Dlaczego Polacy wpadają w długi?

Dlaczego Polacy wpadają w długi?

Rate this post

Zadłużenie Polaków z roku na rok rośnie. W pierwszym kwartale 2024 roku dług Polaków wzrósł o 2,1 miliarda złotych. Zaległości Polaków wpisane do Krajowego Rejestru Dłużników wynoszą 44,2 miliarda złotych. Jakie są główne przyczyny zadłużenia w Polsce?

Statystyki zadłużenia w Polsce

Krajowy Rejestr Dłużników w kwartalnym podsumowaniu wskazał, że najbardziej zadłużoną grupą wiekową w Polsce są osoby między 36 a 65 rokiem życia. Polacy w wieku produkcyjnym wyprzedzili w rankingu młodych dorosłych oraz seniorów.

Dłużnicy w wieku 36-65 lat znacznie przewyższają pozostałe grupy wiekowe pod względem wysokości zobowiązań. Ich dług wynosi prawie 35 miliardów złotych. Młodzi Polacy wygenerowali w 2023 roku dług w wysokości 5,4 miliarda. Trzecią grupą w zestawieniu byli seniorzy odpowiedzialni za ponad 4 miliardy ubiegłorocznego zadłużenia.

W 2023 roku w Polsce odnotowano rekordową liczbę ogłoszonych upadłości konsumenckich, było ich aż 21 tysięcy.

Problemy finansowe Polaków

Jak zauważa Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej, problemy finansowe Polaków nie wynikają z naszego konsumpcyjnego trybu życia. Jest to oczywiście jeden z czynników, jednakże najbardziej dotykają nas inflacja, rosnące koszty życia i codzienne wydatki. Ograniczają one swobodę konsumpcyjną Polaków, co niekiedy skutkuje ratowaniem się pożyczkami.

Przyczyny zadłużenia Polaków

Powody zadłużenia różnią się w poszczególnych grupach wiekowych.

  • Przedstawiciele najbardziej zadłużonej grupy wiekowej borykają się z wysokimi kosztami utrzymania rodziny. Spłata kredytów hipotecznych, chęć zapewnienia dobrego bytu swoim dzieciom czy wspieranie ich we wchodzeniu w dorosłość – to czynniki pochłaniające budżety osób w przedziale 36 do 65 lat. W tej grupie wiekowej najwyraźniejszy jest również podział zadłużenia na płci, zaległości kobiet stanowią zaledwie ⅕ zadłużenia.
  • Wśród młodych dorosłych, czyli osób do 35 roku życia, panuje moda na konsumpcjonizm. Chęć szybkiego wzbogacenia się i posiadania mimo ograniczeń budżetowych sprawia, że odroczone płatności oraz szybkie pożyczki cieszą się niezwykłą popularnością. Młodych dorosłych nie oszczędza również inflacja i rosnące koszty życia.
  • Mimo trudnej sytuacji finansowej, najstarsza grupa wiekowa Polaków wciąż najlepiej zarządza swoim budżetem. Seniorzy mają najmniej nieuregulowanych płatności. Największe zaległości pochodzą z tytułu niespłaconych kredytów bankowych. Do zadłużenia seniorów należy dodać pożyczki i kredyty pozabankowe, które często mają pomóc w spłacie wcześniejszych zobowiązań. Seniorze w ostatnich latach mocno odczuli inflację, rosnące koszty życia zmusiły ich do oszczędności.

Czy z długów można wyjść?

Długi to nie koniec świata, z zadłużeniem można walczyć. Rozwiązaniem w takim wypadku jest oddłużanie.

Czym jest oddłużanie?

Oddłużanie to proces, którego celem jest całkowite wyjście z długów i przywrócenie stabilności finansowej osobie fizycznej. Proces zaczyna się od przeanalizowania sytuacji osoby zadłużonej, następnie prowadzone są rozmowy z wierzycielami czy komornikami, a zadłużony może liczyć na pomoc również podczas sporów sądowych.

Sam proces oddłużania bywa czasochłonny i angażujący. Warto jednak podjąć próbę odbudowy swojej sytuacji finansowej, im szybciej decyzja ta zostanie podjęta, tym większa jest szansa na całkowite wyjście z długów.

Źródła:

●     https://krd.pl/centrum-prasowe/informacje-prasowe/2024/dojrzeli-do-dlugow-polacy-w-srednim-wieku-z-najwiekszymi-problemami-finansowymi

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Czym są odszkodowania i jak się o nie ubiegać?
Poprzedni wpis

Czym są odszkodowania i jak się o nie ubiegać?

Jak negocjować z wierzycielami warunki spłaty długów?
Następny wpis

Jak negocjować z wierzycielami warunki spłaty długów?

Ostatnie z Bez kategorii