Kobieta siedząca na kanapie trzymająca w ręce umowę kredytu oraz umowę pożyczki. Porównuje co jest lepsze - czy kredyt czy pożyczka

Kredyt a pożyczka – różnica między kredytem, a pożyczką [2024]

Rate this post

W obrocie oraz praktyce pojęcie kredytu oraz pożyczki są stosowane zamiennie. Jednak nic bardziej mylnego – pojęcia te należy różnicować, mając na uwadze, chociażby odmienne podstawy prawne do ich zaciągania oraz odmienne podmioty świadczące usługi kredytu i pożyczki. Kredyt a pożyczka – jaka jest między nimi różnica?

  • Bardzo często spotykamy się z określeniem kredyt=pożyczka. Tak jednak nie jest. Mają one ze sobą wiele cech wspólnych, lecz też wiele je różni.
  • W przypadku kredytu bank (kredytodawca) zobowiązuje się oddać do dyspozycji kredytobiorcy na czas określony w umowie kwotę środków pieniężnych na ustalony cel.
  • W przypadku pożyczki, pożyczkodawca zobowiązuje się przenieść na własność pożyczkobiorcy określoną ilość pieniędzy albo rzeczy oznaczonych tylko, co do gatunku. Pożyczkobiorca jest zobowiązany zwrócić tę samą ilość pieniędzy albo tę samą ilość rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości.

Co to kredyt, a co to pożyczka? Definicja kredytu oraz pożyczki

Definicję kredytu wskazuje ustawa prawo bankowe – zgodnie z jej art. 69 na podstawie umowy kredytu bank zobowiązuje się oddać do dyspozycji kredytobiorcy na czas oznaczony w umowie kwotę środków pieniężnych na ustalony cel, natomiast kredytobiorca zobowiązuje się do korzystania z niej na warunkach określonych w umowie, zwrotu kwoty wykorzystanego kredytu  wraz z odsetkami w oznaczonych terminach spłaty oraz zapłaty prowizji od udzielonego kredytu.

Natomiast pożyczka regulowana jest przez postanowienia kodeksu cywilnego (art. 720), który wskazuje, że umowa pożyczki to umowa zawarta pomiędzy pożyczkodawcą a pożyczkobiorcą, na podstawie której dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy albo rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku, a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy albo tę samą ilość rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości. Co więcej, jeśli wartość takiej umowy przekracza tysiąc złotych, jej zawarcie wymaga formy dokumentowej.

W tym miejscu pojawiają się pierwsze różnice, a mianowicie – w umowie pożyczki nie jest konieczne wskazanie celu, na jaki zostanie przeznaczona kwota kapitału pożyczki, a jej przedmiotem mogą być nie tylko pieniądze, ale również inne rzeczy oznaczone co do gatunku.

Różnice między umową kredytu a pożyczką

 Umowa kredytu Pożyczka
Podmiot udzielający zobowiązaniaBankInstytucja pożyczkowa lub prywatna osoba fizyczna
Wskazanie na cel środków pozyskanychCel określa umowaBrak konieczności wskazania celu – firma nie może celu skontrolować
Ustawy mające zastosowanieUstawa prawo bankowe, kodeks cywilny, ustawa o kredycie konsumenckimKodeks cywilny – również przepisy ustawy o kredycie konsumenckim
Forma zawarciaPisemnaDowolna – dokumentowa ponad tys. złotych
Koszty dodatkoweProwizja, odsetki – zawsze odpłatnaMoże być nieodpłatna
Przedmiot umowyPieniądzePieniądze, inne rzeczy oznaczone co do gatunku
Forma spłatyZwykle długoterminoweSpłacane ratalnie lub jednorazowo

Strony w umowie pożyczki oraz umowie kredytu

Po stronie pożyczkobiorcy/kredytobiorcy niezmiennie stoi osoba fizyczna, osoba prawna lub inny podmiot mający zdolność do zaciągania zobowiązań. Natomiast różnica pojawia się po stronie podmiotu, u którego zobowiązanie zaciągamy. Pożyczek udzielają podmioty spoza sektora bankowego – najczęściej są to firmy pożyczkowe lub osoby fizyczne inwestujące w sektorze pozabankowym. Jak wskazuje wyżej przedstawiona tabela, kredytów udzielają banki. Nie każdy podmiot może mianować się bankiem – w sektorze bankowym występują osoby prawne utworzone na podstawie przepisów prawa bankowego oraz działające na podstawie wymaganych zezwoleń.

Cel w umowie kredytu, a w umowie pożyczki

Kredyt zawsze będzie finansował cel ściśle określony w postanowieniach umowy i tutaj bank może na wszelkie sposoby dochodzić, jaki jest cel kredytowania i wymagać przedłożenia na te okoliczność dokumentacji, która mogłaby ten cel zatwierdzać. Kwota pożyczki może być natomiast przeznaczona na dowolnie wskazany przez nas cel – pożyczkodawca przy udzielaniu pożyczki o niego nie zapyta, nie będzie on również wskazany w umowie.

Przedmiot umowykredyt a pożyczka

Przedmiotem umowy kredytu zawsze będzie określona ilość pieniędzy, natomiast ustawa dopuszcza, aby przedmiotem umowy pożyczki były również rzeczy oznaczone co do gatunku oraz ilości.

Koszt kredytu a koszt pożyczki

Udzielenie kredytu jest zawsze odpłatne, natomiast wszystkie opłaty, jakie zostały nałożone na kredytodawcę muszą zostać uwzględnione w umowie kredytu – zastrzeżenie te dotyczy zarówno oprocentowania, prowizji, ale i kosztów innych usług oferowanych w związku z zawarciem odnośnej umowy. Inaczej sytuacja wygląda w odniesieniu do umowy pożyczki, która może być również udzielona nieodpłatnie, w zależności od tego, jak zostanie to uregulowane w umowie.

Jak wygrać z firmą pożyczkową? Zobaczcie 3 odcinek z serii Antywindykacji!

Forma zawarcia umowy kredyt a pożyczka

Umowa kredytu jest obwarowana szczególnymi obowiązkami, ponieważ musi być zawarta w formie pisemnej i zawierać wszystkie wskazane w ustawie elementy – natomiast kodeks cywilny stanowi, że umowa pożyczki, której kwota nie przekracza 1 000 zł, może być zawarta nawet w formie ustnej.

Kredyt czy pożyczka – co lepsze?

Na koniec wskazać należy o najistotniejszej różnicy pomiędzy kredytem a pożyczką – bank zobowiązany jest do zbadania zdolności kredytowej klienta przed udzieleniem zobowiązania, a klient musi udzielać rzetelnych informacji odnośnie swojej sytuacji materialnej, ponieważ jest to poddawane kompleksowej analizie, która może trwać nawet do kilku miesięcy. Natomiast firmy pożyczkowe nierzadko nie dokonując tak skrupulatniej analizy sytuacji finansowej klienta, podejmując decyzję pożyczkową niekiedy w mniej niż 24 godziny od złożenia wniosku.

Prawnik w dziale ochrony klienta rynku finansowego. Swoje doświadczenie zdobywała w kancelariach zajmujących się prawem upadłościowym i ochroną konsumenta , które to dziedziny prawa pozostają nadal w spectrum jej zainteresowań. Obecnie zajmuje się sprawami z zakresu prawa bankowego.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Mężczyzna siedzący na kanapie z listem
Poprzedni wpis

Alektum Capital AG – co to jest i jak z nim wygrać? [2024]

Zespół, który cieszy się z wygranej z BGŻ BNP Parribas
Następny wpis

Wygrana sprawa z BGŻ – 30 tys. zostaje w rękach klienta!

Ostatnie z Kredyty