Plan spłaty w upadłości konsumenckiej

Plan spłaty w upadłości konsumenckiej

Rate this post

Upadłość konsumencka to coraz popularniejsze narzędzie umożliwiające konsumentom wyjście z długów oraz uporządkowanie swojej sytuacji finansowej. W niektórych przypadkach Sądy upadłościowe mogą oddłużyć upadłego bez ustalania planu spłaty. Natomiast w zdecydowanej większości przypadków ustalany jest plan spłaty wierzycieli. Na ustalenie wysokości planu spłaty ma wpływ wiele czynników, które zostaną omówione w poniższym artykule.

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej i co dalej

Złożenie prawidłowo sporządzonego wniosku po uprzedniej analizie sytuacji dłużnika jest kluczowe do rozpoczęcia całej procedury upadłościowej. Zaznaczyć należy, że jest to dopiero początek całej drogi do zakończenia upadłości konsumenckiej. Po wydaniu postanowienia o ogłoszeniu upadłości cały majątek staje się masa upadłości. Syndyk wyznaczony przez Sąd po ustaleniu listy wierzycieli, składu masy upadłościowej składa sądowi najczęściej propozycję planu spłaty.

Rola syndyka w ustaleniu planu spłaty

Syndyk po ustaleniu masy upadłościowej oraz ustaleniu listy wierzycieli może postąpić na kilka sposobów.  Po pierwsze może przesłać sądowi projekt planu spłaty. Natomiast syndyk po analizie sytuacji upadłego może poinformować że zachodzą przesłanki do:

a. odmowy ustalenia planu spłaty wierzycieli;

b. odmowy umorzenia zobowiązań upadłego bez ustalenia planu spłaty wierzycieli lub warunkowego umorzenia zobowiązań upadłego bez ustalenia planu spłaty wierzycieli;

c. umorzenia zobowiązań upadłego bez ustalenia planu spłaty wierzycieli;

d. warunkowego umorzenia zobowiązań upadłego bez ustalenia planu spłaty wierzycieli.

Co istotne Sąd nie jest związany propozycją syndyka.

Co wpływa na długość planu spłaty

Na długość planu spłaty istotne znaczenie ma przyczyna zadłużenia. Zasadniczo plan spłaty nie powinien być dłuższy niż 36 miesięcy. Natomiast w sytuacji gdy dłużnik doprowadził do zadłużenia w wyniku rażącego niedbalstwa to plan spłaty wynosi od 36 miesięcy do nawet 84 miesięcy. Chodzi o takie działanie, które obiektywnie doprowadziło do utraty możliwość zaspokojenia wierzycieli. Sądy często uznają za rażące niedbalstwo tzw. wpadanie w spiralę zadłużenia, uzależnienia czy długi które powstały w związku z działalnością gospodarcza.

Wysokość planu spłaty

Wysokość planu spłaty zależy oczywiście od ilości wierzycieli oraz wysokości zadłużenia względem tych wierzycieli. Kwotę miesięcznej „raty” ustala się na podstawie możliwości zarobkowych upadłego oraz wydatków czynionych na jego utrzymanie. Kwota ta musi być dostoswana do realnych możliwości upadłego. Dlatego też niezwykle istotne jest dokładne sporządzenie wykazu wydatków oraz dokładana ocena możliwości zarobkowych.  Na postanowienie o ustaleniu planu spłaty przysługuje zażalenie.

Po zrealizowaniu planu spłaty sąd wydaje postanowienie stwierdzające wykonanie planu spłaty. Sąd może wówczas umorzyć pozostałe zobowiązania upadłego, które powstały przed dniem ogłoszenia upadłości. Wydanie postanowienia kończy postępowanie upadłościowe. 

Aplikant radcowski pracuje w dziale ochrony klienta rynku finansowego w sporach sądowych i upadłości konsumenckiej. Ukończył studia prawnicze na wydziale prawa i administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Absolwent Comparative Law School. Student Doradztwa Podatkowego na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. Specjalizuje się w sporach sądowych z bankami i pozabankowymi instytucjami finansowymi. Wspiera pracę kancelarii w sprawach odszkodowawczych oraz wspomaga kancelarię w zakresie prawa karnego.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Upadłość konsumencka a spadek
Poprzedni wpis

Upadłość konsumencka a spadek

Czy kredyt firmowy można wrzucić w koszty?
Następny wpis

Czy kredyt firmowy można wrzucić w koszty?

Ostatnie z Bez kategorii