egzekucja-z-wynagrodzenia-za-prace

Egzekucja z wynagrodzenia za pracę 2021 r. – jak to wygląda?

Rate this post

Egzekucja z wynagrodzenia za pracę to jeden ze sposób przymusowego egzekwowania należności w drodze egzekucji komorniczej. W praktyce jest to jeden ze sposobów najczęściej wybieranych, gdyż najskuteczniejszy. Egzekucję komorniczą z wynagrodzenia prowadził będzie komornik działający przy sądzie rejonowym właściwym dla miejsca zamieszkania dłużnika.

Zajęcie wynagrodzenia za pracę przez komornika 

Egzekucja z wynagrodzenia za pracę prowadzona jest w formie jego zajęcia. Przystępując do zajęcia, komornik zobowiązany jest zawiadomić dłużnika, że do wysokości egzekwowanego świadczenia, a więc kwoty, która podlega zajęciu, aż do momentu pełnego zaspokojenia egzekwowanego roszczenia dłużnikowi nie wolno pobierać wynagrodzenia za pracę poza częścią wolną od zajęcia. Tak, więc kwotą zajęta dłużnik nie może rozporządzać w żaden sposób. Jakiekolwiek rozporządzenia wynagrodzeniem ponad kwotę wolną od zajęcia w stosunku do wierzyciela egzekwującego będą nieważne.

Przystępując do prowadzenia egzekucji z wynagrodzenia za pracę, komornik musi wezwać pracodawcę lub pracodawców jeśli tytułów poboru wynagrodzenia za pracę jest więcej, aby poza kwota wolną od zajęcia nie wypłacał dłużnikowi wynagrodzenia za pracę. W takiej sytuacji kwotę zajętą przez komornika pracodawca zobowiązany będzie przekazać bezpośrednio na rachunek wierzyciela egzekwującemu lub przekazać je komornikowi w wypadku, gdy do wynagrodzenia jest lub zostanie w dalszym toku postępowania egzekucyjnego skierowana jeszcze inna egzekucja, a wynagrodzenie w części wymagalnej nie wystarcza na pokrycie wszystkich egzekwowanych świadczeń wymagalnych. 

Kiedy zajęcie wynagrodzenia będzie skuteczne? Egzekucja z wynagrodzenia za pracę

Dla skuteczności zajęcia wynagrodzenia za pracę konieczną przesłanką jest odpowiednie uwiadomienie dłużnika o takim zajęciu, a więc komornik musi wystosować na adres korespondencyjny dłużnika odpowiednie wezwanie.  

Kwota wynagrodzenia wolna od zajęcia komorniczego

Najprościej rzecz ujmując kwotę wolną od zajęcia stanowi kwota minimalnego wynagrodzenia, tak więc na rok 2021 r. wzrosła ona do kwoty 2800 zł brutto. Zajęcia komornicze nie mogą pozbawiać dłużników środków na, chociażby skromne życie, tak więc dokonywane potrącenia muszą mieścić się w ściśle określonym limicie. Egzekucja z wynagrodzenia za pracę wskazuję, że górna granica, jaką w sumie może osiągnąć egzekwowanie należności, wynosi maksymalnie 50 % wynagrodzenia dłużnika. Prowadząc zajęcia z wynagrodzenia za pracę komornik, musi ściśle trzymać się ustalonych ograniczeń co do kwoty wolnej od potrącenia, w innym przypadku dłużnik będzie uprawniony do wniesienia skargi na nieuprawnione czynności komornika.

Przeprowadźmy, więc krótką symulację jak prezentować się będzie zajęcie komornicze w zależności od różnych kwot wynagrodzenia. Nie potrzeba, więc skomplikowanych matematycznych równań, od swojego wynagrodzenia netto odejmij kwotę wynagrodzenia minimalnego, a więc 2062 zł – tak, więc im wyższe jest twoje wynagrodzenie tym wyższa kwota będzie podlegała zajęciu.

Poniżej kilka przykładów:

Miesięczny dochód Kwota podlegająca zajęciu
2062 zł0 zł
2250 zł188 zł
2500 zł438 zł
5 000 zł2 500 zł
6 000 zł3 000 zł

Egzekucja z wynagrodzenia za pracę – zajęcie komornicze, a tzw. „najniższa krajowa” 

Z powyższego można wysnuć wnioski, że zarabiając najniższą krajową możemy czuć się bezpiecznie, komornik nie potrąci z twojej pensji żadnych kwot. Generalnie jest to zasadą, lecz jak to bywa z zasadami każda ma swój wyjątek i tak jest też w omawianej sytuacji. 

Wyjątek od omawianej zasady stanowią zobowiązania powstałe w skutek długów alimentacyjnych. W takiej sytuacji Komornik jest uprawniony do pobrania aż 60% kwoty twojego wynagrodzenia niezależnie od wysokości uzyskiwanego przychodu – tak więc do twojej dyspozycji już po zajęciach pozostanie 40% zarobionej kwoty. Tak, więc jeżeli posiadasz zobowiązania alimentacyjne, prawo staje w obronie dzieci i nie korzystasz  z ochrony związanej z zarabianiem kwot minimalnych.

Co w przypadku umów zlecenie?

Zgodnie z art. 833 Kodeksu postępowania cywilnego kwotę wolną od potrąceń z wynagrodzenia stosuje się odpowiednio do wszystkich świadczeń powtarzających się, których celem jest zapewnienie utrzymania albo stanowiących jedyne źródło dochodu dłużnika będącego osobą fizyczną. Tak, więc komornik po uprzedniej weryfikacji powyższych przesłanek może zając wynagrodzenie z tytułu umowy zlecenie na zasadach opisanych powyżej. 

Jeżeli jesteś osobą wykonującą pracę na podstawie umowy o dzieło, komornik będzie miał uprawnienie do zajęcia 100% kwoty wynagrodzenia. 

Jak wynika z powyższego, zajęcia wynagrodzenia obwarowane są szczególnymi przepisami odnośnie do limitów, jakie komornik uprawniony jest zająć. Przepisów tych należy bezwzględnie przestrzegać, a każde naruszenie zgłaszać. Przed nieuprawnionym, a więc każdym zbyt wysokim zajęciem środków dłużnikowi przysługuje środek ochrony w postaci wniesienia skargi na czynności komornika

Prawnik w dziale ochrony klienta rynku finansowego. Swoje doświadczenie zdobywała w kancelariach zajmujących się prawem upadłościowym i ochroną konsumenta , które to dziedziny prawa pozostają nadal w spectrum jej zainteresowań. Obecnie zajmuje się sprawami z zakresu prawa bankowego.

6 Comments

    • W przypadku wczasów pod gruszą sprawa nie jest prosta – nie są to środki na życie dłużnika (więc teoretycznie mogą podlegać zajęciu tak jak oszczędności zgromadzone na rachunku dłużnika), ale jednocześnie nie są wynagrodzeniem za pracę (więc jeżeli komornik prowadzi egzekucję tylko z wynagrodzenia to pojawia się wątpliwość czy można je egzekwować). Kwestia ta budzi zatem spory i zależy głównie od komornika prowadzącego sprawę i sądu rozpatrującego ewentualną skargę na jego działanie. W zasadzie sam departament prawa pracy ministerstwa pracy i polityki społecznej wskazał, że środki na wczasy pochodzące ze środków socjalnych w ramach ZFSŚ nie powinny podlegać zajęciu. 🙂

    • Jeżeli chodzi o umowę o pracę to każde z wynagrodzeń podlega osobnej egzekucji. Jeżeli to umowa zlecenie/dzieło/jdg to teoretycznie mogą one podlegać zajęciu w całości, chyba że sama emerytura nie wystarcza na przeżycie i koszty życia są uzasadnione.

  1. Jezeli komornik zaja mi moja pensie w firmie i na koncie w banku i zostawil mnie bez srodkow do zycia co moge zrobic zeby odzyskac polowe mojego wynagrodzenia …

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

syndyk-a-komornik
Poprzedni wpis

Syndyk a komornik – zasadnicze różnice

wycofanie-upadlosci-konsumeckiej
Następny wpis

Wycofanie upadłości konsumenckiej w 2021 r. Czy można się wycofać z upadłości konsumenckiej?

Ostatnie z Dług