Ile kosztuje oddłużanie

Ile kosztuje oddłużanie? [2024]

Rate this post

Potencjalne koszty oddłużenia to chyba główny czynnik zniechęcający dłużników do skorzystania z profesjonalnej pomocy. Jest to w pełni zrozumiałe – dług z dnia na dzień się powiększa, ciężko myśleć więc o kolejnym wydatku. Opłaty za usługi oddłużania stanowią jednak niewielki koszt w porównaniu do efektów skutecznie przeprowadzonego procesu oddłużania. Jak kształtują się ceny za pomoc w oddłużaniu? Na co powinieneś zwrócić szczególną uwagę? 

Czytaj również: UZNANIE DŁUGU – co to, w jaki sposób można uznać dług, czego nie robić?

Koszt pomocy prawników od długu 

Podstawowym elementem, który wpływa na koszty oddłużania, jest rodzaj i rozmiar zadłużenia. Średnia cena za konsultację ze specjalistą może wahać się od kilkuset do kilku tysięcy zł. Wszystko to jednak zależy od etapu postępowania i wielkości długu, a zatem nie warto sugerować się kosztami, które poniósł ktoś inny. Poza tym stawki za oddłużanie są zróżnicowane, dlatego kosztów prowadzenia sprawy nie da się ograniczyć do tzw. widełek.

Kancelarie i firmy oddłużeniowe na ogół nie umieszczają cennika na swojej stronie internetowej, gdyż nie ma to większego sensu. Każdy przypadek jest wyjątkowy i wymaga innego podejścia. Warto jednak zwrócić uwagę, że profesjonaliści zawsze podają koszty prowadzenia sprawy po dokonaniu szczegółowej analizy. Oznacza to, że dłużnik od samego początku wie, z jakimi kosztami w przybliżeniu będzie musiał się zmierzyć. Jeśli ktoś przedstawia wydatki związane z restrukturyzacją długu jeszcze przed zapoznaniem się ze sprawą, powinno to wzbudzić pewne podejrzenia. 

Wiele firm pobiera opłatę za swoje usługi dopiero w przypadku skutecznego oddłużenia – tzw. success fee. To oznacza, że dłużnik nie ponosi opłat, jeśli firma nie osiągnie zamierzonego rezultatu. Mimo to każda forma wynagrodzenia jest dodatkowym kosztem, który trzeba uwzględnić w domowym budżecie. Należy wziąć pod uwagę również wszelkiego rodzaju opłaty poboczne, związane z prowadzeniem sprawy np. opłaty urzędowe. 

Dlaczego oddłużanie z kancelarią jest skuteczne?

Jeśli znalazłeś się w trudnej sytuacji finansowej, na pewno zastanawiałeś się, czy oddłużanie można przeprowadzić samodzielnie. Owszem, można, choć im większy dług, tym trudniej odzyskać kontrolę nad sytuacją. Z tego względu wychodzenie z długu na własną rękę jest skuteczne tylko, jeśli mowa o niewielkich kłopotach finansowych. 

W większości przypadków niestety samodzielne oddłużanie nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. Niestety, ale w Internecie z łatwością można natknąć się na porady, które w rzeczywistości mogą sytuację pogorszyć lub w najlepszym przypadku jej nie naprawią. Przykładem tego typu działania jest konsolidacja zadłużenia, która może ułatwić spłatę długu, ale nie powinna stanowić samodzielnego działania celem pozbycia się zadłużenia. 

Na tym właśnie polega różnica między samodzielnym a profesjonalnym oddłużaniem. Zespół doświadczonych ekspertów podchodzi do sprawy kompleksowo, próbując dotrzeć do przyczyny zadłużenia. Jeśli firma antywindykacyjna proponuje Ci tylko jedną metodę działania, to znak, że ich usługi nie mają z realną pomocą za wiele wspólnego. 

Oddłużanie to proces, który wymaga wielokierunkowego działania. Sama konsolidacja albo refinansowanie kredytu w dłuższej perspektywie nie pomogą Ci pozbyć się długu. Nie bez powodu w skład wynagrodzenia kancelarii oddłużeniowych wchodzą również koszty doradztwa finansowego. Chodzi bowiem o to, aby dłużnik nauczył się planować swoje wydatki w sposób rozsądny, aby w przyszłości uniknąć podobnej sytuacji. 

Profesjonalne oddłużanie to inwestycja

Mimo kosztów związanych z oddłużaniem, wielu ludzi uznaje tę usługę za inwestycję w swoją finansową przyszłość. Opinie o oddłużaniu są pozytywne – osoby, które skorzystały z pomocy specjalistów, często podkreślają, że było to najlepsze rozwiązanie w trudnej sytuacji finansowej.

Profesjonalne kancelarie oddłużeniowe oferują kompleksową analizę sytuacji dłużnika, przyglądają się strukturze zadłużenia i proponują konkretne rozwiązania. Zamiast półśrodków, nasza kancelaria podejmuje zdecydowane działania, które mają na celu:

  1. wstrzymanie postępowania egzekucyjnego; 
  2. negocjacje z wierzycielami; 
  3. pozbycie się zadłużenia – ustalenie planu spłaty lub/i umorzenie części zobowiązania. 

Jakie mogą być dodatkowe koszty, które mogą pojawić się w trakcie procesu oddłużania?

Wszystko zależy od danej sytuacji, ale najwięcej opłat generuje postępowanie upadłościowe. 

Jakie są opłaty związane z procesem oddłużania?

Do kosztów prowadzenia sprawy zalicza się wynagrodzenie dla firmy/ kancelarii oraz opłaty urzędowe i skarbowe. Im bardziej skomplikowana sprawa, tym wyższe koszty oddłużania

Bibliografia:

Absolwentka medioznawstwa, aktualnie studentka dziennikarstwa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu i praktykantka w dziale marketingu w Kancelarii Pledziewicz. Interesuje się sztuką, poezją, kinem niezależnym i wszystkim, co pozwala rozwijać wrażliwość na świat. W wolnej chwili chętnie bierze udział w życiu kulturalnym Torunia, próbując tym samym lepiej zrozumieć otaczającą rzeczywistość. Miłośniczka natury, która raz na jakiś czas musi zostawić za sobą miastowy zgiełk, by udać się w zacisze wiejskiego krajobrazu.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Oddłużanie z chwilówek - jak się oddłużyć?
Poprzedni wpis

Oddłużanie z chwilówek – jak się oddłużyć? [2024]

Oddłużanie gospodarstw rolnych - jak przebiega
Następny wpis

Oddłużanie gospodarstw rolnych – jak przebiega? [2024]

Ostatnie z Bez kategorii