ZARZUTY OD NAKAZU ZAPŁATY – WZÓR PISMA ORAZ OPŁATA SĄDOWA

Rate this post

Do naszej kancelarii bardzo często zwracają się klienci przysyłając do analizy tzw. nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym z weksla. Wielu z nich błędnie myśli, że jest to klasyczny nakaz od, którego należy wnieść zwykły sprzeciw, nic bardziej mylnego. Nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym z weksla to bardziej skomplikowana sprawa, z którą nie wiąże się nic dobrego. Wniesienie niewłaściwego środka zaskarżenia w nieodpowiednim terminie może być nieodwracalne w swoich skutkach.

Nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym z weksla jest niebezpieczny, ponieważ przepisy postępowania nadają mu tzw. klauzulę natychmiastowej wykonalności, co znaczy, że tytuł taki może być egzekwowany od razu, nawet jeżeli wniesiemy w terminie i skutecznie środek zaskarżenia. Dlatego istotne jest odpowiednie sformułowanie wniosków, aby tytuł taki nie doprowadził do wszczęcia egzekucji komorniczej, jeszcze przed zakończeniem postępowania przed sądem.

Odpowiednim środkiem zaskarżenia w przypadku otrzymania nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym z weksla będą zarzuty od nakazu zapłaty, a poniżej przedstawiamy kilka wskazówek jak je napisać, aby zabezpieczyć swoje interesy.

Kiedy sąd wydaje nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym?

Aby uniknąć wydania w stosunku do nas takiego nakazu, warto w pierwszej kolejności prześledzić kiedy sądy mogą wydać taki nakaz z postępowaniu nakazowym z weksla. Zgodnie zart. 485 § 2 k.p.c.sąd wydaje (obowiązkowo)nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowymna wniosek powoda, jeśli powód załączy do pozwuoryginał wekslawystawionego albo poręczonego przez pozwanego. Tak więcej, jeżeli dla zabezpieczenia wierzytelności wystawiamy weksel wtedy najprawdopodobniej nasz wierzyciel będzie na jego podstawie dochodził swoich roszczeń przed sądem.

Jest jeszcze kilka sytuacji, w których sąd może wydać nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym. A mianowicie będzie to miało miejsce wtedy kiedy powód uprawdopodobni swoje roszczenie za pośrednictwem:

  1. dokumentem urzędowym (np. akt organów państwa);
  2. zaakceptowanym przez dłużnika rachunkiem, a więc w przypadku uznania długu;
  3. wezwaniem dłużnika do zapłaty długu i pisemnym oświadczeniem dłużnika o uznaniu długu;
  4. zaakceptowanym przez dłużnika żądaniem zapłaty, zwróconym przez bank i niezapłaconym z powodu braku środków na rachunku bankowym.

Zarzuty od nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym – termin na wniesienie

Na początek istotne jest, aby bardzo dokładnie zapamiętać lub zapisać sobie datę odbioru korespondencji sądowej zawierającej nakaz zapłaty, ponieważ od tego dnia będziemy liczyć termin na wniesienie zarzutów od nakazu zapłaty. Termin na złożenie zarzutów od nakazu zapłaty wynosi miesiąc od dnia doręczenia nakazu zapłaty, o ile doręczenie nakazu następuje na terytorium Unii Europejskiej (art. 4802§ 2 pkt 3 k.p.c.). Jeżeli doręczenie nakazu ma nastąpić poza terytorium Unii Europejskiej, termin wynosi 3 miesiące (art. 4802§ 2 pkt 4 k.p.c.). Termin ten może podlegać przywróceniu, jeżeli doręczenie nakazu wraz z pozwem nie będzie skuteczne.

Co więcej, zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego – doręczenie pozwanemu samego nakazu zapłaty, bez odpisu pozwu izałączonych dokumentów, nie wywołuje skutków doręczenia.

Jeżeli spóźnisz się chociaż jeden dzień z wniesieniem zarzutów, sąd odrzuci twoje pismo, nie wywoła ono żadnych skutków, a ty stracisz szanse na obronę.

Zarzuty od nakazu zapłaty na formularzu – wzór (formularz).

Jak się bronić przed nakazem zapłaty w postępowaniu nakazowym? Jak wnieść zarzuty od nakazu?

Aby podnieść odpowiednie zarzuty należy zbadać weksel, na który powołał się powód pod względem wymagań formalnych tj. należy skontrolować czy zawiera on wszystkie niezbędne elementy. Niezbędna do tego będzie deklaracja wekslowa powód powinien przedstawić ją wraz z pozwem, jeżeli jednak tego nie zrobi, a ty jesteś w posiadaniu takiej deklaracji, należy ją przedstawić. Może się tak, że deklaracja określała jakieś szczególne elementy weksla, których brakuje, co może być skuteczna obroną w sprawie. Jednak podstawowa wiedza w zakresie prawa zobowiązań może być niewystarczająca, a więc dobrze przedstawić dokumenty specjaliście.

Każdezarzuty od nakazu zapłaty powinnyzawieraćzarzuty procesowe. W ten sposób pozwany kwestionuje zasadność wytoczonego powództwa. W konsekwencjizasadność wydanego nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym. Pamiętaj również o wniosku o wstrzymanie klauzuli wykonalności.

Aby zarzuty zostały wniesione skutecznie należy je opłacić.Zarzuty od nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowympodlegają opłacie sądowej w wysokości 3/4 opłaty od pozwu. Jeżeli opłata od zarzutów przewyższa twoje możliwości finansowe możesz również wnioskować o zwolnienie od konieczności jej poniesienia – w tym celu do zarzutów należy załączyć oświadczenie majątkowe.

Gdzie złożyć zarzuty od nakazu zapłaty?

Zarzuty wnosimy do sądu, który je wydał – adresując kopertę, skontroluj dwa razy czy wskazałeś odpowiedni adres, ponieważ nadanie pisma w niewłaściwe miejsce może spowodować ich odrzucenie.

Prawnik w dziale ochrony klienta rynku finansowego. Swoje doświadczenie zdobywała w kancelariach zajmujących się prawem upadłościowym i ochroną konsumenta , które to dziedziny prawa pozostają nadal w spectrum jej zainteresowań. Obecnie zajmuje się sprawami z zakresu prawa bankowego.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Poprzedni wpis

Oszustwa finansowe w Internecie – sprawdź jak chronić się przed oszustem i bankiem

Następny wpis

POSTĘPOWANIE INTERWENCYJNE PRZED RZECZNIKIEM FINANSOWYM

Ostatnie z Bez kategorii