Egzekucja z rachunku bankowego
Zmiany w zajęciach rachunków bankowych

Egzekucja z rachunku bankowego po nowelizacji w 2018 r.

3.7/5 - (7 votes)

W poniższym artykule dowiesz się jak wygląda egzekucja z rachunku bankowego po zmianach W ostatnim czasie wiele mówi się o zmianach w terminach przedawnienia roszczeń. Dnia 28 maja 2018 r. Prezydent Rzeczpospolitej Polski podpisał ustawę z dnia 13 kwietnia 2018 r. o zmianie ustawy Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw. O zmianach w terminach przedawnień roszczeń można więcej przeczytać w artykule pt. „Zmiany w przedawnieniu 2018 – komentuje radca prawny”. Swoją uwagę warto poświęcić także zmianom, jakie dotyczą treści przepisu art. 889 k.p.c. Jego przedmiotem jest egzekucja z rachunku bankowego. Reguluje on kwestie związane z przekazaniem przez bank środków pieniężnych z zajętego rachunku bankowego na konto bankowe komornika.

Dotychczasowe brzmienie przepisu art. 889 §1 k.p.c.

Dotychczasowe brzmienie przepisu art. 889 §1 pkt 1 jest następujące: „W celu dokonania egzekucji z wierzytelności z rachunku bankowego komornik ogólnej właściwości dłużnika przesyła do banku, w którym dłużnik posiada rachunek, zawiadomienie o zajęciu wierzytelności pieniężnej dłużnika pochodzącej z rachunku bankowego do wysokości należności będącej przedmiotem egzekucji wraz z kosztami egzekucyjnymi i wzywa bank, aby nie dokonywał wypłat z rachunku bez zgody komornika do wysokości zajętej wierzytelności, lecz przekazał bezzwłocznie zajętą kwotę na pokrycie należności albo zawiadomił komornika w terminie siedmiu dni o przeszkodzie do przekazania zajętej kwoty; zawiadomienie jest skuteczne także w przypadku niewskazania rachunku bankowego.

Wstrzymanie egzekucji komornika

Jeżeli przeciw Tobie komornik prowadzi egzekucję
Sprawdź czy nie będziemy w stanie Ci pomóc

Zgłoś się a przeanalizujemy Twoją sprawę bezpłatnie!
Kliknij poniżej aby zapoznać się z naszą ofertą

Kliknij by otrzymać pomoc!   

Egzekucja z rachunku bankowego po nowelizacji w 2018 r.

          Wcześniej wspomniana nowelizacja nada przepisowi art. 889 §1 pkt nowe brzmienie: „W celu dokonania egzekucji z wierzytelności z rachunku bankowego komornik ogólnej właściwości dłużnika przesyła do banku, w którym dłużnik posiada rachunek, zawiadomienie o zajęciu wierzytelności pieniężnej dłużnika pochodzącej z rachunku bankowego do wysokości należności będącej przedmiotem egzekucji wraz z kosztami egzekucyjnymi i wzywa bank, aby nie dokonywał wypłat z rachunku bez zgody komornika do wysokości zajętej wierzytelności albo zawiadomił komornika w terminie siedmiu dni o przeszkodzie do przekazania zajętej kwoty; zawiadomienie jest skuteczne także w przypadku niewskazania rachunku bankowego”.

Jakie nowelizacja niesie za sobą zmiany w praktyce?

Przede wszystkim ustawodawca usunął z treści komentowanego przepisu obowiązek bezzwłocznego przekazania komornikowi przez bank zajętej kwoty na pokrycie należności. Nowelizacją dodany zostanie przepis art. 8892 k.p.c., który zobowiązuje bank do przekazania środków pieniężnych z zajętego rachunku bankowego na rachunek bankowy komornika. Jednak, przekazanie może mieć miejsce dopiero po upływie 7 dni od dnia doręczenia do banku zawiadomienia o zajęciu. Wydłużony więc został czas, po jakim ma nastąpić przekazanie zajętych środków z konta. Jednakże, w przypadku egzekucji bieżących alimentów lub rent obowiązuje zasada niezwłocznego przekazania środków pieniężnych komornikowi.

 Egzekucja z rachunku bankowego – dłużnik ma więcej czasu na obronę

Jaki jest cel tej zmiany? Na stronie internetowej www.prezydent.pl możemy odnaleźć dokument pt. „Informacja w sprawie ustawy z dnia 13 kwietnia 2018 r. o zmianie ustawy – Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw”. W jego treści czytamy, iż: „Regulacje powyższe mają na celu wzmocnienie możliwości podjęcia przez dłużnika obrony przed egzekucją, przy jednoczesnym utrzymaniu środków uniemożliwiających dłużnikowi uchylenie się od egzekucji”. Wzmocnieniem tym jest czas siedmiu dni między doręczeniem zawiadomienia o zajęciu a przekazaniem środków pieniężnych z rachunku bankowego dłużnika. Termin siedmiu dni ma umożliwić dłużnikowi podjęcie działań obronnych, na które uprzednio nie miał czasu, gdyż przekazanie odbywało się niezwłocznie po zawiadomieniu.

A co z zajęciem wierzytelności dokonanym przed 9 lipca 2018 r.?

Warto wiedzieć, że zgodnie z brzmieniem art. 6 ustawy z dnia 13 kwietnia 2018 r. o zmianie ustawy – Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw, przepisy art. 889 § 1 pkt 1 i art. 8892 k.p.c., w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, oraz przepis ustawy zmienianej w art. 3, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, stosuje się także do zajęć wierzytelności z rachunków bankowych dokonanych przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy (a więc przed dniem 9 lipca 2018 r.), jeżeli przed tym dniem bank nie przekazał środków pieniężnych na rachunek bankowy organu egzekucyjnego.

1 Comment

  1. Nie rozumiem dlaczego środki które wpłynęły na konto nie są przekazane do komornika, mimo zajęcia rachunku.Tłumaczenie banku jest takie,że jeżeli są jakieś wolne środki poz tymi które wpłynęły, czyli np. pozostałość z części pensji zwolnionej z zajęć to bank nie przesyła komornikowi środków . Jaki to ma sens poza tym, że bank obraca pieniędzmi dłużnika bezprawnie.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

egzekucja komornicza
Poprzedni wpis

Egzekucja komornicza a mieszkanie za granicą

Nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym
Następny wpis

Nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym – czym jest i co zrobić po otrzymaniu?

Ostatnie z Dług