splata-przedawnionego-dlugu

Spłata przedawnionego długu – czy możesz odzyskać pieniądze? 2022 r.

Rate this post

Spłaciłeś przedawniony dług i zastanawiasz się czy możesz odzyskać wpłacone pieniądze? Postaramy się rozwiać Twoje wątpliwości w niniejszym wpisie.

Spłata przedawnionego długu – najważniejsze informacje

Po pierwsze musisz pamiętać, iż sam fakt, że dług uległ przedawnieniu, nie powoduje, że Twój dług przestał istnieć. Należy jednak podkreślić, że w momencie w którym dług ulegnie przedawnieniu wierzyciel nie może ściągnąć roszczenia od dłużnika.  Ale co to właściwie oznacza?

Spieszymy z wyjaśnieniami, w momencie w którym wierzyciel będzie żądał od Ciebie zapłaty długu, który uległ przedawnieniu możesz odmówić jego spłaty, co więcej odbywa się to bez żadnych konsekwencji. 

Co jeśli jesteś w trakcie spłacania przedawnionego długu?

Musisz najpierw zadać sobie pytanie, czy spłacasz przedawniony dług w wyniku ugody pisemnej którą zawarłeś ze swoim wierzycielem, czy może spłacasz swoje zadłużenie bez żadnej formalnie zawartej ugody? Przede wszystkim, jeśli spłacasz dług i nie zawarłeś ugody, Twoja sytuacja wydaje się być korzystniejsza.

W takich okolicznościach możesz zaprzestać spłacania przedawnionego długu bez konsekwencji. Nie dokonałeś/aś bowiem formalnie żadnych kroków, które świadczyłyby o tym, iż zrzekłeś/aś się zarzutu przedawnienia. Zanim jednak podejmiesz takie kroki musisz upewnić się, czy Twój dług na pewno uległ przedawnieniu, w innym wypadku możesz narazić się na konsekwencje związane z brakiem regulowania wymagalnego zadłużenia.

W sytuacji w której zawarłeś ze swoim wierzycielem formalną ugodę, Twoja sytuacja staje się trudniejsza. Firmy windykacyjne często w umowach zawieranych z dłużnikami zastrzegają, iż dłużnik zrzeka się zarzutu przedawnienia, bądź wskazują iż w sytuacji w której dłużnik dobrowolnie zawarł ugodę na piśmie niejako w sposób dorozumiany zrzekł się w ten sposób zarzutu przedawnienia. 

Zgodnie z dyspozycją art. 117 kodeksu cywilnego:

§  1. Z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych, roszczenia majątkowe ulegają przedawnieniu.

§  2. Po upływie terminu przedawnienia ten, przeciwko komu przysługuje roszczenie, może uchylić się od jego zaspokojenia, chyba że zrzeka się korzystania z zarzutu przedawnienia. Jednakże zrzeczenie się zarzutu przedawnienia przed upływem terminu jest nieważne.

§  21. Po upływie terminu przedawnienia nie można domagać się zaspokojenia roszczenia przysługującego przeciwko konsumentowi.

§  3. (uchylony).

Rozwiązaniem korzystniejszym dla Ciebie w takiej sytuacji jest zatem spłacanie przedawnionego długu bez zawartej formalnie ugody.

Należy jednak pamiętać, że Twoje zachowanie może zostać poczytane jako uznanie niewłaściwe długu, zgodnie z art. 123 kodeksu cywilnego bieg przedawnienia przedawnia się przez uznanie roszczenia przez osobę przeciwko której roszczenie przysługuje.  

W wyroku z dnia 14 grudnia 2012 r. Sąd Apelacyjny w Krakowie sygn. akt I ACa 1205/12 wskazał iż:

„skutek uznania w postaci przerwy biegu przedawnienia nie jest uzależniony od uznania długu w określonej wysokości. Uznanie niewłaściwe długu dotyczy stanu wiedzy podmiotu składającego oświadczenie, wystarczy zatem, aby dłużnik uznał dług co do zasady. Uznanie niewłaściwe może dotyczyć także roszczeń, których wysokość nie jest jeszcze dokładnie ustalona. Przyjmuje się też, że uznanie niewłaściwe może być dokonane w sposób wyraźny lub dorozumiany przez czynność czysto faktyczną, a w konsekwencji nie musi ono wskazywać ani podstawy prawnej, ani wysokości uznawanego roszczenia. W czynnościach konkludentnych z natury rzeczy nie ma miejsca na oświadczenia co do wysokości uznawanego długu.”

Wyrok SA w Krakowie z 14.12.2012 r., I ACa 1205/12, LEX nr 1246693

Stąd tak ważne jest, żebyś w sytuacji otrzymania od firmy windykacyjnej propozycji ugody spłaty długu  skonsultował podejmowane przez siebie kroki z prawnikiem. 

Co ważne, takie niewłaściwe uznanie długu, które jest oświadczeniem wiedzy zobowiązanego nie może zostać ani odwołane ani cofnięte. Należy jednak mieć na uwadze, iż w tej sytuacji niejako ,,deską ratunku’’ okazać się mogą przepisy dotyczące wad oświadczenia woli. 

Twoja sytuacja ulegnie jednak zmianie w momencie w którym spłaciłeś przedawniony dług. W takich okolicznościach przepisy kodeksu cywilnego nie dają możliwości odzyskania wpłaconych kwot na poczet przedawnionego roszczenia. Dlatego tak ważne jest abyś w miarę możliwości przed podjęciem kroków mających na celu spłatę przedawnionego długu zweryfikował swoją sytuację prawną z osobami mającymi specjalistyczną wiedzę na ten temat. 

Pracownicy naszej kancelarii z chęcią dokonają analizy Twojej sytuacji prawnej i pomogą Ci znaleźć rozwiązanie, które będzie dopasowane do Twoich potrzeb.

Studentka 5 roku prawa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, absolwentka Comparative Law School, stażystka w Kancelarii Pledziewicz, swoje zainteresowania kieruje wokół prawa bankowego, prawa finansowego oraz ochrony konsumenta, w wolnych chwilach lubi podróżować, chodzić do teatru, i czytać książki kryminalne. Dodatkowo stara się poszerzać swoją wiedzę biorąc udział w certyfikowanych warsztatach m.in. z zakresu umów o zakazie konkurencji, czy zwolnieniach grupowych.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

klauzula-wykonalnosci
Poprzedni wpis

Klauzula wykonalności i jak ją uchylić?

Kobieta i mężczyzna siedzący z dala od siebie na kanapie. Obydwoje zdejmują obrączki - szykuje się rozwód
Następny wpis

Rozwód a kredyt hipoteczny – jak podzielić kredyt po rozwodzie? [2022 r.]

Ostatnie z Antywindykacja