dokument, formularz
Jak uzupełnić braki formalne sprzeciwu

Jak uzupełnić braki formalne sprzeciwu?

4.1/5 - (28 votes)

Pismo kierowane do sądu musi spełniać warunki określone w przepisie art. 126 k.p.c. Co do zasady, pismo procesowe powinno zawierać oznaczenie sądu, do którego jest kierowane, imię, nazwisko lub nazwę stron postępowania, ich ewentualnych przedstawicieli ustawowych i pełnomocników, wskazanie rodzaju pisma, osnowę wniosku lub oświadczenia oraz dowody na ich poparcie. Pismo procesowe powinno być także podpisane, a na samym jego końcu należy wskazać załączniki, jeśli jakiekolwiek dołączamy do pisma. Jeśli nasze pismo jest pierwszym pismem procesowym w sprawie, powinniśmy wskazać wartość przedmiotu sporu, miejsce zamieszkania lub siedziby i adresy stron, ich przedstawicieli ustawowych lub pełnomocników, a także numer PESEL lub NIP strony powodowej będącej osobą fizyczną, a w przypadku osób prawnych – numer KRS lub numer z innego rejestru.

Sprzeciw  od Nakazu Zapłaty

Dostałeś Nakaz Zapłaty z Sądu lub Wyrok Zaoczny?
Masz tylko 14 dni na złożenie sprzeciwu.

Na uzupełnienie braków formalnych masz 7 dni !
Zgłoś się a przeanalizujemy Twoją sprawę bezpłatnie!

Kliknij by otrzymać pomoc!   

W przypadku sprzeciwu od nakazu zapłaty, istotną kwestią jest forma, w jakiej złożymy to pismo do sądu, o czym pisałam w: „Sprzeciw od nakazu zapłaty 2018 – wzór objaśnieniem„. I tak, gdy powód dochodzi od nas zapłaty kwoty niższej, niż 20.000,00 złotych, sprzeciw musimy wnieść na urzędowym formularzu. Nie będzie jednak niewłaściwe, jeśli nawet w przypadku wyższej dochodzonej przez powoda kwoty również złożymy sprzeciw na formularzu. W odwrotnej sytuacji, gdy prawo obliguje nas do złożenia sprzeciwu na formularzu, a złożymy go w formie zwykłego pisma, sąd może odrzucić nasz sprzeciw, nawet jeśli zostanie złożony w terminie.

Należy też pamiętać, iż składając sprzeciw do sądu, składamy go w co najmniej dwóch egzemplarzach, z czego jeden przeznaczony jest wyłącznie dla sądu, zaś pozostałe egzemplarze sąd  dostarcza pozostałym stronom postępowania.

W sytuacji, gdy nasz sprzeciw nie może otrzymać prawidłowego biegu z powodu wyżej wskazanych braków formalnych, sąd wezwie nas do uzupełnienia, jednocześnie wskazując wszystkie braki pisma. Od chwili doręczenia nam stosownego pisma, w którym sąd wezwie nas do uzupełnienia braków formalnych sprzeciwu, mamy tydzień na wykonanie zobowiązania sądu i uzupełnienie wskazanych braków. Dochowamy tego terminu, jeśli przed upływem siódmego dnia od doręczenia nam pisma z sądu nadamy naszą przesyłkę na jego adres, tudzież osobiście w sądzie złożymy pismo. W piśmie tym należy uzupełnić wskazane przez sąd braki formalne, ewentualnie dołączyć do niego odpowiednie załączniki, których zażądał sąd.

Termin ten nie może być skracany lub przedłużany, może jednak zostać przywrócony. Jeśli pomimo wezwania sądu nie dochowamy ustawowego siedmiodniowego terminu, sąd odrzuci nasz sprzeciw, a w wyniku tego traktowany będzie on tak, jakby nigdy nie został wniesiony. Wobec tego, wydany przeciwko nam nakaz zapłaty uprawomocni się i wierzyciel będzie mógł egzekwować od nas zapłatę zgodnie z prawem.

Jeżeli uda nam się wysłać stosowne pismo uzupełniające braki formalne, nasz sprzeciw wywoła takie skutki, jakbyśmy od razu złożyli go w poprawnej formie.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

plik dokumentów
Poprzedni wpis

Sprzeciw od wyroku zaocznego – wzór z objaśnieniem

Nakaz zapłaty z Elbląga
Następny wpis

Nakaz zapłaty z Elbląga – jak podjąć obronę?

Ostatnie z Dług