Oddłużanie komornicze

Oddłużanie komornicze – czym jest i na czym polega? [2024]

Rate this post

Oddłużanie komornicze to ostatnia deska ratunku dla osób, wobec których wszczęto postępowanie egzekucyjne. Wbrew powszechnej opinii, z komornikiem można próbować się dogadać w sposób satysfakcjonujący dla obu stron. Jak wygląda procedura oddłużania z komornikiem? Jakie są zasady oddłużania w przypadku komornika i na czym polega pomoc w oddłużaniu komorniczym?

Czytaj również: Przedawnienie długu u komornika – to musisz wiedzieć?

Oddłużanie komornicze czym jest?

W społeczeństwie panuje błędne przekonanie, że po uruchomieniu machiny egzekucyjnej, nic już nie można zrobić. Z tego względu wiele osób przyjmuje bierną postawę, bezsilnie czekając na zajęcie majątku przez komornika. Tymczasem negocjacje można podjąć na każdym etapie postępowania. Oddłużanie komornicze to tak naprawdę oddłużanie u wierzyciela, a egzekutor pełni w tym procesie tylko rolę pośrednią pomiędzy stronami. 

Tytuł egzekucyjny to nie wyrok – nim komornik zajmie składniki majątku, dłużnik ma prawo negocjować z nim warunki spłaty zadłużenia. Dzięki temu możliwe jest ustalenie harmonogramu spłaty zadłużenia, czyli rozłożenie długu na raty dostosowane do sytuacji finansowej osoby zadłużonej. Oddłużanie u komornika to proces złożony, przy którym niezbędna jest pomoc specjalisty. 

Przede wszystkim, jeśli już doszło, do sytuacji, w której wierzyciel złożył wniosek o egzekucję, to oznacza, że dłużnik nie był skory do współpracy na wcześniejszych etapach postępowania – a przecież wierzyciel ma obowiązek zastosować, chociażby, przedsądowe wezwanie do zapłaty. 

Porady dotyczące oddłużania z komornikiem

Aby oddłużanie komornicze było skuteczne, osoba zadłużona powinna podjąć stosowne działania. Nie ma jakiś szczególnych zasad, którymi powinny kierować się obie strony. Wszystko to kwestia znalezienia satysfakcjonującego rozwiązania. Co prawda komornik jest częścią tego procesu, ale to do wierzyciela należy ostatnie słowo. 

Widmo egzekucji u większości osób naturalnie wywołuje stres – w końcu sprawa jest poważna i nie można sobie pozwolić na błędy. Samodzielne działanie może niestety pogorszyć sytuację. Warto powołać się na wiedzę osoby doświadczonej, która nie dość, że specjalizuje się w oddłużaniu, to również podejdzie do sprawy na chłodno. 

Pomoc w oddłużaniu na etapie egzekucji polega na analizie sytuacji prawnej i finansowej, celem ustalenia spłaty wierzytelności w sposób dopasowany do możliwości dłużnika. Specjaliści od oddłużania skupiają się również na „uzdrowieniu” sytuacji osoby zadłużonej, aby nie tylko spłaciła swój dług, ale również wyszła na prostą. 

Poza tym kluczem do sukcesu jest szybka reakcja, Jeśli komornik zacznie egzekucję, niestety może być już za późno. Co prawda egzekutor nie może zająć całego majątku dłużnika, co szczegółowo określa Kodeks postępowania cywilnego, a w pewnych przypadkach może nawet dojść do umorzenia części długu. Niestety takie sytuacje należą do rzadkości. Co zatem należy zrobić? Jeśli zostałeś poinformowany o wszczęciu postępowania egzekucyjnego, natychmiast skonsultuj się z profesjonalistą. 

Czego nie robić w trakcie oddłużania komorniczego?

Dłużnik nie ma obowiązku korzystać z usług kancelarii lub firmy antywindykacyjnej. Osoby, które idą w zaparte i same próbują negocjacji z wierzycielem, często w panice chwytają się szybkich rozwiązań, aby tylko uniknąć egzekucji. Instynktownie zadłużają się u swoich bliskich lub zaciągają tzw. pożyczki z komornikiem.

Należy szczególnie uważać na takie ogłoszenia. Praktycznie nie zdarza się, aby bank lub firma pożyczkowa nie zweryfikowała sytuacji potencjalnego klienta. Jeśli wobec Ciebie toczy się postępowanie, pożyczkodawca dowie się o tym i zaproponowane przez niego warunki będą skrajnie niekorzystne. 

Czym jest oddłużanie komornicze?

Oddłużanie komornicze to skrót myślowy. Jest to tak naprawdę oddłużanie u wierzyciela, które polega na negocjacjach warunków spłaty długu na etapie postępowania egzekucyjnego.

Na czym polega oddłużanie komornicze?

Oddłużanie u komornika polega przede wszystkim na negocjacjach wierzycielem i z komornikiem, celem ustalenia sposobu spłaty zadłużenia. 

Jak przebiega procedura oddłużania z udziałem komornika?

Jest to zależne od ustaleń między dłużnikiem a komornikiem. Zwykle chodzi o ustalenie harmonogramu spłaty. 

Jakie są główne zasady i wymogi dotyczące oddłużania wobec komornika?

Oddłużanie komornicze nie rządzi się schematami. Jest to proces trudny, dlatego do negocjacji nie można przystąpić bez wcześniejszego przygotowania lub konsultacji ze specjalistą. 

Jakie są możliwe rozwiązania dla osób zadłużonych z komornikiem?

Rozwiązania dla osób zadłużonych z komornikiem są ograniczone ze względu na fakt, że dłużnik miał możliwość zareagować dużo wcześniej. Na etapie egzekucji pozostaje oddłużanie komornicze

Bibliografia:

Absolwentka medioznawstwa, aktualnie studentka dziennikarstwa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu i praktykantka w dziale marketingu w Kancelarii Pledziewicz. Interesuje się sztuką, poezją, kinem niezależnym i wszystkim, co pozwala rozwijać wrażliwość na świat. W wolnej chwili chętnie bierze udział w życiu kulturalnym Torunia, próbując tym samym lepiej zrozumieć otaczającą rzeczywistość. Miłośniczka natury, która raz na jakiś czas musi zostawić za sobą miastowy zgiełk, by udać się w zacisze wiejskiego krajobrazu.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Czym jest konsolidacja chwilówek
Poprzedni wpis

Czym jest konsolidacja chwilówek? [2024]

Czy kredyt konsolidacyjny można przenieść do innego banku
Następny wpis

Czy kredyt konsolidacyjny można przenieść do innego banku? [2024]

Ostatnie z Bez kategorii