Umowa ustna - jaką ma moc prawną?

Umowa ustna – jaką ma moc prawną?

Rate this post

Umowy są nieodłącznym elementem życia codziennego. Zazwyczaj są to dokumenty pisemne, które szczegółowo określają warunki, prawa czy obowiązki stron. Jednym z rodzajów umowy jest także umowa ustna.

Umowa ustna – zwana potocznie umową na słowo jest formą zawarcia umowy bez pisemnego potwierdzenia jej warunków.

Przykładami umowy ustnej mogą być:

  • Umowa sprzedaży
  • Umowa o świadczenie usług
  • Umowa pożyczki pieniędzy
  • Umowa użyczenia
  • Umowa zlecenia drobnych prac

W polskim prawie cywilnym uznaje się, że większość umów może być zawierana w dowolnej formie, chyba że przepisy stanowią inaczej. Oznacza to, że umowa ustna, choć nie jest spisana może mieć pełną moc prawną.

Zasady dotyczące umów w swoich przepisach określa Kodeks Cywilny. Zgodnie z jego treścią przez czynność prawną należy rozumieć złożone oświadczenie woli, które może zostać wyrażone w formie ustnej, pisemnej lub innej. Co ważne np., umowa sprzedaży nieruchomości, umowa spółki cywilnej czy najmu na czas dłuższy niż 12 miesięcy wymaga zachowania formy pisemnej. W przeciwnym razie traktowana zostanie za nieważną a jej postanowienia nie będą wywoływać skutków prawnych.

Pomimo tego, że umowa na słowo jest mniej formalna nie oznacza, że jest mniej ważna. W Polskim prawie umowy, które nie wymagają formy pisemnej mogą być skutecznie zawierane ustnie.

Umowa ustna ma moc prawną i może być równie wiążąca, jak umowa pisemna, o ile nie dotyczy sytuacji, w których prawo wymaga szczególnej formy. Należy mieć na uwadze, że jej skuteczność w praktyce może być ograniczona przez trudności dowodowe w przypadku sporu. Dlatego, gdy w grę wchodzą istotne zobowiązania lub duże kwoty, warto zdecydować się na zawarcie umowy w formie pisemnej.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Utrata płynności finansowej – czym grozi i jakie są jej skutki?
Poprzedni wpis

Utrata płynności finansowej – czym grozi i jakie są jej skutki?

Ostatnie z Bez kategorii