Czy przedawniony dług można wpisać do KRD?

Czy przedawniony dług można wpisać do KRD?

Rate this post

KRD (Krajowy Rejestr Długów) jest największą w Polsce platformą wymiany informacji gospodarczej, która zbiera i udostępnia dane na temat sytuacji finansowej konsumentów oraz firm (zarówno dużych koncernów, jak i małych przedsiębiorstw). Znalezienie się w bazie może utrudnić otrzymanie kredytu w banku lub zakupy na raty. Z KRD mogą korzystać zarówno podmioty gospodarcze, osoby fizyczne, samorządy, administracja jak i sektor mieszkaniowy.

Do bazy Krajowego Rejestru Długów mogą zostać wpisani konsumenci, którzy nie regulują zobowiązań na czas, jak i przedsiębiorcy, którzy nie wywiązują się ze swoich płatności. Wpis w KRD nie pojawia się jednak automatycznie po pojawieniu się opóźnień w spłacie- dłużnik musi zostać zgłoszony przez wierzyciela.

Warunki wpisania do rejestru KRD

Konsumenta:Przedsiębiorcy:
zadłużenie wynika z umowy zawartej z konsumentemzadłużenie wynika z umowy dotyczącej wykonywania działalności gospodarczej
dług wynosi minimum 200 złwynosi co najmniej 500 zł
okres zadłużenia wynosi co najmniej 30 dniokres wymaganej płatności wynosi co najmniej 30 dni
wezwanie do zapłaty zostało wysłane, a od tego czasu minął co najmniej 1 miesiącwezwanie do zapłaty zostało wysłane, a od tego czasu minął co najmniej 1 miesiąc
od momentu wymagalności zobowiązania nie minęło więcej niż 6 latod momentu wymagalności zobowiązania nie minęło więcej niż 3 lata

Jak sprawdzić zadłużenie w KRD?

Na oficjalnej stronie Krajowego Rejestru Długów można sprawdzić informacje dotyczące wpisu do bazy. Zgodnie z obowiązującą ustawą osoba fizyczna może to zrobić bezpłatnie raz na pół roku. W przypadku kiedy nasze dane widnieją w rejestrze KRD ze względu na obecny dług, należy spłacić zaległe zobowiązanie. Dzięki temu w ciągu 14 dni informacja zostanie usunięta przez wierzyciela. Natomiast aktualizacja danych musi nastąpić jeżeli zobowiązanie będzie częściowo uregulowane, wygaśnie lub informacje będą błędne.  Ważne jest, że przedawniony dług w KRD powinien zostać jednoznacznie oznaczony w Krajowym Rejestrze Długów jako przedawniony. Przedawnione zobowiązanie nie może być dochodzone przez wierzyciela na drodze przymusu państwowego, czyli np. w ramach postępowania egzekucyjnego prowadzonego przez komornika.

Nie ulega wątpliwości, że umieszczenie w Krajowym Rejestrze Zadłużonych informacji o długu, który już przedawnił się, negatywnie oddziałuje na sytuację osoby zadłużonej. Co więcej, wpis dotyczący dłużnika w KRD lub innym rejestrze tego typu zawsze może przynieść negatywne konsekwencje, np. obniżenie wiarygodności w oczach kontrahentów czy ograniczenie zdolności kredytowej. Istotne jest także to, że takie informacje są publicznie dostępne. Korzystają z nich również banki, oceniając ryzyko kredytowe swoich klientów. Co więc zrobić, gdy przedawniony dług znajdzie się w KRD?

Jak usunąć przedawniony dług z KRD?

Należy pamiętać, że przedawniony dług nie może być podstawą do wpisu w Krajowym Rejestrze Zadłużonych. Dlatego podejmowanie działań mających na celu usunięcie lub sprostowanie takiego wpisu jest kluczowe dla zachowania dobrej reputacji finansowej. Możliwe działania w tym celu to: zwrócenie się do wierzyciela z wnioskiem, aby doprowadził on do usunięcia wpisu lub zmian w jego treści; złożenie w KRD sprzeciwu odnośnie do ujawnionej informacji gospodarczej; skierowanie sprawy na drogę postępowania sądowego. W takich sytuacjach warto skonsultować się z prawnikiem, aby ustalić najlepszy plan działania w sprawie zamieszczenia przedawnionego długu w rejestrze.

Decyzja dotycząca sposobu postępowania w przypadku przedawnionego długu i wpisu do KRD powinna być dostosowana do indywidualnych okoliczności danej sprawy. Jedynie w ten sposób podejmowane działania mogą przynieść pożądane rezultaty. Konieczne jest, aby dłużnik zdawał sobie sprawę, że mimo przedawnienia dług może zostać odnotowany w KRD, pod warunkiem jasnego oznaczenia faktu przedawnienia w treści wpisu. Z drugiej strony, jeśli nie było prawnej podstawy do umieszczenia długu w KRD po jego przedawnieniu, a wierzyciel zaniedbał konieczne kroki w celu dostosowania wpisu do obowiązujących przepisów, może ponieść odpowiedzialność za wyrządzone szkody dłużnikowi.

Jak pozbyć się przedawnionych długów?

Wiele osób zadłużonych myśli, że musi coś robić, aby przedawnić dług. Jednak przedawnienie długu zachodzi automatycznie z powodu bezczynności wierzyciela oraz braku działań dłużnika w celu spłaty długu. Jeśli dług jest przedawniony, najlepiej jest nie podejmować żadnych działań wobec wierzyciela. Spłacając taki dług, nie można domagać się zwrotu pieniędzy, a nawet ryzykuje się tym, że sprawa zostanie skierowana do sądu. Należy pamiętać, że przedsiębiorca nie ma prawa pozwać konsumenta o przedawniony dług, dlatego trzeba unikać podpisywania jakichkolwiek ugód bez wsparcia prawnika antywindykacyjnego. Niektóre firmy windykacyjne mogą próbować zawrzeć w dokumentach klauzulę o zrzeczeniu się zarzutu przedawnienia. To zapis, który może spowodować, że wierzyciel odzyska możliwość dochodzenia swoich roszczeń przed sądem.

Jak udowodnić że dług jest przedawniony?

W związku z tym, że dług (roszczenie) przedawnia się po pewnym czasie, to dłużnik nie musi udowadniać przedawnienia długu. Nie trzeba pisać do wierzyciela żadnych pism, aby przedawnić dług. Czym innym jest jednak sytuacja, gdy wpływa przeciwko dłużnikowi pozew o zapłatę długu, który jest przedawniony. W takiej sytuacji koniecznym staje się podniesienie zarzutu przedawnienia.

W aktualnym stanie prawnym przedsiębiorca nie może skutecznie pozwać konsumenta do sądu z powodu przedawnionego długu. Jednak pełnomocnicy procesowi, zwłaszcza w sprawach EPU, potrafią ukryć termin przedawnienia, co w skrajnych przypadkach może skutkować wydaniem nakazu zapłaty w elektronicznym postępowaniu upominawczym, stwierdzającym przedawniony dług.

Jak sprawdzić przedawnienie długu?

Aby sprawdzić, czy dług został przedawniony, należy skontaktować się z wierzycielem ustalając zagadnienia dotyczące przedawnienia wierzytelności. Warto też skonsultować się z prawnikiem lub doradcą finansowym, który może pomóc zinterpretować konkretną sytuację i ustalić, czy przedawnienie już nastąpiło.

Chcesz otrzymać darmową analizę swojej sytuacji? Skontaktuj się z nami drogą mailową lub telefoniczną. Od lat specjalizujemy się w pomocy osobom mających problemy z zadłużeniem, pomagając im uporządkować swoje finanse. Dzięki nam wszystkie formalności załatwisz online, bez konieczności wychodzenia z domu.

Źródła:

Przedawnienie roszczeń – Tytuł 6 – Kodeks cywilny. – Dz.U.2023.1610 t.j. – OpenLEX

KRD – Krajowy Rejestr Długów

Jak przedawnić dług – 5 rzeczy, które musisz wiedzieć – Prawnicy od Długu (prawnicyoddlugu.pl)

Wpis do KRD w 2024 r. – warunki | kiedy można wpisać | jak wpisać dłużnika (legalmedia.pl)

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Upadłość pracodawcy a wypłaty dla pracowników
Poprzedni wpis

Upadłość pracodawcy a wypłaty dla pracowników

Upadłość konsumencka a działalność gospodarcza
Następny wpis

Upadłość konsumencka a działalność gospodarcza

Ostatnie z Bez kategorii