Jak wygrać spór sądowy z wierzycielem? [2024]

Jak wygrać spór sądowy z wierzycielem? [2024]

Rate this post

Spór sądowy z wierzycielem to obawa wielu osób, które borykają się z długiem. Sądowy nakaz zapłaty znaleziony w skrzynce na listy u większości osób powoduje stres i  panikę. Jest to naturalna reakcja, natomiast w takim wypadku należy działać szybko i zdecydowanie. Jak wygrać spór z wierzycielem? Co wolno dłużników, a czego nie? Odpowiadamy w dalszej części artykułu. 

Czytaj również: Czym skutkuje spóźniony sprzeciw od nakazu zapłaty?

Spory sądowe z wierzycielami

Życie jest nieprzewidywalne. Nawet najbardziej przezorny kredytobiorca nie jest w stanie przewidzieć nagłej choroby, wypadku lub cięcia etatów w pracy. Większość osób popada w długi z powodu zdarzeń, na które nie mają wpływu. Z perspektywy wierzyciela jednak nie ma to znaczenia. Karne naliczanie odsetek, windykacja, a w ostateczności pozew, spędzają sen z oczu osobom znajdującym się w trudnym położeniu finansowym.  

Niezależnie od sytuacji, z wierzycielem warto utrzymywać dobrą relację. Nie każdy dług kończy się sporem sądowym. To przede wszystkim osoba zadłużona ma wpływ na przebieg postępowania. Żelazna zasada polega na jak najszybszym wychwyceniu problemu i działaniu. Jeśli zauważyłeś, że regularna spłata zobowiązania sprawia Ci trudność, podejmij odpowiednie kroki już teraz. No dobrze, ale czym są te odpowiednie kroki? Dla każdego będzie to coś innego np. sprzedaż niepotrzebnego sprzętu, praca dorywcza, rezygnacja z rozrywki i skupienie się na najważniejszych potrzebach. 

A co, jeśli już zalegasz ze spłatą jednej, dwóch, trzech rat? Warto postawić sprawę jasno i przeprowadzić z wierzycielem wstępne negocjacje. Jeśli nie wiesz jak się za to zabrać, skorzystaj z pomocy pełnomocnika, który przedstawi sprawę i przeprowadzi negocjacje za Ciebie. Dzięki temu możesz ustalić harmonogram spłaty długu, który będzie dopasowany do Twoich możliwości, a wierzyciel nie podejmie dalszych kroków w kierunku windykacji. 

Nakaz zapłaty a prawa konsumenta w sporze z wierzycielem

Negocjacje to podstawa, ale wierzyciel nie zawsze jest chętny, aby przystać na nowe warunki. Jak już powiedzieliśmy, wiele zależy od wcześniejszej postawy dłużnika. Załóżmy, że ten nie spłaca zobowiązania od miesiąca, a wierzyciel próbuje się z nim skontaktować i wysyła wezwanie do zapłaty, jednak bezskutecznie. Nie mogąc wyegzekwować od dłużnika zaległej kwoty, korzysta z usług windykatora. Na tym etapie są następujące możliwości – albo podejmiesz dialog z wierzycielem, który z pewnością będzie już mniej skory do rozmowy, albo poczekasz na sądowy nakaz zapłaty. Dyskusja z windykatorem zwykle nie ma wtedy większego sensu. 

Jednocześnie trzeba sobie zdawać sprawę, że w takim momencie przed dłużnikiem otwierają się dwie ścieżki – polubowne i sądowe rozstrzygnięcie sporu. Innymi słowy, jeśli złapiesz ostatnią szansę, jesteś w stanie uniknąć długiego procesowania się. Natomiast obrona już po złożeniu pozwu przez wierzyciela również może być skuteczna dla dłużnika.

Jeśli odbierzesz sądowy nakaz zapłaty, to jak najszybciej powinieneś się od niego odwołać. Najlepiej zanotuj datę odbioru nakazu, bo masz tylko 14 dni, aby się do niego ustosunkować. W innym przypadku sąd uzna, że przyjmujesz warunki przedstawione w nakazie. Mówiąc wprost, wierzyciel będzie mógł wszcząć egzekucję komorniczą. W szczególnych przypadkach możliwe jest przywrócenie terminu. 

Gra toczy się o dużą stawkę, a więc sporządzenie sprzeciwu od nakazu zapłaty nie jest takie proste. Wentylem bezpieczeństwa w takiej sytuacji jest pomoc specjalisty, zwłaszcza że błędy formalne mogą skutkować odrzuceniem sprzeciwu. Najważniejszą częścią dokumentu jest jego uzasadnienie. Warto podeprzeć się przepisami prawa, które wzmocnią argumentację. W tym miejscu możesz pobrać gotowy formularz. Zgodnie z art. 505 k.c.skutecznie wniesiony sprzeciw pozbawia nakaz mocy prawnej, a wierzyciel musi dochodzić swoich praw w zwykłym procesie.

Ugoda sądowa z wierzycielem

Wierzyciel prawie zawsze jest skory to polubownego rozwiązania sporu, gdyż proces sądowy może być niekorzystny dla obu stron. Chodzi nie tylko o czas, ale także stres i koszty związane z procesem. Co do zasady sąd nakłania obie strony do podpisania ugody – jest to możliwe na każdym etapie postępowania, również po wszczęciu egzekucji. Możliwą opcją są mediacje pozasądowe, kiedy dłużnik może samodzielnie wybrać pełnomocnika. Mediacje sądowe odbywają się z udziałem mediatora wybranego z listy sądowej. 

Jak wygrać spór sądowy z wierzycielem?

Każda sprawa wymaga specjalistycznej analizy. Przede wszystkim warto przestrzegać terminu na wniesienie sprzeciwu od sądowego nakazu zapłaty – jest to podstawowa linia obrony na etapie postępowania sądowego. 

Jak przygotować się do procesu sądowego z wierzycielem?

Odradzamy przebierania w półśrodkach. Żadne internetowe poradniki nie zastąpią wiedzy przekazywanej bezpośrednio przez doświadczonego prawnika. 

Jakie prawo ma konsument w sporze z wierzycielem?

Konsument może wnieść sprzeciw od nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym i zarzut wobec nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym. 

Jakie są najczęstsze błędy popełniane przez konsumentów w sporach sądowych z wierzycielami?

Największy błąd to niepodejmowanie działania i niechodzenie w spór. To, jak potoczy się spór sądowy z wierzycielem, zależy w dużej mierze od determinacji i działań dłużnika. 

Bibliografia:

Absolwentka medioznawstwa, aktualnie studentka dziennikarstwa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu i praktykantka w dziale marketingu w Kancelarii Pledziewicz. Interesuje się sztuką, poezją, kinem niezależnym i wszystkim, co pozwala rozwijać wrażliwość na świat. W wolnej chwili chętnie bierze udział w życiu kulturalnym Torunia, próbując tym samym lepiej zrozumieć otaczającą rzeczywistość. Miłośniczka natury, która raz na jakiś czas musi zostawić za sobą miastowy zgiełk, by udać się w zacisze wiejskiego krajobrazu.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Czyszczenie BIK - co należy wiedzieć
Poprzedni wpis

Czyszczenie BIK – co należy wiedzieć? [2024]

Co zamiast upadłości konsumenckiej
Następny wpis

Co zamiast upadłości konsumenckiej? [2024]

Ostatnie z Bez kategorii