Co się dzieje po wniesieniu sprzeciwu od nakazu zapłaty

Co się dzieje po wniesieniu sprzeciwu od nakazu zapłaty? [2024]

Rate this post

Sprzeciw od nakazu zapłaty to podstawowe narzędzie dłużnika w postępowaniu upominawczym. Jest to bardzo istotne, aby odwołanie od nakazu zapłaty wnieść jak najszybciej od momentu jego dostarczenia. W wyjątkowych sytuacjach sąd może odrzucić sprzeciw – warto wiedzieć kiedy, aby uniknąć takiego scenariusza. Co się dzieje po wniesieniu sprzeciwu od nakazu zapłaty? 

Czytaj również: Dostałeś nakaz zapłaty?-Poradnik 

Czym jest nakaz zapłaty?

Sądowy nakaz zapłaty to pismo, które wskazuje na to, wierzyciel złożył pozew. Mimo podobnej nazwy nakaz zapłaty ma niewiele wspólnego z wezwaniem do zapłaty. Pierwsze z nich stosowane jest po rozpoczęciu postępowania sądowego. Drugie natomiast jest obowiązkowym elementem prób polubownego rozstrzygnięcia sprawy. Sądowy nakaz zapłaty wydawany jest w dwóch trybach:

  • w postępowaniu upominawczym; 
  • w postępowaniu nakazowym. 

Różnica między nimi polega na odmiennym charakterze dowodów przeciwko osobie zadłużonej. W postępowaniu upominawczym roszczenie musi być zasadne, a okoliczności niewzbudzające wątpliwości. Z kolei w postępowaniu nakazowym wierzyciel musi dołączyć do pozwu dokumenty udowadniające istnienie i wysokość roszczenia. Najczęściej mamy do czynienia z tym pierwszym, przy czym sprzeciw od nakazu zapłaty to środek odwoławczy stosowany tylko w postępowaniu upominawczym. W postępowaniu nakazowym stosuje się zarzuty do nakazu zapłaty. 

Jak wnieść sprzeciw od nakazu zapłaty?

Sprzeciw od nakazu zapłaty należy wnieść nie później niż 14 dni od momentu otrzymania pisma wraz z nakazem i załącznikami. W tym artykule wyjaśniamy krok po kroku jak sprzeciw wypełnić wraz z gotowym wzorem do pobrania. Pismo należy odesłać na adres sądu, który wydał nakaz. Jeśli został on wydany w postępowaniu elektronicznym, sprzeciw należy kierować pod adresem lubelskiego e-sądu – w formie pisemnej lub za pomocą systemu teleinformatycznego. Wniesienie sprzeciwu jest wolne od opłat. 

Kiedy możliwe jest odrzucenie sprzeciwu od nakazu zapłaty?

Zgodnie z art. 505 (19a) Kpc dwie najczęstsze przyczyny odrzucenia sprzeciwu to:

  • spóźniony sprzeciw od nakazu zapłaty
  • braki lub błędy formalne (jeśli nie zostaną usunięte w wyznaczonym terminie).

Odradzamy również pobierania tzw. gotowców z niepewnych źródeł. Co, jeśli sąd odrzuci sprzeciw? Istnieje możliwość przywrócenia terminu w ciągu tygodnia od ustania przyczyny uniemożliwiającej złożenie sprzeciwu. Trzeba jednak liczyć się z tym, że uzasadnienie zaniechania w tej kwestii musi być solidne np. z jakiegoś powodu sprzeciw do sądu nie dotarł. 

Źródło: https://sip.lex.pl/procedury/wniesienie-sprzeciwu-od-nakazu-zaplaty-1610619143

Co po sprzeciwie od nakazu zapłaty?

Termin rozpatrzenia sprzeciwu od nakazu zapłaty wynosi zazwyczaj około 2 miesięcy, ale nie ma przepisów regulujących tę kwestię. Jeśli sąd przyjmie sprzeciw, konsekwencje wniesienia sprzeciwu od nakazu zapłaty są następujące: nakaz traci moc a sprawa będzie toczyć się dalej. To dobra wiadomość, gdyż pozwany ma szansę na skuteczną obronę przed wierzycielem. 

Warto w tym celu skorzystać z pomocy specjalisty, który zna sądowe procedury oraz będzie skutecznie reprezentował interes pozwanego przed sądem. Natomiast w przypadku, gdy sprzeciw zostanie odrzucony, nakaz się uprawomocni. Wówczas wierzyciel może złożyć wniosek o wszczęcie egzekucji komorniczej. 

Co dalej po sprzeciwie od nakazu zapłaty?

Jeśli sprzeciw został złożony skutecznie, nakaz traci moc prawną, a sąd wezwie obie strony na rozprawę. 

Odrzucony pozew skutkuje uprawomocnieniem wyroku, a zatem wierzyciel może złożyć wniosek o wszczęcie postępowania egzekucyjnego. 

Co po wniesieniu sprzeciwu?

Po wniesieniu sprzeciwu należy czekać na decyzję sądu. 

Ile czasu ma sąd na rozpatrzenie sprzeciwu?

Sąd rozpatrzy sprzeciw w ciągu kilku miesięcy. 

Jakie kroki podejmowane są po złożeniu sprzeciwu od nakazu zapłaty?

W oczekiwaniu na decyzję sądu warto skonsultować dalsze kroki ze specjalistą np. zastanowić się nad dalszym oddłużaniem.

Czy złożenie sprzeciwu od nakazu zapłaty automatycznie prowadzi do rozprawy sądowej?

Tak, o ile sprzeciw nie zostanie odrzucony. 

Jakie są najczęstsze powody złożenia sprzeciwu od nakazu zapłaty?

Sprzeciw od nakazu zapłaty to środek odwoławczy, z którego warto skorzystać bez względu na sytuację dłużnika. 

Bibliografia:

Absolwentka medioznawstwa, aktualnie studentka dziennikarstwa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu i praktykantka w dziale marketingu w Kancelarii Pledziewicz. Interesuje się sztuką, poezją, kinem niezależnym i wszystkim, co pozwala rozwijać wrażliwość na świat. W wolnej chwili chętnie bierze udział w życiu kulturalnym Torunia, próbując tym samym lepiej zrozumieć otaczającą rzeczywistość. Miłośniczka natury, która raz na jakiś czas musi zostawić za sobą miastowy zgiełk, by udać się w zacisze wiejskiego krajobrazu.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Czy konsolidacja sie opłaca
Poprzedni wpis

Czy konsolidacja się opłaca? [2024]

Konsolidacja czy restrukturyzacja
Następny wpis

Konsolidacja czy restrukturyzacja – co wybrać? [2024]

Ostatnie z Bez kategorii