syndyk-a-komornik

Syndyk a komornik – zasadnicze różnice

Rate this post

Syndyk a komornik – zastanawiałeś się kiedyś kim jest syndyk i na czym polega jego praca, a może interesuje Cię czym różni się od komornika?

W niniejszym wpisie postaramy się rozwiać twoje wątpliwości. Zaczynając, krok po kroku, pokażemy Ci na czym polegają podstawowe różnice między syndykiem, a komornikiem.

Syndyk – kim jest syndyk, jakie zadania ma syndyk? Syndyk a komornik

Syndyk jest organem postępowania upadłościowego, jest powoływany przez sąd w chwili ogłoszenia upadłości, działa on we własnym imieniu ale na rachunek upadłego – wynika to z faktu, iż upadły w chwili ogłoszenia upadłości traci zarząd nad swoim majątkiem.

To właśnie syndyk będzie osobą, która zarządza Twoim majątkiem i sprawuje nad nim nadzór. Wśród obowiązków syndyka wskazać można obowiązek do należytego zabezpieczenia majątku przed uszkodzeniem, utratą albo zniszczeniem. Co więcej, syndyk zawiadomi o upadłości Twoich wszystkich wierzycieli, a także instytucje finansowe i banki. 

Nad syndykiem czuwa sędzia – komisarz, który wyznacza syndykowi terminy do wykonywania zadań. Syndyk składa sędziemu-komisarzowi w terminach przez niego wyznaczonych, przynajmniej co trzy miesiące, sprawozdanie ze swoich czynności oraz sprawozdanie rachunkowe z uzasadnieniem.

Zgodnie z art. 169 ustawy prawo upadłościowe syndyk wykonuje obowiązki sprawozdawcze ciążące na upadłym. Syndyk nie odpowiada za opóźnienia w realizacji tych obowiązków spowodowane nieprzekazaniem mu dokumentacji lub przekazaniem dokumentacji nierzetelnej lub niekompletnej. 

Co najważniejsze syndyk działa w celu dokonania likwidacji majątku oraz oddłużenia dłużnika, jest to zasadnicza różnica, która odróżnia go od komornika, który ma na celu dokonanie egzekucji.

Komornik – kim jest komornik, jakie czynności wykonuje komornik? Syndyk a komornik

Komornik natomiast zgodnie z art.2 i 3 ustawy o komornikach sądowych jest  funkcjonariuszem publicznym działającym przy sądzie rejonowym. Wykonuje on czynności zawodowe w sposób wyznaczony przez ustawę o komornikach sądowych i egzekucji, a także w oparciu o przepisy kodeksu postępowania cywilnego. 

Komornik przy wykonywaniu swoich zadań kieruje się dobrem wymiaru sprawiedliwości oraz interesem publicznym. Komornik podlega również nadzorowi sądu oraz nadzorowi odpowiedzialnemu prezesa sądu rejonowego, przy którym działa.

Jakie czynności wykonuje komornik przyjrzyjmy się temu bliżej po pierwsze komornik wykonuje czynności w postępowaniu egzekucyjnym oraz zabezpieczającym. Komornik zajmuje się zatem wykonywaniem:

– orzeczeń sądowych zarówno w sprawach o roszczenia pieniężne i niepieniężne, a także o zabezpieczenie roszczeń, w tym europejskich nakazów zabezpieczenia na rachunku bankowym;

– wykonywanie innych tytułów wykonawczych oraz tytułów egzekucyjnych, które podlegają wykonaniu w drodze egzekucji sądowej bez zaopatrywania ich w klauzulę wykonalności;

– wykonywanie postanowień o zabezpieczeniu środka dowodowego oraz postanowień nakazujących wydanie środka dowodowego w postępowaniu w sprawach własności intelektualnej;

– wykonywanie postanowień o zabezpieczeniu spadku lub sporządzanie spisu inwentarza;

– wykonywanie zadań określonych w innych ustawach.

Syndyk a komornik – co łączy syndyka i komornika?

Bez wątpienia zajmują się oni  długami.  Tym co ich różni jest natomiast to, iż występują oni w dwóch różnych postępowaniach. Syndyk uczestniczy bowiem w postępowaniu upadłościowym natomiast komornik występuje w postępowaniu egzekucyjnym. 

Zadaniem syndyka w postępowaniu upadłościowym jest przede wszystkim oddłużenie, dopiero w następnej kolejności windykacja należności. W postępowaniu egzekucyjnym głównym celem jest wyegzekwowanie od dłużnika należności na rzecz wierzyciela.

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej powoduje umorzenie wszystkich toczących się wobec dłużnika postępowań komorniczych. Ponadto, od momentu wydania postanowienia o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej nie są naliczane odsetki od zadłużenia. 

Co więcej, komornik nie uczestniczy w postępowaniu upadłościowym, ale może on stać się na przykład wierzycielem upadłego, w przypadku powstania kosztów egzekucyjnych, które nie zostały pokryte w toku dotychczasowego postępowania egzekucyjnego przez upadłego. 

Syndyk rozpoczyna swoją pracę wraz z momentem ogłoszenia upadłości. Stąd w przypadku ogłoszenia upadłości konsumenckiej syndyk kontaktuje się z upadłym.

Syndyk jest wyznaczany przez sąd rozpoznający sprawę. Oznacza to, że osoba składająca wniosek o upadłości nie ma wpływu na wybór osoby syndyka. Jednak co warto podkreślić, zazwyczaj relację pomiędzy upadłym dłużnikiem, a syndykiem układają się znacznie lepiej niż między dłużnikiem, a komornikiem.

Syndyk po ogłoszeniu upadłości składa wniosek do urzędu skarbowego o udzielenie informacji związanych z sytuacją majątkową upadłego dłużnika. Syndyk sprawdza również Krajowy Rejestr Sądowy. Syndyk zawiadamia także placówkę pocztową. 

Co jest dla Ciebie korzystniejsze ? Oczywiście ocena należy do Ciebie, jednak warto mieć na uwadze, że wybierając upadłość konsumencką sam decydujesz czy chcesz z niej skorzystać, stanowi to więc swego rodzaju przywilej. W postępowaniu egzekucyjnym trudno mówić o takiej możliwości, jest ono bowiem prowadzone niezależnie od woli dłużnika.

Studentka 5 roku prawa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, absolwentka Comparative Law School, stażystka w Kancelarii Pledziewicz, swoje zainteresowania kieruje wokół prawa bankowego, prawa finansowego oraz ochrony konsumenta, w wolnych chwilach lubi podróżować, chodzić do teatru, i czytać książki kryminalne. Dodatkowo stara się poszerzać swoją wiedzę biorąc udział w certyfikowanych warsztatach m.in. z zakresu umów o zakazie konkurencji, czy zwolnieniach grupowych.

1 Comment

  1. Dzień dobry mam prośbę o pomoc w wyjaśnieniu trudnej dla mnie sytuacji. Otrzymałam wezwanie od syndyka, ze mam w ciągu 7 dni oddać środki pieniężne , które ściągnął i przekazał mi komornik od mojego dłużnika ( fachowiec zatrudniony przy budowie dostał pieniądze na materiał, którego nie kupił i nie wykonał usługi )
    Syndyk twierdzi ze ze względu na ogłoszona upadłość konsumencka o której komornik nie wiedział środki te nie powinny być do mnie przekazane.
    Ja już tych pieniędzy nie mam , wydałam je, a poza tym skąd mogłam wiedzieć, skąd i w jaki sposób pozyskał środki komornik. Co mam zrobić ? Napisałam pismo do syndyka wyjaśniające , że nie mam tych pieniędzy, ze nic nie widziałam skąd je pozyskał komornik, ale syndyk dalej drugim pismem mnie wzywa . Byłam świadkiem rozmowy komornika i syndyka, który twierdził, że on nie został o tym fakcie poinformowany, a poza tym prawo mu nie pozwala przetrzymywać tych pieniędzy .
    Zostałam okradziona, pieniądze odzyskałam, a teraz znowu Syndyk chce mi zabrać pieniądze których nie mam.
    Co mam zrobić ?

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

upadlosc-konsumencka-a-500+
Poprzedni wpis

Upadłość konsumencka a 500+ i inne świadczenia społeczne – jaki ma wpływ?

egzekucja-z-wynagrodzenia-za-prace
Następny wpis

Egzekucja z wynagrodzenia za pracę 2021 r. – jak to wygląda?

Ostatnie z Dług