wycofanie-upadlosci-konsumeckiej

Wycofanie upadłości konsumenckiej w 2021 r. Czy można się wycofać z upadłości konsumenckiej?

Rate this post

Wycofanie upadłości konsumenckiej – zastanawiasz się czy możesz wycofać się z upadłości konsumenckiej, ale nie wiesz czy przysługuje Ci taka możliwość? W dzisiejszym wpisie postaramy się rozwiać Twoje wątpliwości. Na wstępie należy jednak wskazać, że przedmiotem naszych rozważań są wnioski w przedmiocie ogłoszenia upadłości konsumenckiej, które zostały złożone po nowelizacji ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. Prawo upadłościowe, tj. z dniem wejścia w życie ustawy z dnia 30 sierpnia 2019 r. o zmianie ustawy – Prawo upadłościowe oraz niektórych innych ustaw.

Wycofanie upadłości konsumenckiej – czy wycofanie się jest w ogóle możliwe?

Oczywiście, musisz pamiętać, że ogłoszenie upadłości konsumenckiej jest zarówno Twoim prawem jak i przywilejem. Co to właściwie oznacza? Spieszymy z wyjaśnieniami, jak już wiesz możliwość złożenia wniosku o upadłość konsumencką zależy od Twojej decyzji, możesz więc złożyć  wniosek o wszczęcie postępowania upadłościowego, ale także wśród Twoich uprawnień jest możliwość podjęcia decyzji w przedmiocie jego wycofania.

Ograniczenie możliwości wycofania decyzji o upadłości konsumenckiej

Należy pamiętać, że możliwość wycofania się z upadłości jest ograniczona przez dwa wyjątki:

– pierwszy z nich dotyczy sytuacji w której umorzenie postępowania upadłościowego spowodowałoby pokrzywdzenie wierzycieli

– drugim wyjątkiem jest natomiast sytuacji w której jeżeli prowadziłeś działalność gospodarczą  i Twoje postępowanie upadłościowe zostało ogłoszone z wniosku wierzyciela.

Powyższe potwierdza regulacja zawarta w art. 49110 ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. Prawo upadłościowe, zgodnie z którym: 

1. Sąd umarza postępowanie na wniosek upadłego.

2. Jeżeli upadły nie wskaże lub nie wyda syndykowi całego majątku, niezbędnych dokumentów lub w inny sposób nie wykonuje ciążących na nim obowiązków, sąd, z urzędu albo na wniosek syndyka lub wierzyciela, po wysłuchaniu upadłego, syndyka, a w razie potrzeby także wierzycieli, umarza postępowanie, chyba że uchybienie przez upadłego ciążącym na nim obowiązkom nie jest istotne lub przeprowadzenie postępowania jest uzasadnione względami słuszności lub względami humanitarnymi.

2a. Sąd umarza postępowanie, jeżeli zostanie ujawnione, że dane podane przez dłużnika we wniosku o ogłoszenie upadłości są niezgodne z prawdą lub niezupełne, chyba że niezgodność lub niezupełność nie są istotne lub przeprowadzenie postępowania jest uzasadnione względami słuszności lub względami humanitarnymi.

3. Sąd nie umarza postępowania, jeżeli umorzenie postępowania mogłoby skutkować pokrzywdzeniem wierzycieli.

4. Na postanowienie w przedmiocie umorzenia postępowania przysługuje zażalenie.

5. Do postępowania wszczętego na wniosek wierzyciela przepisów ust. 1 i 2 nie stosuje się.

Ograniczenia temporalne wycofania się z upadłości konsumenckiej

Chcesz cofnąć wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej, ale nie wiesz w jakim czasie powinieneś to zrobić? Spróbujemy rozwiać Twoje wątpliwości krok po kroku. Po pierwsze, wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej może zostać przez Ciebie cofnięty w każdym czasie dotyczy to jednak sytuacji do czasu uprawomocnienia się postanowienia o ogłoszenie upadłości konsumenckiej – to jest uprawomocnienia się postanowienia o ogłoszeniu upadłości. To właśnie wtedy sąd upadłościowy jest związany złożonym przez Ciebie cofnięciem wniosku na każdym etapie postępowania, wówczas po otrzymaniu takiego żądania sąd wydaje postanowienie o umorzeniu postępowania w przedmiocie rozpoznania wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej

Co dzieję się w przypadku kiedy chcesz złożyć wniosek w przedmiocie cofnięcia wniosku o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej po ogłoszeniu upadłości? 

W takim przypadku również możesz złożyć wniosek o umorzenie postępowania upadłościowego. Należy jednak wskazać, iż w takiej sytuacji sąd nie jest związany takim żądaniem. Co więcej, sąd może podjąć decyzje o prowadzeniu postępowania upadłościowego nadal. Jak wynika z przesłanek umorzenia postępowania zawartych w dyspozycji wspomnianego wcześniej art. 49110 ust. 3 sąd nie umarza postępowania, jeżeli umorzenie postępowania mogłoby skutkować pokrzywdzeniem wierzycieli.

Jak zatem należy rozumieć pokrzywdzenie wierzycieli ? Spieszymy z wyjaśnieniami zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 27 kwietnia 2018 r. sygn. akt IV CSK 200/17

,,Dłużnik działa ze świadomością pokrzywdzenia wierzycieli, gdy zdaje sobie sprawę, że wskutek dokonania czynności prawnej może dojść do niemożności zaspokojenia się przez ogół wierzycieli z jego majątku. Pokrzywdzenie wierzycieli nie musi być zamiarem dłużnika, wystarczy przewidywanie jej na poziomie ewentualności. Działanie z zamiarem pokrzywdzenia dotyczy wierzycieli przyszłych’’.

Należy zatem przyjąć, że są to wszelkie świadome działania na skutek których pokrzywdzeniu ulegną wierzyciele dłużnika.

Zastanawiasz się, czy jeśli cofniesz wniosek o ogłoszenie upadłości, to nadal będziesz mógł ogłosić upadłość konsumencką? 

Tak, zauważyć bowiem należy, że cofnięcie w/w wniosku, ale także umorzenie postępowania upadłościowego, nie wpływają na możliwość ogłoszenia upadłości konsumenckiej w przyszłości. 

Podsumowując, wycofanie się z upadłości konsumenckiej jest możliwe, wymaga jednak podjęcia przez Ciebie określonych kroków. W razie pojawienia się jakichkolwiek wątpliwości pracownicy naszej kancelarii chętnie postarają się rozwiać nurtujące Cię pytania. 

Studentka 5 roku prawa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, absolwentka Comparative Law School, stażystka w Kancelarii Pledziewicz, swoje zainteresowania kieruje wokół prawa bankowego, prawa finansowego oraz ochrony konsumenta, w wolnych chwilach lubi podróżować, chodzić do teatru, i czytać książki kryminalne. Dodatkowo stara się poszerzać swoją wiedzę biorąc udział w certyfikowanych warsztatach m.in. z zakresu umów o zakazie konkurencji, czy zwolnieniach grupowych.

2 Comments

  1. Bardzo pomocny artykuł. A co w sytuacji jeśli Sąd uchyla postanowienie o upadłości i umarza postępowanie, a w Monitorze Sądowym „wisi” informacja, że postepowanie toczy dalej się pod inną sygnaturą GUp ? Jak to rozumieć?

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

egzekucja-z-wynagrodzenia-za-prace
Poprzedni wpis

Egzekucja z wynagrodzenia za pracę 2021 r. – jak to wygląda?

klauzula-wykonalnosci
Następny wpis

Klauzula wykonalności i jak ją uchylić?

Ostatnie z Upadłość konsumencka