Mężczyzna siedzący tyłem w kapturze przed komputerem najprawdopodobniej wykradający dane osobowe - kradzież dowodu osobistego

Kradzież dowodu osobistego. Co robić? [2022]

Rate this post

Okazało się, że masz kredyt albo pożyczkę, której nie brałeś? Niestety kradzież dowodu osobistego jest coraz częstszą praktyką. Gdzie powinieneś zgłosić zaginięcie dowodu? Dlaczego jest to tak istotne? W dzisiejszym wpisie postaramy się wyjaśnić, co należy zrobić, kiedy ktoś ukradnie Ci dowód osobisty.

  • Pierwszym krokiem w przypadku kradzieży dowodu osobistego jest zastrzeżenie skradzionego dowodu w banku bądź w Systemie DOKUMENTY ZASTRZEŻONE.
  • Kiedy zgłosić zaginięcie lub kradzież dowodu? Jak najszybciej! Czas działa na Twoją niekorzyść.
  • Pamiętaj także, aby zgłosić utratę bądź kradzież dowodu osobistego na policji – stanowi to przestępstwo na gruncie prawa karnego.
  • Jeżeli ktoś ukradł Twój dowód osobisty, warto złożyć odwołanie do instytucji finansowej, która udzieliła osobie nieuprawnionej pożyczki.

Pierwszym krokiem, jaki powinieneś podjąć, jest zastrzeżenie skradzionego dowodu osobistego w banku. Co istotne, nie musisz tego robić w banku, w którym masz konto – możesz dokonać zastrzeżenia w Systemie DOKUMENTY ZASTRZEŻONE.

Kradzież dowodu osobistego, a zastrzeżenie dokumentu. Co to właściwie oznacza?

Już wyjaśniamy – możesz zastrzec skradziony dokument tożsamości w innym banku niż ten, w którym prowadzisz swój rachunek bankowy. System DOKUMENTY ZASTRZEŻONE prowadzony jest przez Związek Banków Polskich – jest to najważniejszy ogólnopolski system, który przeciwdziała wyłudzeniom przy użyciu cudzej tożsamości. Taki system pozwala bankom na sprawdzenie, czy dokument, którym posługuje się dana osoba, nie został zastrzeżony z powodu kradzieży, bądź zagubienia. Co ważne, skorzystać z tego systemu powinna każda osoba, bez względu na to, czy korzysta ona z usług bankowych, czy też nie. Podkreślić należy, że osoby, które do tej pory nie korzystały z usług bankowych, są także narażone na próbę wyłudzenia kredytu na ich dane.

Kiedy i gdzie zgłosić zaginięcie lub kradzież dowodu osobistego?

Kiedy powinieneś zgłosić kradzież dowodu osobistego bądź jego zaginięcie? Powinieneś to zrobić jak najszybciej poprzez wyżej wskazany system, a najlepiej w momencie, w którym zorientujesz się, że Twój dowód osobisty został skradziony, bądź zgubiony. W tym przypadku bowiem czas działa na Twoją niekorzyść.

Pamiętaj także, żeby zgłosić utratę dowodu osobistego również na policji. W tym celu będziesz musiał wypełnić odpowiedni formularz. Po złożeniu takiego formularza otrzymasz zaświadczenie potwierdzające utratę/ tudzież uszkodzenie dowodu osobistego, takie zaświadczenie będzie Ci potrzebne podczas oczekiwania na nowy dokument. Ponadto, dokument, który zostanie Ci ukradziony, zostanie unieważniony z dniem zgłoszenia na policji – wtedy nie będziesz musiał już zgłaszać tego faktu w urzędzie gminy. Jeżeli tego nie zrobisz, wówczas kolejnym krokiem, który musisz podjąć jest dokonanie zastrzeżenia w urzędzie gminy bądź miasta. Po wypełnieniu odpowiedniego formularza – ,,Formularz zgłoszenia utraty lub uszkodzenia dowodu osobistego’’ i przyjęciu Twojego zgłoszenia, zostanie Ci wydane zaświadczenie, które będzie ważne do momentu otrzymania przez Ciebie nowego dowodu osobistego.

Co ciekawe, zgłoszenia utraty bądź uszkodzenia swojego dowodu osobistego możesz dokonać również przez Internet za pośrednictwem systemu ePUAP. Czego będziesz wtedy potrzebował? Przede wszystkim profilu zaufanego, certyfikatu kwalifikowanego albo e-dowodu. To właśnie dzięki nim można potwierdzić Twoja tożsamość. Usługa ta jest darmowa, a Twój skradziony dowód zostanie unieważniony od razu po zgłoszeniu jego utraty bądź uszkodzenia. Co ciekawe, nie jest przy tym istotne czy zrobisz to poza godzinami pracy urzędu, czy w nocy. Do unieważnienia dowodu osobistego nie jest bowiem wymagane działanie urzędnika – Twoje dane zostaną zweryfikowane przez system.

Dlaczego zgłoszenie kradzieży dowodu osobistego jest tak ważne?

Ponieważ coraz częściej zdarzają się sytuacje, w których nieuczciwe osoby dopuszczają się kradzieży dowodu osobistego przypadkowej osoby, by następnie za jego pomocą wziąć kredyt/pożyczkę w banku czy też innej instytucji finansowej. Oczywiście wzięcie kredytu na podstawie skradzionej tożsamości w banku jest trudniejsze, niż wzięcie pożyczki, jednakże i tutaj czasami mają miejsce takie przypadki. Niestety również i moment, w którym osoba okradziona dowiaduje się, iż ma kredyt, którego nie brała i który został zawarty przy użyciu jej dowodu tożsamości bywa odległy. Wiąże się to z faktem, że często osoby, które zawierają zobowiązania w imieniu osoby, której skradziono dokumenty, podają fałszywe dane dotyczące miejsca zamieszkania. W ten sposób osoba, której dane tożsamości zostały podane przy zawarciu umowy kredytu bądź pożyczki, nie otrzymuje korespondencji kierowanej do niej z instytucji finansowych, banku, czy też sądu, co z kolei często prowadzi do uprawomocnienia się nakazu zapłaty, a co za tym idzie, sprawa zostaje przekazana do komornika.

Co robić w przypadku kradzieży dowodu osobistego?

Przede wszystkim wskazać należy, iż kradzież Twoich danych osobowych przez osobę nieuprawnioną stanowi przestępstwo penalizowane na gruncie prawa karnego. Krokiem, który powinieneś podjąć, gdy ktoś zawarł umowę pożyczki/kredytu przy wykorzystaniu Twoich danych jest złożenie odwołania do instytucji finansowej, która udzieliła osobie nieuprawnionej pożyczki na podstawie Twoich skradzionych danych. Jeżeli to bank udzielił kredytu/pożyczki osobie posługującej się skradzionymi danymi, powinieneś napisać pismo do banku wraz z załączeniem wszelkich dokumentów wskazujących fakt, że padłeś ofiarą wyłudzenia danych tożsamości. Może to być np. wyciąg z rachunku bankowego wskazujący, że kwota kredytu nigdy nie trafiła na Twoje konto, zaświadczenie o utracie dowodu osobistego, czy załączenie Twojego numeru rachunku bankowego wskazujące, iż opłata weryfikacyjna dokonana przed zawarciem kredytu/pożyczki nie została wysłana z Twojego rachunku.

Mamy nadzieję, że rozjaśniliśmy Ci kwestie związane z kradzieżą dowodu osobistego oraz z niebezpieczeństwem z tym związanym. Jeśli nadal w Twojej głowie pojawia się wiele pytań związanych z powyższym zagadnieniem lub znalazłeś się w takiej sytuacji, pracownicy naszej kancelarii z chęcią Ci pomogą.

Studentka 5 roku prawa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, absolwentka Comparative Law School, stażystka w Kancelarii Pledziewicz, swoje zainteresowania kieruje wokół prawa bankowego, prawa finansowego oraz ochrony konsumenta, w wolnych chwilach lubi podróżować, chodzić do teatru, i czytać książki kryminalne. Dodatkowo stara się poszerzać swoją wiedzę biorąc udział w certyfikowanych warsztatach m.in. z zakresu umów o zakazie konkurencji, czy zwolnieniach grupowych.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Dwie starsze osoby trzymają się za rękę
Poprzedni wpis

Polisolokata – co to jest i czy jest zgodna z prawem? [poradnik 2024]

Dwie osoby ściskają sobie dłonie, bo być może jedna z nich sprzedała leasing
Następny wpis

Czy można sprzedać przedmiot leasingu? Sprzedaż leasingu i rezygnacja

Ostatnie z Bez kategorii