Ile kosztuje oddłużanie

SYNDYK A BRAK MAJĄTKU – CZY UPADŁOŚĆ KONSUMENCKA JEST MOŻLIWA BEZ MAJĄTKU

Rate this post

Dla wielu z naszych klientów, którzy wpadli w tzw. spiralę zadłużenia, kiedy dług jest wysoki i bardzo rozdrobniony jedynym rozwiązaniem okazuje się być upadłość osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej, czyli tzw. upadłość konsumencka. Jest to dobre rozwiązanie w sytuacji kiedy wysokość zobowiązań wielokrotnie przewyższa posiadany majątek, a wysokość i struktura zobowiązań są trudne do ustalenia. Upadłość konsumencka pozwali na umorzenie zadłużenia i pomoże w spłacie długu.

W upadłości konsumenckiej sednem jest oddanie posiadanego majątku w ręce syndyka, aby ten go spieniężył, a z uzyskanej kwoty spłacił wierzycieli. Takie działanie ma na celu zaspokojenie wierzytelności w jak najwyższym stopniu, przy jak najwyższym oddłużeniu wnioskodawcy. Wielu naszych klientów zastanawia się czy upadłość konsumencka jest możliwa, jeżeli dłużnik nie posiada żadnego majątku, odpowiadamy!

Co oznacza upadłość konsumencka oraz z czym się wiąże?

Upadłość konsumencka to postępowanie, w którym zadłużona osoba fizyczna, nieprowadząca działalności gospodarczej, która utraciła zdolność regulowania swoich zobowiązań przez okres co najmniej 3 miesięcy, może zacząć życie od nowa. Poprzez upadłość konsumencką osoba całkowita może raz na zawsze uwolnić się od powstałego zadłużenia, jednak wierzyciele muszą zostać zaspokojeni przynajmniej w pewnym stopniu, czy to przez spieniężenie majątku czy to przez częściową spłatę podczas realizacji planu spłaty. Spieniężeniem majątku oraz ustaleniem planu spłaty w postępowaniu upadłościowym zajmuje się syndyk i to również on od momentu jego wyznaczenia dysponuje majątkiem dłużnika.

Jednak bardzo często dłużnicy są w sytuacji życiowej, w której nie posiadają żadnego majątku, nawet w postaci ruchomości, a więc czy w takiej sytuacji mogą oni skorzystać z procedury upadłościowej?

Upadłość konsumencka bez majątku – czy jest to możliwe?

Upadłość konsumencka bez posiadania majątku?Przepisy prawa upadłościowego nie wskazują żadnych przesłanek zgodnie, z którymi osoba fizyczna, która nie posiada majątku nie mogłaby wystąpić z wnioskiem o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Co więcej brak jest przeciwskazań dla ogłoszenia upadłości przez osobę, która nie posiada żadnych źródeł dochodu. Co więcej w sytuacji kiedy dłużnik nie posiada żadnego majątku ogłoszenie takiej upadłości jest zalecane i korzystne dla dłużnika. Oczywiście upadłość wiąże się z pewnymi kosztami takimi jak np. opłata od wniosku, która wynosi 30 zł oraz wynagrodzeniem syndyka. Opłatę od wniosku w symbolicznej kwocie 30 zł należy opłacić, jednak wynagrodzenie syndyka oraz koszty postępowania zasadniczo powinny zostać pokryte prze dłużnika. Jednak w przypadku osób, które nie posiadają majątku oraz dochodów, kolejne koszty powstałe w trakcie postępowania opłacane są tymczasowo ze Skarbu Państwa. W takim wypadku jednak taka osoba musi liczyć się z ustaleniem odpowiedniego do jej możliwości zarobkowych planu spłaty, plan spłaty będzie miał na celu pokrycie powstałych kosztów postępowania oraz częściową spłatę wierzycieli. W ramach ustaleń spłata może zostać odroczona do momentu znalezienia zatrudnienia lub całkowicie umorzona, jeżeli syndyk uzna, że istnieją przesłanki co do tego, że uzyskanie źródła dochodu jest niemożliwe, jednak są to bardzo wyjątkowe sytuację.

Wniosek w przypadku osób nie posiadających majątku jest taki sam, jednak należy pominąć jego elementy dotyczące uzyskiwanych dochodów i posiadanego majątku. Dodatkowo najlepiej w części przeznaczonej na uzasadnienie należy wyjaśnić swoją sytuację materialno-finansową.

Jakie są możliwe rozwiązania w przypadku dłużnika, który nie posiada majątku?

Wyjaśniliśmy, że bak majątku oraz dochodu nie stanowi przeszkody dla ogłoszenia upadłości konsumenckiej. W całej procedurze upadłościowej sąd będzie badał możliwości zarobkowe dłużnika i na tej podstawie opracowany zostanie odpowiedni plan spłaty, którego prawidłowa realizacja może umożliwić umorzenie pozostałej części zadłużenia.

Jednak to nie wszystko, w sytuacji braku majątku jest jeszcze kilka możliwych scenariuszy:

  1. Nie masz majątku, jednak posiadasz stałe źródło dochodu – w takiej sytuacji możesz liczyć się z ustaleniem adekwatnego planu spłaty na okres najczęściej kilku lat. W jednej racie dokonuje się spłaty wszystkich wierzycieli, którzy od syndyka otrzymują ułamkową jej część. Oczywiście w tej sytuacji sąd weźmie po uwagę koszty naszego utrzymania oraz nasze możliwości zarobkowe, tak aby nie ucierpiało na tym nasze bieżące utrzymanie.
  2. Jeżeli nie posiadasz ani majątku ani źródeł utrzymania w postaci dochodu, sąd może warunkowo umorzyć zadłużenie na okres do lat 5, jeżeli w tym okresie nie uzyskach dochodu lub zatrudnienia sąd umorzy resztę zobowiązań. Natomiast jeżeli w tym okresie uzyskasz zatrudnienie lub w inny sposób uzyskasz dochód pozwalający na spłatę zadłużenia sąd uchyli postanowienie o czasowym umorzeniu i ustali plan spłaty. Również należy pamiętać, że w okresie umorzenia koniecznym jest składanie sprawozdań z naszej sytuacji majątkowej.
  3. Ostatnią możliwością jest całkowite umorzenie zadłużenia, jednak ma to miejsce w wyjątkowych i skrajnych przypadkach, kiedy z sytuacji życiowo-majątkowej wynika jasno, że nie będzie szansy na uzyskanie spłaty i nie ma szansy na poprawę sytuacji w przyszłości.

Czy upadłość konsumencka to najlepsze wyjście?

Dysponowanie swoim majątkiem po upadłości konsumenckiej jest bardzo ograniczone, cały swój majątek oddajemy w ręce syndyka, ograniczona jest nasza możliwość dokonywania jakichkolwiek czynności prawnych dotyczących rozporządzeniem majątkiem, również tym przyszłym. W większości przypadków ustalany jest plan spłaty, który należy sumiennie realizować, aby upadłość odniosła właściwy skutek, a więc aby zakończyła się umorzeniem zobowiązań. Dlatego też decyzję o upadłości należy przemyśleć, ponieważ zazwyczaj jest ona najlepszym rozwiązaniem dla niewielkiej grupy dłużników.

Prawnik w dziale ochrony klienta rynku finansowego. Swoje doświadczenie zdobywała w kancelariach zajmujących się prawem upadłościowym i ochroną konsumenta , które to dziedziny prawa pozostają nadal w spectrum jej zainteresowań. Obecnie zajmuje się sprawami z zakresu prawa bankowego.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Poprzedni wpis

POSTĘPOWANIE INTERWENCYJNE PRZED RZECZNIKIEM FINANSOWYM

Następny wpis

OPÓŹNIENIE W SPŁACIE KREDYTU. KIEDY BANK WEZWIE DO ZAPŁATY I WYPOWIE UMOWĘ!

Ostatnie z Upadłość konsumencka