Dwie osoby ściskają sobie dłonie, bo być może jedna z nich sprzedała leasing
Czy można sprzedać przedmiot leasingu? Sprzedaż leasingu 2022

Czy można sprzedać przedmiot leasingu? Sprzedaż leasingu i rezygnacja

Rate this post

Zastanawiałeś się kiedyś, czy możesz sprzedać przedmiot, który nabyłeś w ramach leasingu? Czym jest umowa leasingu i na czym polega? Jakie są rodzaje leasingu? Wszystko na temat sprzedaży leasingu, znajdziesz w poniższym wpisie.

  • Wśród podstawowych rodzajów leasingów wyróżnia się leasing operacyjny i finansowy.
  • W przypadku leasingu finansowego umowa może zostać zawarta na określony czas, natomiast w przypadku leasingu operacyjnego trzeba zachować okres odpowiadający co najmniej 40% okresu amortyzacji
  • Czy można sprzedać przedmiot leasingu? Tak! Wraz ze sprzedażą przedmiotu podczas trwania umowy, nabywca tej rzeczy wstępuje w miejsce leasingodawcy

Zobacz również: Kradzież dowodu osobistego. Co robić? [2022]

Czym jest umowa leasingu i na czym właściwie polega?

Umowa leasingu została uregulowana w art. 709 (1) k.c. zgodnie ze wskazanym powyżej przepisem. Przez umowę leasingu finansujący zobowiązuje się w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa nabyć rzecz od oznaczonego zbywcy na warunkach określonych w tej umowie i oddać tę rzecz korzystającemu do używania albo używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony, a korzystający zobowiązuję się zapłacić finansującemu w uzgodnionych ratach wynagrodzenie pieniężne, równe co najmniej cenie lub wynagrodzeniu z tytułu nabycia rzeczy przez finansującego. Wskazać również należy, że możemy mieć do czynienia z różnymi rodzajami leasingu. Jakimi?

Rodzaje leasingów

Wśród podstawowych rodzajów leasingów wyróżnia się bowiem leasing operacyjny i finansowy. W przypadku leasingu finansowego, umowa może zostać zawarta na czas zgodny z ustaleniami stron. Finansujący oraz korzystający z leasingu mogą zatem dowolnie wskazać okres, na który zawarta zostanie umowa. Jeżeli chodzi natomiast o leasing operacyjny, tutaj trzeba zachować okres odpowiadający co najmniej 40 % okresu amortyzacji.

Różnice w rodzajach leasingu

W przypadku leasingu finansowego rzecz, którą posiada leasingobiorca, staje się jego własnością wraz z wypełnieniem przez korzystającego postanowień umowy. W przypadku leasingu operacyjnego, istnieje możliwość wykupu rzeczy będącej przedmiotem umowy po upływie jej obowiązywania. Pisząc na temat umowy leasingu nie sposób pominąć kwestię związane z prawami i obowiązkami stron.

Obowiązki osoby korzystającej z leasingu

Wśród obowiązków osoby korzystającej z leasingu jest płacenie rat, których wysokość jest stała. Co więcej, leasingobiorca powinien utrzymywać rzecz wziętą w leasing we właściwym stanie, tzn. nie powinien dążyć celowo do jej zniszczenia. Nie są wykluczone przypadki, w których rzecz ulega zużyciu w skutek normalnego użytkowania. Ponadto, korzystający ponosi koszty związane z korzystaniem z rzeczy wziętej w leasing

Obowiązki finansującego

Do obowiązków finansującego należy natomiast nabycie rzeczy będącej przedmiotem umowy leasingu, oraz oddanie tej rzeczy do używania bądź do używania i pobierania pożytków przez korzystającego. W tym miejscu warto zwrócić uwagę na umowę leasingu samochodu. Taka umowa może bowiem zostać rozszerzona o dodatkowe zastrzeżenia umowne, wśród których najczęściej pojawiają się te, które dotyczą kwestii związanych z rejestracją, ubezpieczeniem czy serwisowaniem samochodu.

Czy przedmiot leasingu może zostać zbyty? [sprzedaż leasingu]

Spieszymy z wyjaśnieniami: wraz ze sprzedażą przedmiotu podczas trwania umowy leasingu na rzecz osoby trzeciej nabywca tej rzeczy wstępuje w miejsce leasingodawcy. Ma to związek z przyznaniem szczególnej ochrony na gruncie prawa cywilnego osobie finansującej, która może dokonać sprzedaży przedmiotu leasingu w każdej chwili. Wskazać należy, iż osoba wstępująca w miejsce finansującego z mocy prawa staję się stroną umowy leasingu i nie ma możliwości wypowiedzenia umowy, co wiąże się ze szczególna ochroną mająca na celu zachowanie trwałości stosunku leasingu. Finansujący powinien przy tym jak najszybciej poinformować korzystającego o dokonanym zbyciu rzeczy będącej przedmiotem umowy leasingu.

Inaczej sytuacja kształtuje się w przypadku korzystającego. Przykładem, który pozwoli to dobrze zilustrować, jest próba sprzedaży auta z czynnym leasingiem. W takiej sytuacji korzystający pozostaje wyłącznie użytkownikiem auta, nie zaś jego właścicielem, którym w przypadku umowy leasingu jest finansujący. Nie może on zatem dokonać sprzedaży auta. Pojazd ten mógłby ewentualnie zostać sprzedany po zakończeniu trwania umowy leasingu i wykupie, jednakże również jest to obostrzone pewnymi wymogami. Po wykupie auta z leasingu leasingobiorca, staje się jego właścicielem, zatem przysługuje mu prawo do rozporządzania rzeczą.

Próbując sprzedać auto z czynnym leasingiem, korzystający pozostaje wyłącznie użytkownikiem auta, a nie jego właścicielem, który w przypadku umowy leasingu jest finansującym

Rezygnacja z przedmiotu objętego umową leasingu. Jak zrezygnować z leasingu?

Co w takim razie zrobić, jeśli ktoś chce zrezygnować z przedmiotu objętego umowa leasingu? W takiej sytuacji leasingobiorca może dokonać przelewu leasingu na inną osobę. 

Przywłaszczenie przedmiotu leasingu

Pisząc o umowie leasingu, warto wspomnieć o kwestii związanej z przywłaszczeniem przedmiotu leasingu. Przywłaszczenie uregulowane zostało w art. 284 k.k. zgodnie z którym:

 §  1. Kto przywłaszcza sobie cudzą rzecz ruchomą lub prawo majątkowe, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

§  2. Kto przywłaszcza sobie powierzoną mu rzecz ruchomą, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

§  3. W wypadku mniejszej wagi lub przywłaszczenia rzeczy znalezionej, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

§  4. Jeżeli przywłaszczenie nastąpiło na szkodę osoby najbliższej, ściganie następuje na wniosek pokrzywdzonego.

Z przywłaszczeniem będziemy mieć do czynienia m.in. w sytuacji, w której osoba będąca leasingobiorcą przestanie płacić raty leasingowe i jednocześnie nie będzie chciała wydać przedmiotu leasingu. Należy bowiem mieć na uwadze, iż umowa leasingowa nie daje leasingodawcy praw o charakterze rzeczowym, ma ona wyłącznie charakter obligacyjny (tak zadecydował Sąd Apelacyjny we Wrocławiu z dnia 21 listopada 2019 r., sygn. akt II AKa 298/19).

Mamy nadzieję, że niniejszym wpisem chociaż trochę rozwialiśmy Twoje wątpliwości i przybliżyliśmy Ci kwestię związane z umową leasingu. W razie pytań zapraszamy do kontaktu.

Studentka 5 roku prawa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, absolwentka Comparative Law School, stażystka w Kancelarii Pledziewicz, swoje zainteresowania kieruje wokół prawa bankowego, prawa finansowego oraz ochrony konsumenta, w wolnych chwilach lubi podróżować, chodzić do teatru, i czytać książki kryminalne. Dodatkowo stara się poszerzać swoją wiedzę biorąc udział w certyfikowanych warsztatach m.in. z zakresu umów o zakazie konkurencji, czy zwolnieniach grupowych.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Mężczyzna siedzący tyłem w kapturze przed komputerem najprawdopodobniej wykradający dane osobowe - kradzież dowodu osobistego
Poprzedni wpis

Kradzież dowodu osobistego. Co robić? [2022]

Świnka skarbonka z groszami
Następny wpis

Obowiązki upadłego dłużnika – życie po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej [2022]

Ostatnie z Bez kategorii