Czy można ogłosić upadłość działalności gospodarczej?

Czy można ogłosić upadłość działalności gospodarczej? Upadłość przedsiębiorcy [2023]

Rate this post

W skrajnej sytuacji jedynym co może zrobić zadłużony przedsiębiorca, to ogłosić upadłość działalności gospodarczej. Niestety wyjście z długów najczęściej wiąże się z pewnymi wyrzeczeniami. Chociaż upadłość kojarzy z ostatecznym rozwiązaniem, właśnie ona może okazać się remedium na kryzys finansowy podupadającej firmy.

Postępowania upadłościowego nie należy się obawiać, jednak jest to proces złożony i wymagający czasu. Przede wszystkim trzeba mieć na uwadze, że upadłość konsumencka i upadłość firmy to nie to samo. Zanim podejmiesz decyzję odnośnie do dalszego działania, musisz być świadomy warunków, które jako przedsiębiorca powinieneś spełniać. Równie istotnym jest wiedza na temat konsekwencji ogłoszenia upadłości Twojej firmy.

Zdolność upadłościowa – co to takiego?

Przedsiębiorca, który planuje ogłosić upadłość firmy, musi spełniać pewne kryteria. Kluczowym warunkiem jest niewypłacalność przedsiębiorstwa. Prawo upadłościowe definiuje niewypłacalność jako stan, w którym dłużnik (w tym wypadku firma) nie jest w stanie uregulować swoich zobowiązań dłużej niż terminie 3 miesięcy. Wówczas występuje tzw. domniemanie niewypłacalności firmy.

Aby ustalić, czy działalność posiada lub w niedługim czasie zyska status niewypłacalnej, trzeba określić zobowiązania pieniężne wobec innych podmiotów i odnieść je do wartości majątku firmy. Jeśli majątek nie wystarcza na pokrycie bieżących roszczeń, jasnym jest to, że przedsiębiorstwo niedługo będzie lub już stało się niewypłacalne.

Wniosek o ogłoszenie upadłości

W celu ogłoszenia upadłości działalności gospodarczej konieczne jest, by przedsiębiorca lub wierzyciel złożył wniosek o ogłoszenie upadłości. W tej kwestii należy być czujnym, gdyż wniosek ten trzeba złożyć do 30 dni od stwierdzenia stanu niewypłacalności.

Dokument składa się za pośrednictwem portalu Krajowego Rejestru Zadłużonych. Czynność ta wiąże się z koniecznością poniesienia opłaty sądowej i zaliczki na koszty postępowania upadłościowego.

Pismo mogą składać także przedsiębiorstwa jednoosobowe, które nie zatrudniają pracowników. Stosuje się wobec nich takie same przepisy jak w przypadku firm działającym pod zarządem wieloosobowym.

Sąd może odrzucić wniosek o ogłoszenie upadłości działalności gospodarczej, jeśli:

  • majątek nie starcza na pokrycie kosztów postępowania;
  • majątek nie jest w stanie zaspokoić wierzycieli;
  • dłużnik nie jest niewypłacalny;
  • zobowiązanie wierzyciela wnoszącego o upadłość ma charakter sporny;
  • dłużnik doprowadził do zadłużenia na skutek własnych zaniedbań

Zobowiązania, które nie zostaną pokryte z masy upadłości, nie zostają umorzone. Wyjściem z tej sytuacji jest ustalenie planu spłaty wierzycieli. Wówczas istnieje możliwość, by roszczenia niezaspokojone w postępowaniu upadłościowym zostały częściowo umorzone.

Pamiętaj także, że sąd zwróci wniosek o ogłoszenie upadłości, jeśli ten posiada braki formalne. Niepełny dokument traktowany jest przez sąd tak, jakby nie został wniesiony wcale.

Jak przebiega postępowanie upadłościowe?

Ważną rolę w postępowaniu upadłościowym odgrywa syndyk. Powołuje go sąd, który postanawia o ogłoszeniu upadłości. Jest to organ państwowy zarządzający masą majątku przedsiębiorcy ogłaszającego upadłość. Syndyk ma za zadanie dopilnować, by wierzyciele otrzymali ustalone środki.

Zaraz po ogłoszeniu upadłości syndyk dokonuje spisu inwentarza, jednocześnie oszacowując masę upadłości. Zgodnie z Prawem upadłościowym, następnie ma miejsce tzw. likwidacja masy upadłości, czyli przekształcenie majątku na środki pieniężne. W praktyce oznacza to sprzedaż wszelkich praw majątkowych, które wchodzą w skład masy upadłości. Likwidacja masy upadłości powinna zająć nie dłużej niż 6 miesięcy. Najczęściej jednak proces się przedłuża, dlatego nie należy przywiązywać się do konkretnego terminu.

Obowiązki upadłego w toku postępowania

Dłużnik, który ogłosił upadłość działalności gospodarczej, ma za zadanie dopilnować pewnych formalności. Do powinności wnioskodawcy należą:

  • udostępnienie syndykowi niezbędnej dokumentacji
  • złożenie oświadczenia dla syndyka
  • zastosowanie się do planu spłaty wierzycieli

To, jakie czynności będzie musiał podjąć przedsiębiorca po ogłoszeniu upadłości, często jest sprawą indywidualną. Pewnym jest natomiast to, że niewywiązanie się z obowiązków może skutkować przerwaniem postępowania.

Koszty postępowania upadłościowego

Ogłoszenie upadłości firmy wiąże się z wyższymi opłatami niż w przypadku osoby prywatnej. Wysokość opłat uzależniona jest od przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze działalności gospodarczych.

Stałej opłacie podlega wniosek o ogłoszenie upadłości, za złożenie którego wnioskodawca musi ponieść koszt w wysokości 1000 złotych. Kwota zaliczki na pokrycie postępowania upadłościowego stanowi równowartość jednokrotnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Aktualne informacje na ten temat znajdują się na stronie Głównego Urzędu Statystycznego, w zakładce „komunikaty i obwieszczenia”. Uchylenie się od uiszczenia opłaty skutkuje odrzuceniem wniosku przez sąd.

Prawo upadłościowe uwzględnia również inne koszty, do których mogą należeć:

  • wynagrodzenie syndyka i osób przez niego zatrudnionych;
  • archiwizacja dokumentów upadłej działalności gospodarczej;
  • wynagrodzenie członków rady wierzycieli;
  • wszelkie daniny publiczne związane z likwidacją masy upadłości

W pierwszej kolejności środki masy upadłościowej wykorzystywane są na pokrycie postępowania. Po złożeniu wniosku sąd weryfikuje czy przedsiębiorstwo jest w stanie pokryć koszty postępowania i bieżące opłaty.

Co po upadłości przedsiębiorstwa?

Po zakończeniu postępowania upadłościowego działalność gospodarcza zostaje wykreślona z Krajowego Rejestru Sądowego.

Czym skutkuje ogłoszenie upadłości dla upadłego?

Wszczęcie postępowania upadłościowego skutkuje wstrzymaniem egzekucji. W chwili, gdy zostaje ogłoszona upadłość działalności gospodarczej, niepieniężne zobowiązania majątkowe stają się zobowiązaniami pieniężnymi.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Pomoc przy wyjściu z długów-do kogo się zwrócić?
Poprzedni wpis

Pomoc przy wyjściu z długów-do kogo się zwrócić? [2023]

Postępowanie upadłościowe - etapy, przebieg i skutki
Następny wpis

Postępowanie upadłościowe – etapy, przebieg i skutki [2023]

Ostatnie z Bez kategorii