Załamana kobieta trzymająca się za głowę. Przed sobą ma stole leży jeden banknot i rachunki. Być może myśli o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej

Upadłość konsumencka bez majątku dłużnika – Czy jest możliwa?

Rate this post

Zdecydowana większość dłużników znajduje się w złej kondycji finansowej – nie posiadają składników majątkowych, których spieniężenie i przekazanie wierzycielom mogłoby  okazać się przysłowiową furtką do wyjścia z zadłużenia. Czy możliwa jest upadłość konsumencka bez zarobków i bez majątku? Jak najbardziej! Aby starać się o ogłoszenie upadłości konsumenckiej dłużnik nie musi posiadać majątku. Po nowelizacji przepisów Ustawy prawo upadłościowe możliwości dokonywania prób oddłużenia zostały rozszerzone.

  • Potencjalny upadły musi spełnić dwa warunki, które pozwolą mu na wnioskowanie o ogłoszenie upadłości
  • Po złożeniu wniosku o upadłość konsumencką Sąd wydaje postanowienie o ogłoszeniu upadłości, co zajmuje około 3 miesiące
  • Samo złożenie wniosku o upadłość konsumencką to koszt 30 zł

To może Ci się spodobać: Upadłość konsumencka – kiedy doprowadzi do całkowitego umorzenia twoich zobowiązań?

Upadłość konsumencka osoby fizycznej nieposiadającej majątku

Dzięki ogłoszeniu upadłości konsumenckiej dłużnik ma możliwość spłaty długów, a nawet szansę na ich całkowite umorzenie. Upadłość konsumencka, a brak majątku upadłego nie muszą stać ze sobą w sprzeczności. Potencjalny upadły musi w sytuacji braku majątku spełnić dwa warunki, które umożliwią mu wnioskowanie o ogłoszenie upadłości.

  1. Dłużnik musi być niewypłacalny, czyli od co najmniej trzech miesięcy nie jest w stanie regulować swoich należności wobec wierzycieli
  2. Dłużnik jest osobą fizyczną, czyli nie prowadzi działalności gospodarczej

Jeśli spełnione są dwa powyższe warunki, wówczas wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej może zostać złożony. Warto podkreślić, iż w ,,nowym porządku prawnym”, w przepisach prawa upadłościowego, nie są wskazane przeszkody, które mogłyby uniemożliwić złożenie wspomnianego wniosku. Oznacza to, że starać się o ogłoszenie upadłości konsumenckiej mogą również osoby, które same doprowadziły do swojej niewypłacalności. W konsekwencji nawet jeśli dłużnik nie posiada majątku ani zarobków istnieje możliwość oddłużenia takiej osoby.

Co dalej po złożeniu wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej?

Po złożeniu wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej Sąd może wydać postanowienie o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej. Zazwyczaj zajmuje to ok. 3 miesięcy od złożenia wniosku. W następnej kolejności wyznaczony zostaje syndyk, który ma za zadnie sporządzenie listy wierzycieli dłużnika. Weryfikuje on również czy upadły rzeczywiście nie posiada żadnego majątku i nie osiąga dochodów.

Jeśli dłużnik nie ma żadnych składników majątkowych, które mógłby spieniężyć, postępowanie upadłościowe nie zostaje zablokowane. W takiej sytuacji po prostu etap likwidacji poszczególnych składników majątku dłużnika w celu zaspokojenia wierzycieli zostaje pominięty.

Sąd ustali wówczas, czy istnieje szansa na polepszenie się sytuacji finansowej dłużnika w przyszłości, umożliwiająca spłatę wierzycieli i zadecyduje czy oraz po jakim czasie upadły na zacząć realizować plan spłaty, czy umorzyć całkowicie zobowiązania. Zależy to w dużej mierze od indywidualnej sytuacji upadłego. Zobowiązania dłużnika z racji zupełnego braku majątku oraz wynagrodzenia mogą zostać całkowicie umorzone.

Z racji niezdolności do spłaty o charakterze trwałym, ale z możliwością poprawy sytuacji  dłużnika w kolejnych miesiącach, bądź latach, Sąd może zadecydować o umorzeniu zobowiązań warunkowo. Takie umorzenie następuje na okres maksymalnie 5 lat. W przypadku umorzenia warunkowego do 5 lat wierzyciel oraz/lub upadły może złożyć wniosek o uchylenie postanowienia o umorzeniu i ustalenie planu spłaty wierzycieli. Jako przyczynę takiego wniosku można powołać poprawę sytuacji finansowej upadłego przykładowo w wyniku otrzymania darowizny, czy też odzyskania zdrowia i podjęcia w związku z tym pracy zarobkowej.

Jeśli w postępowaniu pominięty zostanie etap likwidacji majątku upadłego, postepowanie będzie znacznie krótsze. Na zaspokojenie planu spłaty wierzycieli ewentualnie przeznaczana będzie określona część dochodów uzyskiwanych przez dłużnika. Może również wydarzyć się tak, że postępowanie upadłościowe zostanie zakończone bez utraty majątku upadłego- zobowiązania dłużnika zostaną całkowicie umorzone.

Kiedy nie powinieneś robić upadłości konsumenckiej?

Brak majątku, a koszty postępowania upadłościowego

Koszty postępowania upadłościowego nie są wygórowane. Samo złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej to koszt ok. 30 zł. Jeśli dłużnik chce skorzystać również pomocy profesjonalnego pełnomocnika w osobie radcy prawnego, czy adwokata, musi uiścić również opłatę skarbową od pełnomocnictwa w wysokości 17 zł.

Istotnym i jednym z najwyższych kosztów postępowania upadłościowego jest wynagrodzenie syndyka. Zwyczajowo jest ono pokrywane ze środków, które zostały pozyskane podczas likwidacji składników majątkowych upadłego. Jednakże jeśli zdarzy się tak, że upadły ze względu na zupełny brak majątku oraz wynagrodzenia nie będzie w stanie tych kosztów pokryć, ma możliwość złożenia wniosku o zwolnienie od kosztów sądowych. Wówczas opłatę za złożenie wniosku oraz za pełnomocnictwo pokryje Skarb Państwa.

Jeśli jednak Sąd uzna, ze dłużnik jest w stanie chociaż częściowo uregulować swoje długi, to koszty postępowania upadłościowego mogą zostać ujęte w planie spłaty wierzycieli. Wówczas jeśli zostaną umorzone zobowiązania, to również koszty postepowania upadłościowego ulegną umorzeniu.

Brak majątku a upadłość konsumencka

Wiele osób waha się czy w razie braku majątku oraz dochodów mają szansę na oddłużenie i złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Jak zostało dokładnie opisane, wspomniana trudna sytuacja finansowa dłużnika nie jest przeszkodą, aby zyskać nowe życie bez długów. Warto skonsultować się z prawnikiem przed podjęciem ostatecznej decyzji, aby rozwiać wszystkie wątpliwości i bezproblemowo przejść przez kolejne etapy ogłaszania upadłości  konsumenckiej.

Aplikant radcowski. Pracuje w dziale ochrony klienta rynku finansowego, w którym na co dzień zajmuje się naruszeniami w umowach kredytów oraz pożyczek. W spektrum jej zainteresowań znajduje się prawo zobowiązań, prawo bankowe oraz prawo upadłościowe. Obecnie poszerza swoją wiedzę jako student kierunku doradztwo podatkowe na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. W życiu prywatnym miłośniczka książek oraz mody.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Świnka skarbonka z groszami
Poprzedni wpis

Obowiązki upadłego dłużnika – życie po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej [2022]

Dwie osoby ściskają sobie dłonie
Następny wpis

Wycofanie zgody na przetwarzanie danych w BIK S.A. po wygaśnięciu zobowiązania

Ostatnie z Bez kategorii