Jak działają firmy oddłużeniowe

Jak działają firmy oddłużeniowe? [2024]

Rate this post

Firmy oddłużeniowe przeżywają prawdziwe oblężenie. Niestety, coraz więcej osób ma problem z regularną spłatą zobowiązania, a długotrwały brak kontroli nad finansami prowadzi do powstania zadłużenia. Czy można się przed tym bronić? Tak, ale samodzielne działania są efektywne tylko w przypadku długu o niewielkiej wartości, gdzie nawet kilka wyrzeczeń jest w stanie nawrócić dłużnika na dobre tory. Jest to jednak wysoce ryzykowne, gdyż jedna niewłaściwa decyzja może spotęgować problemy i pogłębić spiralę zadłużenia. 

Działanie firm oddłużeniowych jest wielokierunkowe – oddłużanie to przede wszystkim usługa, która pomaga dłużnikowi wypracować zdrowe nawyki na przyszłość. Jak działają firmy oddłużeniowe w Polsce? Jeśli rozważasz skorzystanie z profesjonalnego oddłużania, ten artykuł podpowie Ci, czego możesz się spodziewać. 

Czytaj również:  Czym skutkuje spóźniony sprzeciw od nakazu zapłaty?

Komu może pomóc firma oddłużeniowa?

Powiedzmy sobie szczerze, utrzymanie kontroli finansowej w dzisiejszych czasach jest nie lada wyzwaniem. W naszej kulturze posiadanie kredytu jest powszechnym zjawiskiem i najczęściej jedynym sposobem na ustatkowanie się. Z kolei pożyczki pozwalają nam spełnić nasze materialne potrzeby bez konieczności odmawiania sobie ulubionych rozrywek. Spłacanie zobowiązania to duża odpowiedzialność zwłaszcza dla osób, które mają do utrzymania nie tylko siebie, ale również resztę domowników. 

Firmy oddłużeniowe zajmują się kompleksową pomocą osobom, które utknęły w spirali zadłużenia oraz tym, które nie zamierzają więcej ignorować nawarstwiających się problemów finansowych, uniemożliwiających regularną spłatę zadłużenia. Oddłużanie przebiega w sposób indywidualny – metoda, która w pierwszym wypadku sprawdzi się doskonale, w drugim może nie sprawdzić się wcale. Firmy i kancelarie oddłużeniowe oferują:

  • Negocjacje z wierzycielami w imieniu klientów;
  • Opracowywanie spersonalizowanych planów spłaty;
  • Doradztwo finansowe w procesie oddłużania.

Samo oddłużanie to dalece bardziej skomplikowany proces, który składa się z wielu pomniejszych działań, takich jak złożenie sprzeciwu od nakazu zapłaty, wniesienie wniosku o przedawnienie długu czy wstrzymanie egzekucji. Wszystko zależy od wysokości zadłużenia, etapu postępowania, a także tego, czy oddłużanie dotyczy firmy, czy osoby fizycznej. 

Do kogo zwrócić się po pomoc?

Profesjonalnym oddłużaniem zajmują się zarówno firmy antywindykacyjne, jak i kancelarie oddłużeniowe. Jaka jest między nimi różnica? Przede wszystkim chodzi o sposób działania. Firmy antywindykacyjne na ogół proponują metodę „coś za coś”, czyli zamiast zgasić płomień w zarodku i dotrzeć do przyczyny problemu, oferują rozwiązania szybkie, ale tymczasowe np. kredyt konsolidacyjny. 

Kancelarie antywindykacyjne preferują podejście „od A do Z”, to znaczy, że dzięki specjalistycznej wiedzy i doświadczeniu są w stanie przeprowadzić kompleksową analizę sytuacji finansowej klienta, zidentyfikować główne przyczyny zadłużenia oraz opracować długofalowy plan eliminacji długów.

Ile trwa oddłużanie?

Ponownie musimy zwrócić uwagę, że oddłużanie to proces indywidualny, gdzie nawet największa determinacja dłużnika nie zawsze ma wpływ na skrócenie procedur. Co więcej, oddłużanie ma wyeliminować długi, ale nie oznacza to, że całość zobowiązania zostanie umorzona. Wobec tego dla osób zadłużonych rozciągnięcie oddłużania w czasie jest korzystniejsze. 

Załóżmy, że na skutek negocjacji wierzyciel zaakceptował plan spłaty zadłużenia. Im dłuższy jest plan spłaty, tym mniej odbije się to na portfelu dłużnika, ułatwiając mu tym samym „uzdrowienie” swojej sytuacji finansowej. Oddłużanie firmy jest z definicji bardziej czasochłonne od oddłużania osób fizycznych, co nie oznacza, że nie może być odwrotnie. Czasem jedynym rozwiązaniem jest ogłoszenie upadłości, a innym razem wystarczy wprowadzić kilka zmian w codziennych nawykach i przeprowadzić negocjacje z wierzycielem, aby małymi krokami wyjść na prostą. 

Oddłużanie a BIK

Oddłużanie ma na celu pozbycie się długu, jednak zapisy w BIK widoczne są jeszcze przez 5 lat. To duże utrudnienie dla osób, które po wyjściu na prostą chcą skorzystać z pożyczki. Negatywne wpisy obniżają zdolność kredytową, a ta jest głównym kryterium przyznania kredytu lub pożyczki. BIK możesz wyczyścić sam lub zgłosić się do kancelarii, która zrobi to za Ciebie. Wpis można usunąć przed upływem 5 lat, jeśli:

  • opóźnienie w spłacie kredytu wynosiło ponad 60 dni;
  • minęło 30 dni od momentu, gdy instytucja finansowa, w której zalegasz ze spłatą, poinformowała Cię o zamiarze przetwarzania danych na temat tego kredytu i w tym czasie nie dokonałeś spłaty zaległych kwot.

Skuteczne wyjście z długów

Coraz więcej osób na problem z zadłużeniem. Pamiętaj – dług to nie powód do wstydu. Utrata płynności finansowej to pierwszy sygnał, że warto działać. W naszej kancelarii nie tolerujemy półśrodków. Do każdej sprawy podchodzimy bardzo poważnie, stawiając na skuteczne rozwiązania, które raz na zawsze pomogą Ci uwolnić się od długów. 

Zalegasz ze spłatą kilku rat i nie wiesz jak odzyskać kontrolę nad finansami? Doradzimy Ci, jak możesz świadomie zarządzać swoim budżetem. Dostałeś sądowy lisy z nakazem zapłaty? Pomożemy Ci napisać sprzeciw. A może sprawa poszła trochę dalej, a do gry wkroczył komornik? Bez obaw, również w tym wypadku masz kilka możliwości działania. 

Czy firmy oddłużeniowe są bezpieczne?

Wszystkie zarejestrowane działalności gospodarcze działają legalnie. 

Czym zajmują się firmy oddłużeniowe?

Firmy oddłużeniowe pomagają pozbyć się długów, jednocześnie edukując na temat rozsądnego zarządzania budżetem.  

Czy firmy oddłużeniowe są legalne?

Co prawda, działalność firm zajmujących się oddłużaniem nie jest regulowana prawnie, ale jest ona legalna. 

Firmy oddłużeniowe – na co warto zwrócić uwagę?

Nigdy nie podpisuj umowy z firmą oddłużeniową bez czytania jej. Dopytaj o rzeczy, które są dla Ciebie niezrozumiałe. 

Po czym poznać uczciwe firmy oddłużeniowe?

Uczciwe firmy oddłużeniowe stawiają na otwartość – nie zatajają kosztów i są w pełni zaangażowane w sprawę. 

Bibliografia:

Absolwentka medioznawstwa, aktualnie studentka dziennikarstwa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu i praktykantka w dziale marketingu w Kancelarii Pledziewicz. Interesuje się sztuką, poezją, kinem niezależnym i wszystkim, co pozwala rozwijać wrażliwość na świat. W wolnej chwili chętnie bierze udział w życiu kulturalnym Torunia, próbując tym samym lepiej zrozumieć otaczającą rzeczywistość. Miłośniczka natury, która raz na jakiś czas musi zostawić za sobą miastowy zgiełk, by udać się w zacisze wiejskiego krajobrazu.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Czym jest kredyt oddłużeniowy
Poprzedni wpis

Czym jest kredyt oddłużeniowy? [2024]

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców - jak z niego skorzystać?
Następny wpis

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców – jak z niego skorzystać?

Ostatnie z Bez kategorii