Czy komornik może zająć świadczenie 800 Plus?

Czy komornik może zająć świadczenie 800 Plus?

Rate this post

Świadczenie 800 plus, znane wcześniej jako 500 plus, jest jednym z najważniejszych programów socjalnych w Polsce. Jego celem jest wsparcie rodzin wychowujących dzieci, aby poprawić ich sytuację materialną i zwiększyć dzietność.

Jednakże, w sytuacji, gdy rodzina znajduje się w trudnej sytuacji finansowej i ma zadłużenia, pojawia się pytanie: czy komornik może zająć te środki?

Sprawdź również: Ile kosztuje oddłużanie?

Ochrona świadczenia 800 Plus

Świadczenie 800 plus jest szczególnie chronione przez prawo. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, świadczenia z programów socjalnych, takich jak 800 plus, są wolne od egzekucji komorniczej. Oznacza to, że komornik nie może zająć tych środków na poczet długów.

Podstawą prawną tej ochrony jest art. 833 § 6 Kodeksu postępowania cywilnego, który wyraźnie stwierdza, że świadczenia z pomocy społecznej, świadczenia rodzinne, a także inne podobne świadczenia przyznawane na podstawie odrębnych przepisów są wolne od egzekucji.

Co zrobić w przypadku błędnego zajęcia świadczenia 800 plus?

Pomimo tego, że świadczenie 800 plus jest objęte ochroną prawną, to niestety zdarzają się sytuacje, w których dochodzi do omyłkowego zajęcia tego świadczenia. Dotyczy to przede wszystkim przypadków, w których na zajęty przez komornika rachunek bankowy wpływa właśnie takie świadczenie.

Bank widząc wpływ na rachunku bankowym, nie analizuje z jakiego tytułu otrzymaliśmy taką kwotę. Właśnie na tym polu najczęściej dochodzi do pomyłek. Konsekwencją braku weryfikacji przez bank źródła pochodzenia środków jest przekazanie ich do komornika.

Jeśli mimo wszystko komornik zajmie środki z tytułu świadczenia 800 plus, powinieneś o tym fakcie jak najszybciej poinformować komornika, składając skargę na czynności komornika. Do pisma powinieneś przedłożyć dokumenty potwierdzające źródło pochodzenia zajętych środków (decyzję przyznającą świadczenie 800 plus, kopię przelewu).

W takiej sytuacji możesz również poinformować bank, iż przekazał on komornikowi kwotę wolną od egzekucji.

Aby maksymalnie ochronić świadczenie 800 plus przed przypadkowym zajęciem, dobrym sposobem jest założenie specjalnego konta bankowego do obsługi środków otrzymywanych ze świadczenia 800 plus.

Świadczenie 800 plus jest w Polsce objęte szczególną ochroną prawną, co oznacza, że komornik nie może go zająć. Jednakże, aby uniknąć nieporozumień i problemów związanych z ewentualnym zajęciem środków, ważne jest, aby rodziny odpowiednio zarządzały tymi środkami, np. zakładając osobne konto bankowe tylko dla tego świadczenia. W przypadku jakichkolwiek problemów warto skonsultować się z prawnikiem lub bezpośrednio z komornikiem, aby wyjaśnić sytuację i zabezpieczyć swoje prawa.

Aplikant radcowski. Prawnik w dziale ochrony klienta rynku finansowego w sporach sądowych i upadłości konsumenckiej. Ukończyła studia wyższe na kierunkach prawo oraz finanse i rachunkowość na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Biegle włada językiem angielskim, ukończyła kurs Comparative Law School. Jej specjalizacją pozostaje badanie naruszeń występujących w umowach kredytów i pożyczek konsumenckich.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Jak uniknąć odebrania zwrotu podatku przez komornika?
Poprzedni wpis

Jak uniknąć odebrania zwrotu podatku przez komornika?

Czy po upadłości konsumenckiej można wziąć kredyt?
Następny wpis

Ile komornik może zabrać z pensji w 2024?

Ostatnie z Bez kategorii