Oddłużanie gospodarstw rolnych - jak przebiega

Oddłużanie gospodarstw rolnych – jak przebiega? [2024]

Rate this post

Oddłużanie gospodarstw rolnych różni się nieco od oddłużania firm i osób fizycznych. Rolnictwo to jedna z najważniejszych gałęzi gospodarki, a inflacja i zmieniające się warunki klimatyczne znacznie pogorszyły sytuację rolników. Wielu z nich posiada aktywne kredyty na pokrycie rosnących kosztów produkcji. Jak w praktyce wygląda oddłużanie gospodarstwa? Czy istnieją rządowe programy wsparcia dla rolników? 

Czytaj również: Błędy w umowie kredytowej – jak możesz je sprawdzić?

Oddłużanie rolników – na czym to polega?

Na wstępie należy ustalić, czy rolnik w świetle prawa jest osobą fizyczną, czy przedsiębiorcą. Tutaj pojawia się problem, bo gospodarstwo kwalifikuje się do działalności gospodarczej, ale działalność rolnicza tworzy swego rodzaju oddzielną podkategorię. Za rolnika indywidualnego uważa się osobę fizyczną, która prowadzi gospodarstwo od co najmniej 5 lat, posiada kwalifikacje rolnicze np. wykształcenie wyższe zawodowe lub podstawowe i 5-letni staż pracy i podejmuje wszystkie decyzje związane z prowadzeniem działalności rolniczej w gospodarstwie. 

Ustawa o oddłużaniu gospodarstw rolnych z dnia 9 listopada 2018 r. wskazuje na to, że po pomoc w oddłużaniu zgłosić się mogą tylko rolnicy, którzy prowadzą działalność gospodarczą od co najmniej trzech lat. Z pomocy mogą korzystać małe i średnie gospodarstwa rolne. W przypadku dużych gospodarstw konieczne jest wysłanie zgłoszenia do Komisji Europejskiej o pomoc indywidualną. Ustawa restrukturyzacyjna dotyczy osób fizycznych, osób prawnych lub jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, którym ustawa przyznaje zdolność prawną. 

Ustawa ta przewiduje, że niewypłacalni rolnicy mogą liczyć na wsparcie finansowe ze strony Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa tj. dopłata do kredytu restrukturyzacyjnego i pożyczka na spłatę długów) mając przy tym gwarancję spłaty bankowego kredytu restrukturyzacyjnego udzielonego przez KOWR.

Czy rolnik może skorzystać z pomocy specjalistów? 

Na postawione wyżej pytanie można odpowiedzieć krótko – TAK. Rozwiązania proponowane przez Komisję Europejską, jak z pewnością zauważyliście, polegają na zaciąganiu kolejnego zobowiązania, aby pozbyć się poprzedniego. Czy w ten sposób można wyjść z zadłużenia? To zależy od sposobu zarządzania budżetem. Jak już powiedzieliśmy, zarówno konsumenci, jak i rolnicy zostali zaskoczeni nagłym wzrostem cen, co zwiększyło popyt na produkty bankowe. Nie tylko rolnicy, ale przedsiębiorcy ogółem zostali rzuceni „na głęboką wodę”, nie mając planu na zaplanowanie wydatków, będąc obciążonym miesięczną ratą kredytu. 

Przed podjęciem działania warto skonsultować swój problem ze specjalistą zajmującym się oddłużaniem. Podpowie on, które rozwiązanie jest w danej sytuacji najkorzystniejsze. Często podkreślamy, że wypracowanie dobrych nawyków i stworzenie solidnego planu finansowego to podstawa i w dalszym ciągu to zdanie podtrzymujemy.  Nie jesteśmy zwolennikami kredytów konsolidacyjnych i pożyczek na spłatę długu, dlatego odradzamy podejmowanie nieprzemyślanych decyzji. Zaciągnięcie kredytu restrukturyzacyjnego pozwala na szybki zastrzyk dużej gotówki, ale okres spłaty takiego zobowiązania to zaledwie 10 lat. Czy mało, czy dużo, to zależy od przychodów gospodarstwa rolnego i kwoty kredytu.

Profesjonalne oddłużanie gospodarstw rolnych – przebieg

Pomoc specjalistów skupia się na działaniu długofalowym, dlatego preferujemy działania rozłożone w czasie, ale dające długofalowe skutki. Wśród nich znajduje się renegocjacja warunków spłaty długów, podejmowane na bieżąco działania wstrzymujące postępowanie windykacyjne i egzekucyjne oraz doradztwo finansowe dla sektora rolnictwa. 

Renegocjacja warunków spłaty długów to nic innego jak restrukturyzacja zadłużenia, której celem jest przedłużenie terminu spłaty, umorzenie części zobowiązania czy też za porozumieniem obu stron – wdrożenie nowego planu spłaty zadłużenia, które umożliwi rolnikowi regularną spłatę długu. 

Uruchomienie windykacji lub wszczęcie postępowania egzekucyjnego to dla dłużnika niebywale stresujący moment. Wiele osób nie wie, w jaki sposób zareagować – aktywnie się bronić, czy nie robić nic. Oddłużanie ma na celu powstrzymanie toczącego się postępowania, sięgając po różne rozwiązania, w zależności od sytuacji. Dopiero uporządkowanie najpilniejszych spraw daje przestrzeń na wypracowanie strategii prowadzącej do pozbycia się zadłużenia. 

Doradztwo finansowe na ogół kojarzy się raczej z osobami, które mają tymczasowe kłopoty finansowe, ale ich sytuacja jest w miarę stabilna. Jest to myślenie błędne, bowiem właśnie doradca finansowy pomaga wdrożyć w życie dobre praktyki zarządzania finansami. Jest to szerokie działanie, mające na celu nie tylko ułatwić spłatę długu, ale również zapobiec podobnej sytuacji w przyszłości. 

Restrukturyzacja działalności rolnej może odbyć się na kilka sposobów, przy czym to doświadczony prawnik powinien przeanalizować sytuację i wybrać odpowiedni z nich:

  • Postępowanie o zatwierdzenie układu;
  • Postępowanie układowe lub przyspieszonego postępowanie układowego;
  • Postępowanie sanacyjne.

Oddłużanie dla każdego

Twoje finanse wymknęły się spod kontroli? Wierzyciel straszy komornikiem, a Ty nie wiesz co robić? Prawnicy od długu to zespół specjalistów, których celem jest pomoc osobom zadłużonym. Dzięki nam odetchniesz z ulgą, odzyskując nie tylko finansową równowagę, ale także komfort psychiczny. Zależy nam na tym, abyś czuł pełne wsparcie, dlatego z chęcią odpowiemy na każde Twoje pytanie. Z naszej strony spotkasz się z pełnym zaangażowaniem – możesz mieć pewność, że do sprawy podejdziemy kompleksowo. Oddłużanie to proces mniej lub bardziej skomplikowany, ale nie musisz się tym martwić, ponieważ wszelkie formalności załatwimy za Ciebie. 

Jak przebiega oddłużanie gospodarstwa?

Oddłużanie gospodarstwa rolnego jest na ogół skomplikowane i czasochłonne. Nie ma też gotowego schematu postępowania, dlatego tak ważne jest, aby powołać się na wiedzę ekspertów.

Ustawa o oddłużaniu gospodarstw rolnych – o czym mówi?

Ustawa ta określa zasady i warunki restrukturyzacji długu powstałego w związku z prowadzeniem działalności rolniczej. 

 Jak oddłużyć gospodarstwo rolne?

Sposobów jest kilka. Rolnik może skorzystać z programu wsparcia przewidywanego przez Ustawę restrukturyzacyjną lub zgłosić się po pomoc do kancelarii oddłużeniowej. 

Oddłużanie gospodarstw rolnych powinno się zacząć od szczegółowej analizy przeprowadzonej przez eksperta. 

Bibliografia:

Absolwentka medioznawstwa, aktualnie studentka dziennikarstwa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu i praktykantka w dziale marketingu w Kancelarii Pledziewicz. Interesuje się sztuką, poezją, kinem niezależnym i wszystkim, co pozwala rozwijać wrażliwość na świat. W wolnej chwili chętnie bierze udział w życiu kulturalnym Torunia, próbując tym samym lepiej zrozumieć otaczającą rzeczywistość. Miłośniczka natury, która raz na jakiś czas musi zostawić za sobą miastowy zgiełk, by udać się w zacisze wiejskiego krajobrazu.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Ile kosztuje oddłużanie
Poprzedni wpis

Ile kosztuje oddłużanie? [2024]

Jak oddłużyć nieruchomość?
Następny wpis

Jak oddłużyć nieruchomość? [2024]

Ostatnie z Bez kategorii