Upadłość konsumencka a działalność gospodarcza

Upadłość konsumencka a działalność gospodarcza

Rate this post

Upadłość konsumencka to postępowanie, które nie jest prowadzone wobec przedsiębiorców. Skorzystać mogą z niego zatem osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy upadły chce rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej. Niekiedy z upadłości konsumenckiej chcą także skorzystać osoby, które kiedyś prowadziły własną firmę. Jak takie sytuacje regulowane są prawnie?

Czy osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą może ogłosić upadłość konsumencką?

Obecnie przepisy nie mówią o ograniczeniach co do tego, ile czasu musi upłynąć od dnia zakończenia prowadzenia działalności gospodarczej przez zadłużonego konsumenta do dnia złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości. Jedynym warunkiem jest to, że na dzień złożenia wniosku osoba ta  powinna ona mieć status konsumenta, czyli nie prowadzić działalności gospodarczej.

Znaczy to tyle, że przedsiębiorca, nawet dzień po zamknięciu swojej firmy i złożeniu wniosku o wykreślenie z CEIDG, może złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Nie ma więc konieczności oczekiwania jakiegoś okresu od zamknięcia firmy, aby złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej.

Jakie są różnice między upadłością konsumencką dla osób fizycznych a przedsiębiorców?

Upadłość konsumencka jest procesem z którego może skorzystać każdy konsument w przypadku kiedy zobowiązania przekraczają możliwość spłaty. Przedsiębiorcy aby skorzystać z możliwości upadłości konsumenckiej są zobligowani do zamknięcia działalności.

Jeśli przedsiębiorca doprowadzi do stanu bankructwa, czyli utracenia zdolności do wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych z opóźnieniem przekraczającym trzy miesiące, może skorzystać z upadłości działalności gospodarczej. Ustawodawca wprowadził termin na złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości przedsiębiorcy, a mianowicie w terminie 30 dni od wejścia w stan niewypłacalności.

Czy można prowadzić działalność gospodarczą po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej?

Przepisy prawa upadłościowego nie zabraniają prowadzenia działalności gospodarczej po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej. Co więcej, założenie działalności gospodarczej nawet w toku postępowania upadłościowego nie powinno skutkować np. umorzeniem postępowania. O fakcie tym należy natychmiast poinformować syndyka.

Otworzenie własnej firmy często wiąże się jednak a koniecznością zainwestowania pewnej sumy pieniędzy na początek. W niektórych przypadkach może być wymagane wzięcie kredytu lub leasingu. Brak uregulowań, które uniemożliwiałyby dłużnikom zaciąganie nowych zobowiązań po ogłoszeniu upadłości, sprawia, że rozpoczęcie biznesu zaraz po zakończeniu procesu upadłościowego może być problematyczne dla wielu osób.

Trzeba mieć na uwadze, że zaciąganie nowych zobowiązań może być poczytane za świadome pogarszaniem swojej sytuacji i w efekcie skutkować umorzeniem postępowania. Chociaż nie ma zakazu prowadzenia działalności przez upadłego konsumenta, brak jasnych wytycznych co do zawierania umów czy zaciągania zobowiązań w ramach nowo otwartej działalności.

Upadłość konsumencka a prowadzenie działalności — jakie mogą być ograniczenia?

Procedura postępowania upadłościowego musi być przestrzegana bez wyjątków. Jednym z kluczowych elementów tego procesu jest określenie majątku oraz masy upadłościowej. Zgodnie z art. 62 Ustawy z dnia 28 lutego 2023 r. Prawa upadłościowego, majątek upadłego zgromadzony przed rozpoczęciem postępowania oraz nabyty po ogłoszeniu upadłości należy do masy upadłościowej. Oznacza to, że nowa firma klienta zostanie uwzględniona w tej masie, co przekłada się na prawa wierzycieli do uzyskania dochodu z działalności dłużnika.

Kolejnym wyzwaniem dla dłużnika prowadzącego działalność gospodarczą jest stabilność dochodów. Przychody mogą być różnej wysokości i występować w nieregularnych odstępach czasu. Dodatkowo, należy uwzględnić możliwe straty finansowe przedsiębiorstwa i ustalić plan działania w przypadku ich wystąpienia.

W efekcie, upadłość konsumencka i gospodarcza są rozwiązaniem dla osób i firm, które znalazły się w trudnej sytuacji finansowej i nie są w stanie uregulować swoich zobowiązań. Dzięki temu procesowi mają oni szansę na ponowne rozpoczęcie od zera i nauczenie się zarządzania swoimi finansami w sposób bardziej odpowiedzialny.

Ważne jest, aby skorzystać z pomocy profesjonalistów i odpowiednio się przygotować do tego procesu. Warto podejść do niej z odpowiednią odpowiedzialnością i refleksją, aby uchronić się w przyszłości od popełniania podobnych błędów. Dla wielu konsumentów jak i przedsiębiorstw może być trudnym, ale koniecznym krokiem, aby odzyskać kontrolę nad sprawami finansowymi. Dlatego też warto pamiętać, że jest to jedynie tymczasowa trudność, a prawidłowe podejście do procesu upadłości może otworzyć drogę do nowych możliwości i sukcesu w przyszłości.

Źródła:

Prawo upadłościowe. – Dz.U.2024.794 t.j. – OpenLEX

Postępowanie upadłościowe – etapy, przebieg i skutki [2023] – Prawnicy od Długu (prawnicyoddlugu.pl)

Wzór wniosku o upadłość konsumencką i jej skutki ✔️ Odkryj więcej (legalmedia.pl)

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Czy przedawniony dług można wpisać do KRD?
Poprzedni wpis

Czy przedawniony dług można wpisać do KRD?

Upadłość konsumencka a spadek
Następny wpis

Upadłość konsumencka a spadek

Ostatnie z Bez kategorii