Czy można wyczyścić BIK

Czy można wyczyścić BIK? [2024]

Rate this post

Czyszczenie BIK to popularna usługa. Jest to jednak  sformułowanie potoczne, bo bazy BIK nie można tak po prostu wyczyścić. Natomiast pod pewnymi warunkami można pozbyć się negatywnych wpisów z historii kredytowej. Działanie to jest szczególnie pożyteczne dla osób, które starają się o kredyt lub pożyczkę, a negatywna historia im to uniemożliwia. Jak w praktyce wygląda czyszczenie BIK i co dokładnie należy przez to rozumieć? 

Czytaj również: UZNANIE DŁUGU – co to, w jaki sposób można uznać dług, czego nie robić?

Czym jest BIK i jaką pełni funkcję?

BIK to skrót od Biuro Informacji Kredytowej. Zadaniem tej instytucji jest gromadzenie i udostępnianie informacji na temat historii kredytowej osób fizycznych i przedsiębiorców. Mówiąc wprost, BIK zawiera informacje na temat wszystkich zobowiązań finansowych oraz przebiegu ich spłaty. Pozytywna historia kredytowa, czyli nieobciążona np. opóźnieniem w spłacie, skutkuje wysoką zdolnością kredytową. Z kolei wszelkie potknięcia w trakcie spłaty obniżają ją. 

Do bazy BIK dostęp mają tylko instytucje finansowe np. banki i firmy pożyczkowe. Osoba postronna nie ma wglądu do czyjejś historii kredytowej. Konsumenci mogą wykupić dostęp do raportu BIK na dedykowanej stronie. 

Czyszczenie BIK krok po kroku

Pytanie o to, czy można wyczyścić BIK, jest źle sformułowane, natomiast utarło się ono w społeczeństwie i jest powszechnie używane. Niestety to uogólnienie  sprawiło, że a temat czyszczenia negatywnych wpisów narosło wiele mitów. Zacznijmy od tego, że zarówno konsument, jak i firmy oferujące czyszczenie bazy danych, nie mogą ingerować w historię kredytową w sposób nieograniczony. 

Czyszczenie negatywnych wpisów w bazie BIK ma miejsce tylko w następujących przypadkach:

  • wpisy są nieprawdziwe; 
  • po upływie 5 lat od wygaśnięcia zobowiązania finansowego, jeśli konsument nie wydał zgody na przetwarzanie danych; 
  • konsument odwoła zezwolenie na przetwarzanie danych po upływie okresu kredytowania lub po upływie czasu, na jaki zgoda została udzielona. 

Najczęściej jest tak, że minęło 5 lat od wygaśnięcia umowy pożyczki lub kredytu, a negatywne wpisy wciąż widnieją w bazie danych. Konsument chciałby zaciągnąć kolejną pożyczkę, ale instytucje finansowe odmawiają mu, powołując się na zbyt niską zdolność kredytową. Dopiero usunięcie niekorzystnych informacji z historii kredytowej, daje szansę na uzyskanie finansowania. 

Kiedy BIK odnotowuje negatywne informacje?

Jedno lub dwudniowe opóźnienie ze spłatą raty to nic strasznego. BIK nie utrwala negatywnych wpisów, jeśli konsument ureguluje zobowiązanie zaledwie kilka dni później. Negatywny wpis pojawi się dopiero, jeśli konsument dopuści się 60-dniowej zwłoki lub całkowicie zaprzestanie spłaty zobowiązania. 

Kiedy BIK aktualizuje dane?

Instytucje finansowe mają obowiązek aktualizować informacje w terminie do 7 dni od dnia zajścia zmiany – dotyczy zarówno negatywnych, jak i pozytywnych wpisów. Nie ma możliwości, aby instytucje finansowe zaniechały obowiązku przekazania informacji do BIK-u, gdyż zobowiązuje je do tego art. 105 ust.5 Praw Bankowe. W praktyce dane aktualizowane są nawet częściej, niż zakłada ustawa. 

BIK a BIG – czym się różnią?

Biuro Informacji Kredytowej bardzo często mylone jest z Biurem Informacji Gospodarczej. Ma to sens, gdyż obie instytucje zajmują się przechowywaniem informacji, jednak na tym podobieństwa się kończą. W przeciwieństwie do BIK-u, Biuro Informacji Gospodarczej gromadzi dane na temat przedsiębiorstw, m.in. monitorując płynność finansową podmiotów gospodarczych. 

Oddłużanie ze specjalistami

Nasi prawnicy to doświadczeni eksperci w dziedzinie antywindykacji. Oddłużanie jest procesem indywidualnym, w którym nie można liczyć na gotowe schematy działania, dlatego każdy przypadek traktujemy w sposób jednostkowy. Prawnicy od długu to nie tylko zespół prawników, ale to przede wszystkim ludzie, którym zależy na edukacji finansowej oraz niesieniu pomocy osobom zadłużonym. 

Czym jest BIK?

Jest to skrót od Biuro Informacji Kredytowe, które gromadzi i przechowuje dane na temat zobowiązań finansowych. 

W jakich przypadkach można wystąpić o usunięcie danych z BIK?

Wpisy mogą zostać usunięte, jeśli:

  • informacje są nieprawdziwe; 
  • minęło 5 lat od wygaśnięcia zobowiązania finansowego, jeśli konsument nie wydał zgody na przetwarzanie danych; 
  • konsument odwoła zezwolenie na przetwarzanie danych po upływie okresu kredytowania lub po upływie czasu, na jaki zgoda została udzielona. 

Ile czasu trwa wyczyszczenie BIK?

To zależy od szybkości działania firmy świadczącej usługę czyszczenia BIK, ale także od sprawnej komunikacji z instytucją finansową odpowiedzialną za negatywny wpis. 

Jak działa czyszczenie BIK?

Czyszczenie BIK polega na usunięciu negatywnych wpisów np. o opóźnieniu w spłacie zobowiązania. 

Ile kosztuje wyczyszczenie BIK? 

Czyszczenie BIK zaczyna się od wygenerowania raportu, którego koszt wynosi 54 zł. 

Bibliografia:

Absolwentka medioznawstwa, aktualnie studentka dziennikarstwa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu i praktykantka w dziale marketingu w Kancelarii Pledziewicz. Interesuje się sztuką, poezją, kinem niezależnym i wszystkim, co pozwala rozwijać wrażliwość na świat. W wolnej chwili chętnie bierze udział w życiu kulturalnym Torunia, próbując tym samym lepiej zrozumieć otaczającą rzeczywistość. Miłośniczka natury, która raz na jakiś czas musi zostawić za sobą miastowy zgiełk, by udać się w zacisze wiejskiego krajobrazu.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Gdzie sprawdzić upadłość firmy?
Poprzedni wpis

Gdzie sprawdzić upadłość firmy?

Czyszczenie BIK - co należy wiedzieć
Następny wpis

Czyszczenie BIK – co należy wiedzieć? [2024]

Ostatnie z Bez kategorii