Czy konsolidacja sie opłaca

Czy konsolidacja się opłaca? [2024]

Rate this post

Korzyści z konsolidacji kredytu zachęcają wiele osób do sięgnięcia po takie rozwiązanie. Nie da się zaprzeczyć, że konsolidacja ułatwia zarządzanie finansami, organizując comiesięczne wydatki. Ogólnie rzecz biorąc, jest to dobra opcja, ale nie dla każdego. Komu konsolidacja kredytu się opłaca? Jaki wpływa na opłacalność konsolidacji kredytu ma inflacja? 

Czytaj również: Opóźnienie w spłacie kredytu. Kiedy bank wezwie do zapłaty i wypowie umowę?

Kredyt konsolidacyjny przy wysokiej inflacji

Największa fala inflacyjna już za nami, ale niepokój związany z wysokimi kosztami życia stał się częścią naszej codzienności. Niestabilna sytuacja za granicą również nie sprzyja spadkowi cen. Zaciąganie pożyczek jest w dzisiejszych czasach powszechną praktyką umożliwiającą zaspokojenie mniejszych lub większych potrzeb. Wszystko wskazuje na to, że na razie podwyżek stóp procentowych nie będzie, a do końca roku inflacja miesiąc do miesiąca prawdopodobnie będzie maleć. 

Wysokość wynagrodzenia nie rośnie w tym samym tempie co ceny, czyli realny zarobek spada. Wobec tego wyższe wynagrodzenie nie rekompensuje wzrostu dynamiki cen. Pożyczka lub kredyt konsolidacyjny wydaje się rozsądnym rozwiązaniem dla osób, którym comiesięczne wydatki wymykają się spod kontroli. W końcu zaletą takiego rozwiązania jest niższa rata, korzystniejsze oprocentowanie oraz możliwość wydłużenia okresu spłaty. Brzmi dobrze, ale czy rzeczywiście jest to dobry pomysł? Nie zawsze. 

Komu opłaca się kredyt konsolidacyjny?

Rozważając korzyści z kredytu konsolidacyjnego, w pierwszym kroku należy zastanowić się nad własną sytuacją. Owszem, konsolidacja obniża nieco ogólną ratę wszystkich zobowiązań, natomiast każdy kij ma dwa końca. W tym wypadku trzeba również wziąć pod uwagę, że nie jest to magiczne rozwiązanie na kłopoty finansowe. Co więcej, banki nie udzielają konsolidacji osobom, których zdolność kredytowa uległa pogorszeniu – tu trzeba stawiać na pożyczki konsolidacyjne oferowane przez instytucje pozabankowe, które jednak są jeszcze mniej korzystne niż kredyty.

Kredyt konsolidacyjny NIE jest sposobem na wyjście z zadłużenia i NIE jest sposobem na uniknięcie długu, jeśli sytuacja jest poważna. Konsolidację należy traktować jako wsparcie dla konsumenta, który nie ma problemu z terminowym regulowaniem zobowiązań, ale chciałby obniżyć związane z tym wydatki. Niestety bardzo często spotykamy się z błędnym myśleniem, jakoby konsolidacja kredytu miała „podreperować” budżet dzięki oszczędnościom wynikającym z lepszych warunków spłaty. W praktyce taka spontaniczna decyzja przynosi więcej szkody niż pożytku. Konsolidacja będzie pomocna dla osób, którym w ostatnim czasie doszło więcej wydatków. Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze zasilą domowy budżet. Podobnie, jeśli warunki spłaty zobowiązań stały się mniej korzystne i mogą przyczynić się trudności z regularną spłatą. 

Masz długi? Pomożemy Ci się z nich uwolnić

Rosnące zadłużenie to poważny problem, któremu należy przeciwdziałać szybko, ale z głową. Samodzielnie próby odbudowy finansowej nie zawsze bywają skuteczne, dlatego warto skorzystać z profesjonalnego oddłużania. Każda sprawa jest wyjątkowa na swój sposób, dlatego nie ma gotowego schematu działania.

Nasz zespół skupia się na indywidualnym podejściu do klienta, szukając spersonalizowanych rozwiązań. Nie interesuje nas plan działania oparty na metodzie prób i błędów – szczegółowo analizujemy każdy przypadek i dobieramy tylko skuteczne narzędzia do walki z długiem. Czujesz, że sytuacja Cię przerasta? Skontaktuj się z nami. Wspólnymi siłami zawalczymy o nowy start. 

Czy opłaca się konsolidować?

Tak, jeśli warunki umowy kredytu konsolidacyjnego są korzystniejsze tj. niższe (stałe) oprocentowanie, niższa rata, brak ukrytych kosztów. Sytuacja taka należy jednak do rzadkości. 

Czy konsolidacja jest korzystna?

To zależy. Konsolidacja opłaca się osobom, które chcą zmniejszyć swoje bieżące wydatki. 

Kiedy opłaca się konsolidacja kredytu?

Jeśli aktualna warunki spłaty zobowiązań stały się na tle ofert kredytów konsolidacyjnych niekorzystne np. przy zmiennym oprocentowaniu. 

Czy opłaca się teraz konsolidować kredyty?

To, czy konsolidacja się opłaca, jest kwestią indywidualną. Warto śledzić oferty kredytów konsolidacyjnych i porównywać je do aktualnych warunków spłaty. 

Co można zyskać, decydując się na konsolidację kredytów?

Kredyt konsolidacyjny sprzyja oszczędnościom, jednak wysokość raty zależy od konkretnej oferty. 

Jakie są korzyści z konsolidacji kredytów?

Dwie najważniejsze korzyści z konsolidacji kredytu to łatwiejsze zarządzanie finansami i obniżenie comiesięcznej raty. 

Bibliografia:

  • Biuletyn RPO-Mat. nr 73

Absolwentka medioznawstwa, aktualnie studentka dziennikarstwa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu i praktykantka w dziale marketingu w Kancelarii Pledziewicz. Interesuje się sztuką, poezją, kinem niezależnym i wszystkim, co pozwala rozwijać wrażliwość na świat. W wolnej chwili chętnie bierze udział w życiu kulturalnym Torunia, próbując tym samym lepiej zrozumieć otaczającą rzeczywistość. Miłośniczka natury, która raz na jakiś czas musi zostawić za sobą miastowy zgiełk, by udać się w zacisze wiejskiego krajobrazu.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Czy kredyt konsolidacyjny można przenieść do innego banku
Poprzedni wpis

Czy kredyt konsolidacyjny można przenieść do innego banku? [2024]

Co się dzieje po wniesieniu sprzeciwu od nakazu zapłaty
Następny wpis

Co się dzieje po wniesieniu sprzeciwu od nakazu zapłaty? [2024]

Ostatnie z Bez kategorii