Oddłużanie z chwilówek - jak się oddłużyć?

Skarga na czynności komornika – termin, opłata, wymogi. Czym jest skarga na czynności komornika i kiedy ją wnieść?

5/5 - (1 vote)

Jeżeli jesteś stroną postępowania egzekucyjnego ten artykuł może Cię zainteresować. Często po stronie dłużników pojawiają się wątpliwości co do zgodności podejmowanych przez komornika działań z prawem, często też problemem jest opieszałość komornik w podejmowaniu pewnych kroków, do których jest zobowiązany, a jego zwłoka ma wpływ na sytuację dłużnika. Jeżeli okaże się, że kwestionowane przez nas działania komornika są nieuprawnione, w takiej sytuacji, aby chronić swoich praw możemy wnieść skargę na czynności komornika, która została uregulowana w art. 767 kodeksu postępowania cywilnego. Poniżej wyjaśniamy w jakich sytuacjach skarga taka może zostać wniesiona oraz jakie wymogi należy spełnić, aby skarga została wniesiona skutecznie, co doprowadzi do jej rozpoznania przez Sąd.

Czym jest skarga na czynności komornika?

Na początku należy wskazać, kiedy przysługuje nam skarga na czynności komornika. Skargę na czynności komornika możemy wnieść w stosunku do wszelkich działań lub zaniechań komornika, które są sprzeczne z przepisami kodeksu postępowania cywilnego. Przysługuje ona także osobą innym niż dłużnik czy wierzyciel, jeśli komornik naruszył prawa tych osób. Skarga na czynności komornika możemy się posłużyć również kiedy komornik nie podejmuje działań, a więc na jego zaniechanie.

Okres, kiedy możemy wnieść taką skargę rozpoczyna się wraz z działaniem lub zaniechaniem komornika, jeśli strona była przy tej czynności obecna lub była o niej zawiadomiona, jeśli nie – termin liczymy od momentu, w którym, skarżący dowiedział się, że taka czynność została dokonana np. z doręczeniem korespondencji komorniczej dotyczącej czynności. Skargę wnosi się w terminie tygodnia.

Co powinna zawierać Skarga?

Skarga musi spełniać wymagania pisma procesowego, czyli musi zawierać

  • Sąd, do którego kierujesz skargę
  • Wszystkie strony postępowania z ich adresami
  • Tytuł – skarga na czynności komornika
  • Sygnaturę akt zawartą w poprzednich pismach komorniczych
  • Opłatę od skargi na czynności komornika, która wynosi 50 zł (opłatę należy uiścić na rachunek Sądu, do którego skarga została wniesiona)

Ponadto, skarga musi określać, zaskarżaną czynność dokonaną przez komornika, jak i rezultat, którego oczekujesz zaskarżając daną czynność tj. zmianę, uchylenie lub dokonanie czynności. Każda skarga musi zawierać także uzasadnienie. Uzasadniając daną skargę, ważne jest, aby pisać zwięźle i zgodnie ze stanem faktycznym.

Skarga musi zostać skierowana do sądu rejonowego, przy którym działakomornik sądowy. Informację o właściwym sądzie skarżący znajdzie w danych komornika prowadzącego postępowanie egzekucyjne. Co istotne, skarga musi zostać wniesiona za pośrednictwem komornika prowadzącego postępowanie.

Po otrzymaniu skargi komornik może ją uwzględnić w całości albo przekazać ją wraz z aktami sprawy do sądu, celem rozpoznania sprawy. Komornik może uwzględnić skargę tylko w całości, jeżeli chciałby zgodzić się z zarzutami skarżącego tylko w części, musi przekazać sprawę do sądu rejonowego.

Sporządzenie skargi wymaga dokładnego przeanalizowania, jakie czynności zostały przez komornika podjęte w sprawie i jakie czynności skarżący uważa za nieprawidłowe. Co oczywiste, twierdzenia skarżącego powinny zostać poparte dowodami, na przykład w postaci dokumentów (np. wydruków z rachunku bankowego, korespondencji prowadzonej z wierzycielem, potwierdzeń przelewów, potwierdzeń wpłat w urzędzie pocztowym itp.).

Skarga powinna zostać sporządzona w formie pisemnej. Skarżący może skorzystać z formularza skargi, który jest dostępny na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości. Dla osób wyłączonych cyfrowo przewidziano rozwiązanie, zgodnie z którym na wyraźne żądanie strony komornik doręcza jej urzędowy formularz skargi w postaci papierowej. Skargę należy złożyć w egzemplarzu dla każdej ze stron, a więc dla sądu i dla strony przeciwnej oraz dla komornika.

Sytuacje, w których nie przysługuje skarga na czynności komornika.

Istnieją tylko 3 wyjątki, kiedy skarga nie przysługuje, są to: zarządzenie komornika o wezwaniu do usunięcia braków pisma, zawiadomienie o terminie czynności, na uiszczenie przez komornika podatku od towarów i usług. Te trzy wyjątki dobrze obrazują jak szerokie zastosowanie ma ten szczególny środek zaskarżenia, którego głównym zadaniem jest kontrola działań komornika i zadośćuczynienie nieuzasadnionym szkodom, które jego działanie lub zaniechanie mogło wywołać.

Termin rozpoznania skargi przez Sąd.

W teorii Sąd ma tydzień od dnia wpływu skargi na jej rozpoznanie, jednak jest to termin jedynie instrukcyjny, a więc jeżeli rozpoznanie skargi się wydłuży, takie działanie sądu nie spotka się z żadnymi negatywnymi konsekwencjami. Z naszego doświadczenia wynika, że rozpoznanie takiej skargi od momentu jej wniesienie może potrwać nawet kilka dobrych miesięcy. Co istotne wniesienie skargi na czynności komornika nie wstrzymuje całego postępowania egzekucyjnego. Jeżeli w postępowaniu egzekucyjnym doszło do licytacji nieruchomości, wskazanie we wniosku o wstrzymanie przybicia, że w sprawie została wniesiona skarga na czynności komornika może doprowadzić do wstrzymania przybicia.

Są 3 możliwości w zakresie tego jak może kształtować się rozstrzygnięcie Sądu po rozpoznaniu skargi na czynności komornika. Sąd może w całości lub części uwzględnić skargę poprzez np. uchylenie lub zmianę postanowienia komornika), może oddalić naszą skargę, jeżeli uzna, że została wniesiona niezasadnie, sąd może również skargę odrzucić, jeżeli zawiera ona braki formalne, które nie zostały w terminie uzupełnione lub kiedy skarga została wniesiona po terminie.

Wniesienie skargi na czynności komornika, każdorazowo wymaga oceny czy działanie komornika jest niezgodne z prawem, skarga na czynności komornika to pismo sądowe, które wymaga spełnienia szeregu wymogów formalnych dlatego warto sprawę skonsultować ze specjalistą, który wskaże naruszenia oraz sporządzi taką skargę tak, aby została ona skutecznie wniesiona co doprowadzi do jej rozpoznania przez sąd.

Student III roku prawa na UMK, pracuje jako prawnik w dziale antywindykacji, swoim zainteresowaniem obejmuje prawo zobowiązań oraz prawo bankowe

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Jak zabezpieczyć majątek firmy przed upadłością?
Poprzedni wpis

Kolejny sukces naszej kancelarii – sąd oddalił powództwo Banku Polskiej Kasy Opieki S.A.!

Jak zabezpieczyć majątek firmy przed upadłością?
Następny wpis

Jak zabezpieczyć majątek firmy przed upadłością?

Ostatnie z Egzekucja komornicza