Ile komornik może zabrać z emerytury?

Ile komornik może zabrać z emerytury?

Rate this post

Komornik to urząd przeznaczony do egzekwowania orzeczeń sądowych i nie tylko, jednak w sprawach zadłużeń tj. roszczeń pieniężnych jest to główny cel ich działalności. Komornik może podejmować egzekucję z wielu różnych świadczeń, jednak zgodnie z zasadą, że egzekucja musi być, jak najmniej uciążliwa dla dłużnika.

Komornik najczęściej egzekwuje ze świadczeń pieniężnych równego rodzaju, najczęściej z wynagrodzenia za pracę, z rachunku lub innych źródeł dochodu osoby zadłużonej. Dlatego też, jeżeli jedynym źródłem utrzymania dłużnika jest emerytura czy renta i z tak uzyskiwanych dochodów, komornik może egzekwować dług. W niniejszym artykule wyjaśnimy, ile komornik może zając z emerytury.

Ile komornik może zabrać z emerytury

Świadczenia emerytalne oraz sposób ich potrącenia określa ustawia z dnia 17 grudnia 1998 roku o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. W pierwszej kolejności wyróżnić należy świadczenia, jakie określa wspomniana ustawa – wyróżnia ona następujące:

  • emerytura;
  • renta z tytułu niezdolności do pracy, w tym renta szkoleniowa;
  • renta rodzinna;
  • dodatek pielęgnacyjny;
  • dodatek do renty rodzinnej dla sieroty zupełnej;
  • zasiłek pogrzebowy (art. 3 ustawy).

Ze wspomnianych świadczeń – po odliczeniu składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczki i innych należności z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych – podlegają potrąceniu m.in. należności egzekwowane w trybie postępowań komorniczych. Są to:

  • należności alimentacyjne
  • należności niealimentacyjne, czyli np. te zasądzone wyrokami w sprawach o zapłatę z powództwa instytucji finansowych

Ile komornik może pobrać z emerytury? – limit potrąceń z emerytury

Jaką kwotę komornik jest zobligowany zostawić?

Wskazać należy, że zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami prawa komornik nie może zabrać dłużnikowi świadczenia emerytalnego w pełnej wysokości – jest uprawniony zając jedynie część uzyskiwanego świadczenia. Również w przypadku emerytury ustawodawca przewiduje kwotę wolną od potrącenia, tak aby dłużnik utrzymujący się z emerytury miał pozostawione minimum środków, które pozwolą na zaspokojenie najpotrzebniejszych wymaganych kosztów życia codziennego.

Trzeba pamiętać, że wysokość zajęcia zależy również od tego, jakiego rodzaju świadczenie jest przez komornika egzekwowane, jednak w przypadku wyżej wspomnianych zadłużeń niealimentacyjnych, czyli tych zobowiązań z tytuł kredytów, pożyczek, czy nieopłaconych rachunków lub faktur – potrącenie będzie wynosiło maksymalnie 25 % uzyskiwanego miesięcznie świadczenia – przy czym komornik musi również zastosować zasadę, że na koncie dłużnika pobierającego emeryturę musi pozostać co najmniej kwota równa 75 % świadczenia minimalnego, czyli minimalnej emerytury (w tej chwili jest to 1780,96 zł brutto).

Jednak w przypadku świadczeń alimentacyjnych komornik może pobrać maksymalnie 60 % kwoty emerytury brutto.

Należy również mieć na uwadze, że do obliczenia wysokości świadczenia, które podlega zajęciu egzekucyjnemu ZUS nie powinien wliczać, dodatków takich jak np. dodatek pielęgnacyjny.

Zajęcie emerytury a tzw. trzynastka

Należy pamiętać, że dodatkowe świadczenie wypłacone emerytom w postaci tzw. „trzynastki” nie podlega zajęciu komorniczemu. Zatem w razie zajęcia przez komornika tak uzyskanych środków przysługują dłużnikowi środki ochrony np. w postaci skargi na czynności komornika.

Prawnik w dziale ochrony klienta rynku finansowego. Swoje doświadczenie zdobywała w kancelariach zajmujących się prawem upadłościowym i ochroną konsumenta , które to dziedziny prawa pozostają nadal w spectrum jej zainteresowań. Obecnie zajmuje się sprawami z zakresu prawa bankowego.

4 Comments

  1. Jak to jest , że nie mając żadnych długów, kredytów, a wszelkie należności reguluje dużo przed czasem. Ktoś , tak ktoś, bo niempojecis zaopiekował się moja nadpłatą z PiT u 37, którego złożyłem w dniu 10.03.2024 roku drogą elektroniczną. Jak wiem termin przelewu nadpłaty US ma 45 dni m dzisiaj mamy 17.08.2024 , a przelewu z US nie uświadczyłem.. gorsza sprawa, że nic nieoge załatwić ,telefonicznie , aniailowo. Nieam pojęcia o co chodzi, bo niktnie o żadnych dzialanial nie poinformował. Dziwiłynie kogoś wizyty maoim koncie w BIGu.

  2. Skoro najniższa krajowa to obecnie 430 0
    Ja biorę emeryturę 2700 około. To ja mam inny żołądek jak ten co bierze średnia krajowa .Gdzie tu sprawiedliwość .To chory system

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Jak wyczyścić BIK po upadłości konsumenckiej.
Poprzedni wpis

Jak wyczyścić BIK po upadłości konsumenckiej?

Jak uniknąć odebrania zwrotu podatku przez komornika?
Następny wpis

Jak uniknąć odebrania zwrotu podatku przez komornika?

Ostatnie z Bez kategorii