Profi Credit a sankcja kredytu darmowego

Profi Credit a sankcja kredytu darmowego

Rate this post

Po podpisaniu umowy pożyczki należy spłacać raty- a w nich naliczone koszty. Czy jest tak za każdym razem? Czy są przypadki kiedy można zmniejszyć kwotę do spłaty o jej koszty? W treści artykułu znajdą się informacje jakie prawa przysługują konsumentowi i co gwarantuje sankcja kredytu darmowego.

Czym jest sankcja kredytu darmowego (SKD)

Definicja sankcji wskazana jest w art.45 ustawy o kredycie konsumenckim.  Mówi on, że w przypadku naruszenia przez kredytodawcę art. 29 ust. 1, art. 30 ust. 1 pkt 1-8, 10, 11, 14-17, art. 31-33, art. 33a i art. 36a-36c konsument, po złożeniu kredytodawcy pisemnego oświadczenia, zwraca kredyt bez odsetek i innych kosztów kredytu należnych kredytodawcy w terminie i w sposób ustalony w umowie.

Profi Credit a sankcja kredytu darmowego

Sankcja kredytu darmowego nie tyczy się tylko pożyczek bankowych. Można jej także dochodzić na podstawie umów pożyczek zawartych przez instytucję pozabankowe, takie jak Profi Credit. Cała procedura zawsze wygląda tak samo.

W pierwszym kroku należy przeanalizować całą umowę wraz z załącznikami pod kątem zapisów niezgodnych z ustawą o kredycie konsumenckim, następnie należy złożyć pisemne oświadczenie o skorzystaniu z sankcji kredytu darmowego. W przypadku odmownej decyzji pożyczkodawcy co do uwzględnienie roszczenia, kolejnym krokiem będzie wniesienie pozwu do sądu.

Zapisy, które odróżniają nieco umowę Profi Credit od umowy bankowej, to najczęściej oferowane pakiety dodatkowe. W większości spraw wraz z umową pożyczki zostaje zawarta umowa o dodatkowe świadczenia takie jak: usługi medyczne, ubezpieczenia, nauka języków, pakiet prawny. Warto jednak zauważyć, iż często w samej umowie pożyczki brakuje jakiejkolwiek informacji o dodatkowo zawartej umowie, co stanowi naruszenie art. 30 ust. 1 pkt 10 ukk.

Nadto, niekiedy koszty tych usług są wliczane do całkowitej kwoty pożyczki (naruszenie art. 30 ust. 1 pkt 4 ukk), co w konsekwencji prowadzi do nieprawidłowego obliczenia RRSO (naruszenie art. 30 ust. 1 pkt 7 ukk) oraz przekroczenia maksymalnych kosztów pozaodsetkowych (art. 36a ukk).

Nakaz zapłaty z Profi Credit a SKD

Dla wielu konsumentów to zdumiewające, ale po otrzymaniu z sądu pozwu wniesionego przez Profi Credit, także można podnieść zarzut sankcji kredytu darmowego. Takie kroki najlepiej jednak pozostawić specjalistom, aby mogli dokładnie zapoznać się z dokumentami sądowymi oraz zapisami umowy pożyczki. Warto pamiętać, że nie zawsze wszystkie żądane przez Profi Credit kwoty są zgodne z powszechnie obowiązującym prawem.

Częste zastrzeżenia budzi przede wszystkim kwota pożyczki dochodzona przez Profi Credit wraz z innymi kosztami i opłatami wynikającym z zawartej umowy. Dodatkowo w umowach często można znaleźć klauzule abuzywne. Są to postanowienia, ujęte w umowie zawieranej z konsumentem, które naruszają jego interes w rażący sposób oraz są sprzeczne z dobrymi obyczajami.

Jeśli otrzymałeś nakaz zapłaty z Profi Credit, nie zwlekaj, przekaż go specjalistom. Czas na złożenie sprzeciwu i obronę Twoich praw to 14 dni.

Warunki kredytu darmowego w Profi Credit

Przede wszystkim, aby możliwe było skorzystanie z sankcji kredytu darmowego, należy dokładnie przeanalizować umowę pożyczki. Jeśli umowę odda się właściwym specjalistom mogą oni znaleźć naruszenia przepisów ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim, tj.:

§  Art. 30 ust. 1 pkt 4 u.k.k. – poprzez błędne wskazanie całkowitej kwoty kredytu z uwagi na wliczenie do niej kosztów pakietów dodatkowych;

§  Art. 30 ust. 1 pkt 10 u.k.k. – poprzez brak wskazania w umowie kosztów pożyczki w postaci kosztu pakietów dodatkowych;

§  Art. 30 ust. 1 pkt 7 u.k.k. – poprzez nieprawidłowe wskazanie wysokości rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania (RRSO), co jest konsekwencją wliczenia kosztów pakietów dodatkowych do całkowitej kwoty kredytu a nie do całkowitego kosztu kredytu;

§  Art. 36a u.k.k. – poprzez przekroczenie maksymalnych kosztów pozaodsetkowych

Jakie są warunki i zasady kredytu darmowego w Profi Credit?

Wypisane wcześniej naruszenia stanowią podstawę do złożenia pisemnego oświadczenia o skorzystaniu z sankcji kredytu darmowego na podstawie art. 45 ust. 1 ustawy o kredycie konsumenckim. Zgodnie z art. 45 ust. 1 u.k.k. po skutecznym złożeniu oświadczenia o skorzystaniu z sankcji kredytu darmowego oraz uwzględnieniu go przez pożyczkodawcę konsument ma prawo spłacać kredyt bez odsetek i innych kosztów kredytu należnych kredytodawcy, a koszty już uiszczone powinny podlegać zwrotowi.

Czy złożenie zarzutu sankcji kredytu darmowego oznacza na pewno, że pożyczka stanie się darmowa?

Ustawa o kredycie konsumenckim uposaża kredytobiorcę, w narzędzie do egzekwowania swoich praw, a z także pozwala konsumentowi skutecznie bronić się przed nieuczciwymi praktykami. Sankcja kredytu darmowego powinna być motywacją dla pożyczkodawców do zachowań rynkowych i niewykorzystywania swojego silnego położenia. Niestety dostarczenie pożyczkodawcy oświadczenia o skorzystaniu z sankcji kredytu darmowego oraz złożenie pozwu do sądu nie gwarantuje stu procentowego sukcesu. Dochodzenie swoich praw w sądzie jest długotrwałym i żmudnym procesem, dlatego od samego początku należy zaangażować w to specjalistę, który dokładnie wie jakie podejmować kroki.

Jeśli posiadasz pożyczkę w Profi Credit i zastanawiasz się nad poprawnością zapisów swojej umowy lub dostałeś nakaz zapłaty od tego pożyczkodawcy, koniecznie zgłoś się do kancelarii.

Żródła:

[Sankcja kredytu darmowego] – Art. 45. – Kredyt konsumencki. – Dz.U.2023.1028 t.j. – OpenLEX

Sankcja kredytu darmowego – czym jest? (prawnicyoddlugu.pl)

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Czy po upadłości konsumenckiej można wziąć kredyt?
Poprzedni wpis

Ile komornik może zabrać z pensji w 2024?

Czy po upadłości konsumenckiej można wziąć kredyt?
Następny wpis

Czy po upadłości konsumenckiej można wziąć kredyt?

Ostatnie z Bez kategorii