Postępowanie upadłościowe - etapy, przebieg i skutki

Postępowanie upadłościowe – etapy, przebieg i skutki [2023]

Rate this post

Gdy dłużnik staje się niewypłacalny, samodzielne uregulowanie zobowiązań jest niemożliwe. Postępowanie upadłościowe to proces mający na celu poprawę sytuacji finansowej, dający dłużnikowi szansę na zaspokojenie wierzycieli.

Proces ten może wydawać się skomplikowany i niejasny. Złożoność procedur często zniechęca osoby znajdujące się w trudnej sytuacji finansowej do podjęcia działania. Bez paniki, w najnowszym artykule wyjaśniamy krok po kroku, na czym polega ogłoszenie upadłości.

Czytaj również:

https://legalmedia.pl/zbycie-majatku-dluznika-a-ogloszenie-upadlosci-konsumenckiej/

Wniosek o ogłoszenie upadłości

Oczywistym jest to, że wszczęcie jakiejkolwiek procedury odbywa się po wniesieniu stosownego wniosku. W przypadku postępowania upadłościowego dokument może zostać złożony zarówno przez dłużnika, jak i wierzyciela. Wniosek o ogłoszenie upadłości najczęściej zostaje wniesiony przez dłużnika, który nie jest w stanie uregulować roszczeń. Zdarza się jednak, że to zniecierpliwiony wierzyciel postanawia wnioskować o wszczęcie postępowania.

Zwracamy uwagę, by pismo zostało wypełnione prawidłowo, gdyż braki formalne skutkują oddaleniem pisma przez sąd. W razie wątpliwości radzimy skorzystać z pomocy prawnika, który udzieli pomocy przy spisywaniu wniosku.

Upadłość krok po kroku

Pierwszy etap postępowania jest krótki i nieskomplikowany. Polega ona na złożeniu wniosku o ogłoszenie upadłości, który następnie zostaje rozpatrywany przez sąd. W tej fazie weryfikacji podlega motyw złożenia pisma. Mówiąc wprost, sąd bada czy w tym konkretnym przypadku wszczęcie postępowania jest zasadne.

Kolejny etap, czyli właściwe postępowanie upadłościowe, zaczyna się w momencie, gdy sąd wyda postanowienie o ogłoszeniu upadłości i toczy się do zakończenia tego procesu. Czynny udział w procesie ma tylko dłużnik. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy to wierzyciel złoży wniosek o ogłoszenie upadłości. Wtedy obie strony mają prawo czynnie uczestniczyć w procedurze. W momencie przeprowadzania właściwego postępowania upadłościowego prawo zabrania egzekucji z majątku dłużnika. Oznacza to, że do czasu rozpatrzenia wniosku dłużnik nie musi obawiać się wizyty komornika lub zajęcia z rachunku bankowego.

Jeżeli na ostatnim etapie postępowania sąd upadłościowy uwzględni wniosek, upadłość staje się faktem oficjalnym. Postanowienie staje się aktualne z dniem wydania. Informacja o upadłości działalności gospodarczej publikowana jest w katalogu Monitora Sądowego i Gospodarczego.

Co po ogłoszeniu upadłości?

To jak sprawa potoczy się po ogłoszeniu upadłości, jest kwestią indywidualną. Na ogół jednak w pierwszej kolejności wierzyciele zgłaszają wierzytelność syndykowi. Stanowi to sądową formę dochodzenia roszczeń na drodze postępowania. Może jednak zdarzyć się tak, że syndyk nie będzie czekał, aż wszyscy wierzyciele zgłoszą wierzytelność, zanim przystąpi do swoich czynności.

Wraz z postanowieniem sądu o upadłości, majątek dłużnika staje się masą upadłości, która zostanie spieniężona. Prawo upadłościowe przewiduje jednak pewne wyjątki. Z masy upadłościowej wyłączone są m.in.:

  • wynagrodzenie za pracę upadłego w części niepodlegającej zajęciu;
  • mienie wyłączone od egzekucji według przepisów Kodeksu postępowania cywilnego

Kluczowym elementem upadłości jest likwidacja masy upadłościowej. Kiedy syndyk dokona spisu inwentarza, następnym krokiem jest sporządzenie planu likwidacyjnego. Celem tego działania jest ustalenie sposobu spieniężenia majątku wchodzącego w skład masy upadłości.

W ostatniej fazie postępowania upadłościowego syndyk ma za zadanie podzielić fundusze między wierzycieli. Również w tym wypadku zasady podziału szczegółowo określa Prawo upadłościowe. Przepisy uwzględniają wierzycieli z podziałem na cztery kategorie, przy czym w pierwszej, drugiej i trzeciej kategorii zaspokajane są tzw. wierzytelności uprzywilejowane.

Umorzenie postępowania upadłościowego

Możliwe są przypadki, w których postępowanie zostanie umorzone. Prawo przewiduje taką możliwość, jeżeli:

  • wierzyciele, którzy zgłosili swoje wierzytelności, żądają umorzenia postępowania;
  • majątek dłużnika po wyłączeniu z niego przedmiotów majątkowych obciążonych zastawem lub hipoteką nie wystarcza na pokrycie kosztów postępowania;
  • w toku postępowania doszło do sprzedaży rzeczy wymagających sporządzenia oddzielnego planu podziału;
  • zobowiązani wierzyciele nie złożyli zaliczki na poczet kosztów postępowania

Jakie są skutki ogłoszenia postępowania upadłościowego?

Bezpośrednim skutkiem ogłoszenia upadłości jest utrata przez dłużnika zarządu nad własnym majątkiem. Masa upadłości zostaje sprzedana na poczet uregulowania wierzytelności.

Ogłoszenia upadłości nie należy jednak traktować jako coś negatywnego. Podstawowym założeniem procedury jest wyprowadzić konsumenta lub działalność gospodarczą z długów.

Ile muszę mieć długu, żeby ogłosić upadłość?

Warunkiem koniecznym do ogłoszenia upadłości nie jest konkretna kwota zadłużenia, a osiągnięcie stanu niewypłacalności. Dopiero wówczas można rozpocząć postępowanie upadłościowe.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Czy można ogłosić upadłość działalności gospodarczej?
Poprzedni wpis

Czy można ogłosić upadłość działalności gospodarczej? Upadłość przedsiębiorcy [2023]

Upadłość firmy i co dalej?
Następny wpis

Upadłość firmy i co dalej? [2023]

Ostatnie z Bez kategorii