Dwie osoby ściskają sobie dłonie

Wycofanie zgody na przetwarzanie danych w BIK S.A. po wygaśnięciu zobowiązania

Rate this post

W bazie Biura Informacji Kredytowej S.A. odnotowywane są informacje na temat zaciąganych zobowiązań kredytowych oraz pożyczkowych. We wspomnianym rejestrze zawarte są wpisy dotyczące instytucji, która udzieliła nam kredytu, bądź pożyczki oraz dane dotyczące historii spłacania zobowiązań, w tym ich wysokość, daty zaciągnięcia i spłaty, jak i opóźnienia w płatnościach. Ponadto, przetwarzane są również dane o zamkniętych zobowiązaniach. Wpis w bazie BIK dotyczący opóźnień w spłacie zamkniętych zobowiązań może stanowić bardzo duże utrudnienie w zaciągnięciu kolejnego zobowiązania. Co zatem można zrobić, żeby pozbyć się kłopotliwego wpisu w bazie BIK?

  • BIK S.A. przetwarza dane o zobowiązaniach w różnych celach, w związku z czym czas ich trwania jest różny
  • Formalnie nie istnieje możliwość usunięcia wpisów z BIK – można jednak przenieść informacje o zamkniętych zobowiązaniach do sekcji statystycznej, dzięki czemu nie będą one widoczne dla banków i innych instytucji
  • W celu wycofania zgody na przetwarzanie danych związanych z zobowiązaniem, które wygasło należy złożyć wniosek do firmy pożyczkowej lub banku

To może Cię zainteresować: Raport BIK – pierwszy krok w oddłużaniu

Jakie dane są przechowywane oraz przetwarzane w BIK S.A.?

            Na wstępie warto wskazać jakie dokładnie dane są przetwarzane w Biurze Informacji Kredytowej. BIK przetwarza twoje dane, które pozwalają cię zidentyfikować, czyli imię i nazwisko, serię oraz numer dowodu osobistego, PESEL, data oraz miejsce urodzenia, obywatelstwo, imię ojca oraz matki, nazwisko rodowe twoje i matki. Ponadto Biuro Informacji Kredytowej przetwarza dane kontaktowe oraz dane socjodemograficzne, takie jak, informacje dotyczące zatrudnienia, zdobytego wykształcenia, stanu cywilnego, czy dochodów. Przetwarzane są również dane dotyczące kredytu.

W jakich celach oraz na jaki czas BIK S.A. przetwarza dane dotyczące zobowiązań? [Wycofanie zgody]

BIK S.A. przetwarza dane o zobowiązaniach w różnych celach, a tym samym różny jest czas trwania tego procederu. Szczegóły wskazane są w poniższej rozpisce:

  • Przetwarzanie danych w celach analitycznych oraz statystycznych

Wskazania wymaga, że dane przetwarzane w celach analitycznych oraz statystycznych nie mogą być brane pod uwagę przy rozpatrywaniu decyzji o przyznaniu, bądź nieprzyznaniu finansowania. Ponadto, wynikiem przetwarzania danych osobowych dla celów analitycznych oraz statystycznych nie są dane osobowe.

Dla celów statystycznych oraz analitycznych dane osobowe przetwarzane są przez cały czas wykonywania umowy kredytowej/pożyczki. Przetwarzanie danych po wygaśnięciu zobowiązania trwa 12 lat. W przypadku zapytań kredytowych jest to 10 lat od chwili ich przekazania.

  • Przetwarzanie danych w celu realizacji czynności bankowych

Jest to główny cel przetwarzania danych w bazie BIKu. Realizacja czynności bankowych przejawia się przede wszystkim w ocenie zdolności kredytowej oraz analizie ryzyka kredytowego.

Dane niezbędne do realizacji czynności bankowych przetwarzane są przez cały czas wykonywania umowy. Po wygaśnięciu zobowiązania, pod warunkiem wyrażenia zgody przez kredytobiorcę/pożyczkobiorcę lub spełnienia warunków wynikających z art. 105a ust. 3 prawa bankowego, dane dotyczące zobowiązania mogą być przetwarzane przez okres 5 lat. W przypadku zapytań kredytowych, przez okres 5 lat od ich przekazania, dane osobowe udostępniane są na czas nie dłuższy niż 12 miesięcy ( licząc od chwili ich przekazania).

  • Przetwarzanie danych w celach reklamacji i obrony roszczeń

Przetwarzanie danych może odbywać się z uwagi na uzasadniony prawnie interes administratora. Rozpatrywanie reklamacji oraz obrona przed potencjalnymi roszczeniami jest uzasadnionym prawnie interesem administratora.

            W celu rozpatrywania reklamacji oraz roszczeń, dane mogą być przetwarzane w bazie BIK S.A., aż do momentu przedawnienia się roszczeń wynikających z umowy kredytu/pożyczki lub z innego tytułu.

  • Przetwarzanie danych w celu stosowania metod wewnętrznych i innych

Dane przetwarzane w celu stosowania metod wewnętrznych są przez cały czas trwania umowy kredytu/pożyczki oraz przez okres 12 miesięcy po wygaśnięciu zobowiązania.

Czy da się ,,usunąć” historię zobowiązań z bazy BIK S.A.?

            Biuro Informacji Kredytowej jest administratorem naszych danych dotyczących zobowiązań. Gromadzi je, przetwarza oraz ma możliwość udostępnienia ich odpowiednim podmiotom. Informacje, które trafiają do rejestru przekazywane są przez banki, SKOKi oraz inne instytucje finansowe.

Formalnie nie istnieje termin ,,usunięcia danych z bazy BIK” i nie ma podobnej możliwości. ,,Usunąć” można jedynie nieprawdziwe oraz błędne wpisy widniejące w bazie BIK. Możemy, jednak starać się o przeniesienie informacji o zamkniętych już zobowiązaniach do sekcji statystycznej BIK.

            Przeniesienie danych o zamkniętym zobowiązaniu do sekcji statystycznej nie spowoduje usunięcia ich z bazy BIK, jednakże informacje o danych przeniesionych do sekcji statystycznej BIK nie będą widoczne dla banków oraz innych instytucji, które mogą składać zapytania odnośnie naszej historii kredytowej. Jest to dobre rozwiązanie, aby ukryć kłopotliwy dla nas wpis.

Czyszczenie BIK – czy to oszustwo? Sprawdź!

Jak wycofać zgodę na przetwarzanie danych związanych z zamkniętym zobowiązaniem w BIK S.A?

            Jak zostało już wspomniane powyżej, wycofanie zgody na przetwarzanie danych nie usuwa trwale wpisu dotyczącego zobowiązania, a przenosi je do sekcji statystycznej BIK. Informacje widniejące w sekcji statystycznej nie są widoczne dla banków, SKOKów oraz innych instytucji składających zapytania.

            W celu wycofania zgody na przetwarzanie danych związanych ze zobowiązaniem, które wygasło, należy wystosować wniosek do firmy pożyczkowej, bądź banku, z którego inicjatywy w BIK S.A. pojawił się problematyczny wpis. W związku z powyższym, zazwyczaj nie ma sensu kierowanie pism bezpośrednio do BIK S.A. Biuro Informacji Kredytowej jako administrator wspomnianych danych może je edytować w chwili, gdy wystąpi o to instytucja finansowa, która dokonała problematycznego wpisu.

            Istotnym jest, by w składanym wniosku o wycofanie zgody na przetwarzanie danych zawrzeć odpowiednie elementy. Należy zamieścić w nim swoje dane osobowe, dane umożlwiające zidentyfikowanie przedmiotowej umowy pożyczki/kredytu, wyraźną informację o wycofaniu zgody na przetwarzanie danych oraz odpowiednie uzasadnienie zawierające podstawę prawną. Bank, bądź inna instytucja finansowa powinna odpowiedzieć na wniosek w terminie 30 dni.

Jeśli nie wiesz, w jaki sposób skonstruować przedmiotowy wniosek, warto zwrócić się do specjalizującej się w powyższej problematyce kancelarii. Wycofanie zgody na przetwarzanie danych dotyczących zamkniętych zobowiązań w BIK S.A. może poprawić naszą zdolność kredytową, a tym samym ułatwić zaciągnięcie kolejnego zobowiązania.

Aplikant radcowski. Pracuje w dziale ochrony klienta rynku finansowego, w którym na co dzień zajmuje się naruszeniami w umowach kredytów oraz pożyczek. W spektrum jej zainteresowań znajduje się prawo zobowiązań, prawo bankowe oraz prawo upadłościowe. Obecnie poszerza swoją wiedzę jako student kierunku doradztwo podatkowe na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. W życiu prywatnym miłośniczka książek oraz mody.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Załamana kobieta trzymająca się za głowę. Przed sobą ma stole leży jeden banknot i rachunki. Być może myśli o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej
Poprzedni wpis

Upadłość konsumencka bez majątku dłużnika – Czy jest możliwa?

Karty kredytowe
Następny wpis

Działania Dobra Kasa, Prosta Pożyczka i Finpomoc jako podstawa do sankcji kredytu darmowego [2024]

Ostatnie z Bez kategorii