Jak zabezpieczyć majątek firmy przed upadłością?

Kolejny sukces naszej kancelarii – sąd oddalił powództwo Banku Polskiej Kasy Opieki S.A.!

Rate this post

Z przyjemnością możemy poinformować o kolejnym korzystnym rozstrzygnięciu sądu na rzecz naszego klienta. Sąd I instancji – Sąd Rejonowy w Rypinie oddalił powództwo Banku Polska Kasa Opieki Spółki Akcyjnej w Warszawie, a nasz klient nie musi oddawać niemal 5000 zł.

Nasz klient zawarł z Bankiem Polską Kasą Opieki S.a. z siedzibą w Warszawie umowę o limit kredytowy i kartę kredytową, w związku z pojawieniem się problemów ze spłatą Bank wystąpił z pozwem o zapłatę przeciwko naszemu klientowi. Bank opierał swoje roszczenie na twierdzeniu, że przysługuje mu wymagalne roszczenie w kwocie niemal 5000 zł.

Nasi prawicy dokonując analizy przekazanych przez klienta dokumentów dopatrzyli się szeregu naruszeń m.in. dotyczących wymagalności roszczenia oraz wysokości zobowiązania, a nadto w zakresie postanowień umownych nakładających na konsumenta szereg opłat pozaodsetkowych. Co więcej przy ustaleniu oprocentowania zastosowana została stawka WIBOR 3, która budzi wątpliwości co do jej zgodności z prawem.

Zarzuty podniesione w sprawie przeciwko Bank Polska Kasa Opieki S.A.

W odpowiedzi na pozew nasi prawnicy wnieśli o oddalenie powództwa wskazując na następujące zarzuty: brak wymagalności roszczenia, braku wykazania roszczenia, co do wysokości, niezgodności z zasadami współżycia społecznego kosztów i opłat związanych z umową. Wskazaliśmy, że nasz klient nie miał możliwości zapoznania się z korespondencją kierowaną do niego przez powoda. Nasi prawnicy zauważyli, że powód nie dołączył dowodu doręczenia naszemu klientowi oświadczenia o wypowiedzeniu umowy oraz poprzedzającego je wezwania do zapłaty. Nasi prawnicy zwrócili również uwagę na zastosowaną przy ustalaniu oprocentowania stawkę WIBOR3M. Komisja Europejska wykazała, że wskaźniki te są podatne na manipulacje, przygotowała przepisy, które miały sprawić, że będą bardziej przejrzyste i uczciwe. Po 2021 roku stawka WIBOR3M miała zostać zlikwidowana, o ile ich administrator nie zastosuje ich do nowych wymogów lub mogą też zostać zastąpione przez inne wskaźniki. Jednocześnie w odniesieniu do umów zawartych przed 2018 rokiem bank nie wprowadził zmian, do jakich wprowadzenia obligowało go przedmiotowe rozporządzenie, a od daty zawarcia umowy kredytu wysokość zobowiązania poprzez oparcie oprocentowania o wskaźnik WIBOR jest wadliwe.

Na czym polega skuteczne doręczenie korespondencji bankowej?

W aktach sprawy znalazło się przedstawione przez powoda wezwanie do zapłaty oraz oświadczenie o wypowiedzeniu umowy, jednak nie przedłożono żadnego dowodu, który świadczyłby o tym, że nasz klient miał szansę zapoznać się z korespondencją, w tym też miejscu podniesiono zarzut braku wymagalności roszczenia. Co więcej z dokumentów zaproponowanych przez powoda wynikało, że korespondencja banku została zwrócona do nadawcy jako niepodjęta w terminie. Według przepisów kodeksu cywilnego oświadczenie woli jest złożone skutecznie dopiero w momencie, gdy doszło do danej osoby, która w założeniu miała być adresatem, w taki sposób, źe mogła się zapoznać z jego treścią. Warto podkreślić także, że samo pozostawienie awizo nie jest równoznaczne z doręczeniem pisma do pozwanego, możliwość ta dopiero zaistniałaby, jeśli adresat dysponowałby realną możliwością zapoznania się z treścią kierowanego do niego pisma, w tym przypadku awizowanej przesyłki. Można wnioskować więc, że przeprowadzenie postępowania upominawczego odbyło się w sposób budzący wiele wątpliwości pod względem jego poprawności. W celu złożenia oświadczenia woli wystarczające jest dowolne uzewnętrznienie, które pozwala na wywołanie skutków prawnych, zatem ryzyko niedojścia oświadczenia woli do adresata obciąża wyłącznie nadawcę, co oznacza tyle, że na składającym oświadczenie woli spoczywa ciężar udowodnienia przesłanek warunkujących skuteczne jego złożenie.

Obowiązek wykazania istnienie wierzytelności.

Przedstawione przez stronę przeciwną zostały również jedynie dokumenty prywatne oraz wydruki komputerowe, które zostały wygenerowane na potrzeby postępowania. Nasi prawnicy wskazali zatem, że roszczenie nie zostało wykazane co do wysokości. Warty podkreślenia w tej sytuacji jest fakt, iż dokument prywatny nie jest dowodem rzeczywistego stanu rzeczy. Ponadto powód przedłożył niepoświadczone kserokopie, które z uwagi na brak podpisu znajdujących się na tychże kopiach nie mogą być uważane za dokumenty w sprawie. Jest to równoznaczne z tym, iż formalnie nie została wykazana wysokość roszczenia, ponieważ brak było dokumentów, które można by uznać za znaczące w sprawie, czyli takie, na których istniałaby możliwość opierania się w stwierdzaniu rzeczywistego stanu sprawy.

WIBOR3M, czyli stawka podatna na manipulacje.

Przy ustalaniu zaś oprocentowania kredytu zastosowano stopę referencyjną WIBOR3M. Kwestia zastosowania tejże stopy referencyjnej ma istotne znaczenie z punktu widzenia ustalenia wysokości zobowiązania w procesie. Komisja Europejska wykazała, że wskaźniki te, na których oparto ustalenie wysokości zobowiązania są podatne na manipulacje i przygotowała przepisy, które mają sprawić, że będąbardziej przejrzyste i uczciwe. Co więcej w rozporządzeniu unijnym założono, że obowiązujący wskaźnik musi odzwierciedlać realne transakcje na rynku międzybankowym. WIBOR3M tymczasem obrazuje tylko deklaracje banków, po jakiej cenie skłonne byłyby sobie pożyczać złotówki, tak więc podkreślić należy, że stawka ta ustalana jest w oparciu o deklaracje, nie natomiast tak jak powinno mieć to miejsce – w oparciu o rzeczywiste transakcje. Zwrócić należy uwagę, że tak ukształtowany wskaźnik pozostawia szerokie pole do stosowania manipulacji przez banki w celu zwiększenia swoich zysków. Zastosowanie takiego wskaźnika w treści umowy powinno natomiast prowadzić do jej nieważności na podstawie art. 58 k.c., co też nasi prawnicy wskazali w odpowiedzi na pozew.

Prawomocna wygrana z Bankiem Polska Kasa Opieki Społecznej

Sprawa naszego klienta, w której powodem był Bank Polska Kasa Opieki S.A. jest kolejnym sukcesem naszej kancelarii. Rezultat uzyskany w sprawie można śmiało określić mianem korzystnego dla naszego klienta, ponieważ Sąd Rejonowy w Rypinie wyrokiem wydanym w sprawie oddalił powództwo Banku oraz zasądził od powoda o kosztach procesu.

Sąd orzekający wskazał, że wbrew twierdzeniom powoda, co do rozkładu ciężaru dowodu i konieczności przedłożenia przez naszego klienta stosownych dokumentów, uznać należało, iż skoro kwestionowany był przede wszystkim fakt wypowiedzenia umowy i wymagalności roszczenia, to na stronie powodowej, a więc na Banku spoczywał obowiązek wykazania tego stosownymi dokumentami.

Sąd Rejonowy w Rypinie zwrócił szczególną uwagę na fakt, iż zaprzeczenie prawdziwości dokumentu w postaci wyciągu z ksiąg banku w niniejszej sprawie przez naszych prawników działających na rzecz klienta, przeniosło ciężar dowodu prawdziwości tego dokumentu na stronę powodową. W ocenie Sądu powodowy bank jednak temu nie sprostał, nie przedstawił bowiem dowodów które oceniane kompleksowo, łącznie ze spornym wyciągiem z ksiąg banku potwierdzałyby okoliczność zadłużenia naszego klienta wobec właściwego wypowiedzenia mu umowy. Strona powodowa nie wykazała przede wszystkim, by umowa o limit karty kredytowej została naszemu klientowi wypowiedziana właściwie, to znaczy, by przedłożone kserokopie, zarówno wypowiedzenia umowy, jak i wezwań do zapłaty zostały sporządzone przez uprawnione do tego osoby. Na tej podstawie Sąd oddalił powództwo banku, co oznacza kolejny sukces prawników od długów!

Studentka IV roku prawa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Pracuje w dziale ochrony klienta rynku finansowego w sporach sądowych i upadłości konsumenckiej. Swoje zainteresowania koncentruje wokół prawa zobowiązań oraz prawa pracy.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Poprzedni wpis

Wygrana z mBankiem – sąd oddalił powództwo mBanku S.A. na kwotę niemal 160 tys. zł!

Oddłużanie z chwilówek - jak się oddłużyć?
Następny wpis

Skarga na czynności komornika – termin, opłata, wymogi. Czym jest skarga na czynności komornika i kiedy ją wnieść?

Ostatnie z Spór z Bankiem