Czyszczenie BIK - co należy wiedzieć

Czyszczenie BIK – co należy wiedzieć? [2024]

Rate this post

Czyszczenie BIK to skuteczny sposób, aby „naprawić” historię kredytową. Na  jego temat narosło wiele nieprawdziwych informacji, które wprowadzają konsumentów w błąd. W artykule powiemy Ci wszystko o czyszczeniu BIK, odpowiadając na najczęściej zadawane pytania. 

Czytaj również: Raport BIK

Sprawdzanie danych w BIK

Każdemu z nas może przytrafić się gorszy moment w życiu. Trudna sytuacja finansowa instynktownie pcha konsumentów do sięgania po szybką pożyczkę. Ta z kolei może okazać się jednocześnie cudownym sposobem na załatanie chwilowej dziury w budżecie, co sporym wyzwaniem dla portfela. Biuro Informacji Kredytowej (BIK) odnotowuje każde  opóźnienie w spłacie zobowiązania. Niestety suma takich małych „przewinień” obniża zdolność kredytową, utrudniając uzyskania finansowania w przyszłości. 

Zdolność kredytowa to wskaźnik tego, czy dany konsument będzie w stanie regularnie spłacać kredyt lub pożyczkę, o którą się stara. O ile firmy pożyczkowe przymykają oko na pewne sprawy, o tyle banki podchodzą do tej kwestii bardziej restrykcyjnie. Zdolność kredytową mierzy się w punktach scoring BIK, gdzie 100 pkt to wynik celujący i mało kto może się nic pochwalić. Banki zwykle bez problemu udzielają kredytu osobom, które mają około 90 pkt. Im niższy wynik, tym trudniej o finansowanie. 

Do danych w BIK dostęp mają tylko instytucje finansowe oraz konsumenci. W przypadku tych drugich konieczne jest wygenerowanie raportu – kliknij tutaj. Koszt pobrania raportu wynosi 54 zł. Warto go mieć, gdyż na jego podstawie wiadomo, jakie kroki należy podjąć i do jakiej instytucji się zgłosić. 

Źródło: Biuro Informacji Kredytowej

Szybki poradnik czyszczenia BIK

Nie ma żadnych przeciwwskazań do tego, aby konsumenci wyczyścili negatywne wpisy z BIK-u samodzielnie. Wiele osób po prostu nie wie, od czego zacząć. Czyszczenie BIK samemu może być mniej skuteczne, niż jeśli robi się to z pomocą firmy antywindykacyjnej. Natomiast trzeba mieć świadomość, że nie jest to proces, który odbywa się z dnia na dzień. 

Mając przed oczami raport BIK, wiemy, jakie negatywne wpisy na nasz temat znalazły się w historii kredytowej i jaki podmiot jest za nie odpowiedzialny. Jest to bardzo ważna informacja, gdyż chcąc usunąć dany wpis, w pierwszej kolejności należy skontaktować się z instytucją finansową. To do niej musi trafić wniosek o wykreślenie z BIK. Nie ma konkretnego wzoru takiego wniosku, dlatego pisząc go, należy zwrócić szczególną uwagę na odpowiednią argumentację. Wpis z bazy BIK można usunąć praktycznie tylko w trzech przypadkach, dlatego warto powołać się na któryś z nich:

  • wpis jest błędny lub nieprawdziwy; 
  • wycofanie naszej zgody na przetwarzanie danych osobowych;
  • minęło 5 lat od momentu uregulowania zobowiązania. 

Jeśli nie masz pewności co do tego, jak taki wniosek sporządzić, kontaktuj się ze specjalistą, który zrobi to za Ciebie. Dzięki temu unikniesz niepotrzebnych błędów formalnych. Jeśli wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie w ciągu 30 dni, instytucja finansowa przekaże informacje do BIK, który zaktualizuje dane.

Ekspresowe oddłużanie 

Nieregularna spłata zobowiązania to poważny problem, która skutkuje nie tylko negatywnym wpisem, ale może przerodzić się w dług. Czy zadłużenia można wyjść samemu? To zależy. Czasem jest to kwestia wyrzeczeń, a czasem potrzebne jest profesjonalne oddłużanie. Masz długi i nie wiesz jak sobie z nimi poradzić? Skontaktuj się z nami. Przeanalizujemy Twoje możliwości i wspólnie zawalczymy o nowy start bez zobowiązań. 

Czym jest Biuro Informacji Kredytowej?

W skrócie BIK to instytucja, która gromadzi i udostępnia instytucjom finansowym informacje na temat zobowiązań finansowych – zarówno pozytywne, jak i negatywne.

Jak długo są przechowywane dane w BIK?

BIK może przechowywać dane nawet przez 12 lat w celach statystycznych. 

Skąd się biorą dane w BIK?

Instytucje finansowe mają obowiązek przekazywać informacje na temat spłacanych zobowiązań do BIK-u nie później, niż co 7 dni. 

Jak sprawdzić swoje dane w BIK?

W tym celu należy pobrać płatny raport BIK lub raz na pół roku wygenerować darmowy raport.

Czy można usunąć swoje dane z BIK?

Można usunąć zarówno negatywne, jak i pozytywne wpisy (co nie ma większego sensu), o ile istnieją ku temu przesłanki. 

Wniosek o wykreślenie z BIK – co powinien zawierać? 

We wniosku powinny znaleźć się następujące dane:

  • imię i nazwisko; 
  • adres zamieszkania; 
  • dane banku lub firmy pożyczkowej; 
  • dane umowy, której dotyczy dany wpis; 
  • argumentacja.

Jak wyczyścić BIK samemu?

Należy złożyć wniosek o wykreślenie z BIK do instytucji finansowej odpowiedzialnej za wpis, który chcemy usunąć. Czyszczenie BIK zajmuje średnio kilka tygodni. 

Bibliografia:

Absolwentka medioznawstwa, aktualnie studentka dziennikarstwa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu i praktykantka w dziale marketingu w Kancelarii Pledziewicz. Interesuje się sztuką, poezją, kinem niezależnym i wszystkim, co pozwala rozwijać wrażliwość na świat. W wolnej chwili chętnie bierze udział w życiu kulturalnym Torunia, próbując tym samym lepiej zrozumieć otaczającą rzeczywistość. Miłośniczka natury, która raz na jakiś czas musi zostawić za sobą miastowy zgiełk, by udać się w zacisze wiejskiego krajobrazu.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Czy można wyczyścić BIK
Poprzedni wpis

Czy można wyczyścić BIK? [2024]

Jak wygrać spór sądowy z wierzycielem? [2024]
Następny wpis

Jak wygrać spór sądowy z wierzycielem? [2024]

Ostatnie z Bez kategorii