Sprzeciw-od-nakazu-zaplaty-w-e-sad

Sprzeciw od nakazu zapłaty w e-sądzie w Lublinie (2024)

Rate this post

Nakaz zapłaty jest dokumentem wydawanym przez sąd na tak zwanym posiedzeniu niejawnym, czyli takim, które nie wymaga naszego udziału. W związku z tym osoba uznana za dłużnika dostaje list z nakazem uregulowania wierzytelności bez wcześniejszego powiadomienia o zaistniałej sytuacji. Należy jednak pamiętać, że nerwy w takim wypadku są niepotrzebne, gdyż nie jest to sytuacja bez wyjścia, jeśli tylko w odpowiednim terminie złożymy sprzeciw od nakazu zapłaty.

  • Jak napisać sprzeciw od nakazu zapłaty  do e-sądu w Lublinie?
  • Wnoszenie sprzeciwu od nakazu zapłaty należności na stronie internetowej e-sądu.
  • Co się dzieje po złożeniu sprzeciwu?
  • Różnica między postępowaniem nakazowym a upominawczym.

Postępowanie upominawcze a nakazowe

Polskie prawo wyróżnia dwie drogi postępowania w przypadku konieczności spłaty długu. Pierwszą z nich jest wszczęcie tak zwanego postępowania upominawczego, w którym na żądanie wierzyciela sąd wystawia nakaz wyrównania należności. Procedura ta polega na uprawdopodobnieniu zasadności roszczenia bez wniesienia konkretnych dowodów.

W przypadku nakazu wystawionego w postępowaniu upominawczym, najważniejsze jest wysłanie pisemnego sprzeciwu od nakazu do zapłaty w terminie nie dłuższym niż 14 dni od momentu odebrania nakazu.

Drugą możliwą drogą postępowania jest wystawianie nakazu w postępowaniu nakazowym. Trzeba podkreślić, że nakaz wystawiony zgodnie z tą procedurą oparty jest na silnych dowodach ze strony powoda, które jednoznacznie wskazują na istnienie zadłużenia. Odpowiedzią pozwanego na ten rodzaj nakazu jest wniesienie zarzutów. Również w tym wypadku kodeks postępowania cywilnego przewiduje dwutygodniowy termin na przesłanie pisma.

Przed decyzją o złożeniu sprzeciwu od nakazu zapłaty właściwym krokiem jest upewnienie się, że otrzymany dokument jest autentyczny i posiada postać orzeczenia sądowego. W tym celu można skorzystać z pomocy specjalistów, którzy ocenią wiarygodność nakazu zapłaty.

Sporządzanie sprzeciwu od nakazu zapłaty długu do e-sądu

Sprzeciw od nakazu zapłaty można sporządzić samemu lub z pomocą osoby specjalizującej się w ochronie praw dłużnika. Pisząc dokument samodzielnie warto skorzystać z gotowych wzorów.

Wypełniony formularz najlepiej wydrukować w dwóch egzemplarzach, które następnie należy własnoręcznie podpisać i wysłać na adres e-sądu umieszczony na kopercie, w której dostarczono nakaz zapłaty.

Sprzeciw od nakazu zapłaty do e-sądu Lublin 2022 r. – w tym roku adres właściwy do wysłania pisma to Boczna Lubomelskiej 13, 20-070 Lublin.

Jak wnieść sprzeciw do e-sądu Lublin?

Na stronie e-sądu należy udać się do zakładki „Moje nakazy”, a następnie wybrać z listy odpowiedni nakaz zapłaty. Po wykonaniu tych dwóch kroków na ekranie komputera pojawi się napis „Wnieś sprzeciw”, po kliknięciu w który możliwe będzie przesłanie sprzeciwu od nakazu zapłaty w formie papierowej lub elektronicznej za pomocą formularza.

Otrzymałeś pismo z sądu? 5 kroków do wyjścia z sytuacji!

Następne kroki po złożeniu sprzeciwu

Jeśli sprzeciw od nakazu spłaty długu został złożony prawidłowo, sąd umarza postępowanie w całości. Od tego momentu wierzyciel ma 3 miesiące, by ponownie złożyć pozew i tym samym kontynuować postępowanie.

W zależności od szybkości funkcjonowania sądu, pozew dotrze do dłużnika w przeciągu kilku miesięcy. W wyjątkowych sytuacjach czas ten może wydłużyć się do roku. Wówczas osoba pozwana może ponownie złożyć sprzeciw lub odpowiedź na pozew, po czym sprawa znajdzie swoją kontynuację przed sądem. W tym okresie ważne jest, aby na bieżąco sprawdzać swoją skrzynkę na listy, odbierać awiza i odpowiednio przygotować się do dalszego procesu. Wniesienie sprzeciwu w terminie pozwala na poukładanie swoich finansów i skonsultowanie się ze specjalistami.

Ile czasu ma sąd na rozpatrzenie sprzeciwu od nakazu zapłaty?

Po złożeniu w stosownym czasie sprzeciwu od nakazu, sąd bada czy pismo sporządzono z zachowaniem wszystkich wymogów formalnych. Jeśli nakaz został napisany poprawnie, procedura rozpatrywania dokumentu zajmuje średnio 1,5 miesiąca z możliwością przedłużenia do kilku miesięcy.

Absolwentka medioznawstwa, aktualnie studentka dziennikarstwa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu i praktykantka w dziale marketingu w Kancelarii Pledziewicz. Interesuje się sztuką, poezją, kinem niezależnym i wszystkim, co pozwala rozwijać wrażliwość na świat. W wolnej chwili chętnie bierze udział w życiu kulturalnym Torunia, próbując tym samym lepiej zrozumieć otaczającą rzeczywistość. Miłośniczka natury, która raz na jakiś czas musi zostawić za sobą miastowy zgiełk, by udać się w zacisze wiejskiego krajobrazu.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Oszustwo bankowe
Poprzedni wpis

Jak wnieść skuteczną reklamację do banku w przypadku oszustwa? Oszustwo bankowe [2024]

Klepsydra, która informuje o przedawnieniu
Następny wpis

Przedawnienie roszczeń – kiedy następuje przedawnienie długu? [2023]

Ostatnie z Dług