Mężczyzna siedzący na kanapie z listem

Alektum Capital AG – co to jest i jak z nim wygrać? [2024]

Rate this post

Firma Alektum Capital to kolejny fundusz sekurytyzacyjny działający w Polsce, z siedzibą ulokowaną na terenie Szwajcarii. W przeciwieństwie do znanych firm, takich jak Ultimo czy Hoist, jest to podmiot zdecydowanie mniej aktywny w branży windykacyjnej. Wciąż jednak wiele osób zastanawia się skąd Alektum posiada ich numer telefonu, nie rozumiejąc na jakiej podstawie rości sobie prawo do ich długu.

  • Czym jest Alektum Capital?
  • Przeniesienie wierzytelności.
  • Windykacja po dokonaniu cesji wierzytelności.
  • Co zrobić po odebraniu sądowego nakazu zapłaty od Alektum Capital?

Cesja wierzytelności, czyli zmiana wierzyciela

Gdy dochodzi do cesji wierzytelności, czyli sprzedania długu na rzecz innego podmiotu, dłużnik najczęściej nie ma pojęcia, że od teraz podlega innemu wierzycielowi. Prawo nie narzuca konieczności poinformowania o tym fakcie dłużnika, dlatego często nie wie on kto żąda od niego zwrotu wierzytelności.

Alektum fundusz sekurytyzacyjny zajmuje się skupowaniem roszczeń od banków i firm pożyczkowych. Wraz z długiem, firma kupuje dane osoby zadłużonej, by móc dochodzić zapłaty wierzytelności. Przekazywanie informacji personalnych w procesie cesji wierzytelności jest zgodne z przepisami Kodeksu Cywilnego.

Proces windykacji po odkupieniu wierzytelności

Od podmiotów windykacyjnych w pierwszej kolejności należy spodziewać się wezwania do zapłaty. Nie jest to równoznaczne z poinformowaniem o cesji wierzytelności, gdyż prawo tego nie wymaga. Bez względu na to, czy Alektum poinformuje Cię o przejęciu wierzytelności, czy nie, nie koresponduj z windykatorem na własną rękę. Każdy błąd może zostać wykorzystany przeciwko Tobie. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, pierwszą reakcją powinno być udanie się do specjalisty.

Składając pisma w odpowiedzi na wezwanie do zapłaty bez odpowiedniej wiedzy, możesz nieświadomie uznać swój dług. Z uwagi na to kategorycznie odradza się samodzielnie wnioskować o :

  • rozłożenie długu na raty,
  • umorzenie wierzytelności,
  • przedawnienie wierzytelności

Sądowy nakaz zapłaty Alektum Capital – co dalej?

Kiedy Alektum Capital złoży pozew do sądu, otwiera się proces postępowania upominawczego. Skutkiem tego dłużnik dostaje listowny nakaz zapłaty. Wówczas najważniejszym krokiem jest zapisanie daty odebrania nakazu. Od tego momentu liczony jest termin przeznaczony na wystosowanie sprzeciwu.

Sprzeciw od nakazu zapłaty najlepiej sporządzać pod okiem prawnika, ale w Internecie dostępne są również gotowe wzory dokumentu. Pamiętaj, że na złożenie sprzeciwu masz 14 dni od momentu otrzymania sądowego nakazu do zapłaty. Po upływie terminu sąd odrzuci sprzeciw.

Co, jeżeli otrzymałeś pismo z sądu?

Jak wygrać z Alektum Capital?

Istnieje wiele błędów, które może popełnić fundusz inwestycyjny, a które działają na korzyść pozwanego. Pamiętajmy, że cesja wierzytelności jest praktyką w świetle prawa legalną. W związku z tym uchybienia, które przybliżą dłużnika do wygranej w sądzie, związane są z brakiem wiarygodności ze strony wierzyciela.

Chcąc udowodnić słuszność pozwu, fundusz inwestycyjny musi przede wszystkim dowieść, że ma prawo pozwać dłużnika. Oznacza to, że jako wierzyciel ma obowiązek udokumentować nabycie wierzytelności od podmiotu pierwotnego, u którego została zaciągnięta pożyczka.

Drugim wśród najczęstszych uchybień podmiotu pozywającego jest brak wymagalności roszczenia. Zawierając umowę pożyczki, dłużnik musi zwrócić należność w momencie, gdy ta umowa wygasa. Oznacza to, że roszczenie staje się wymagalne dzień po upływie ostatniego dnia umowy. Dochodzenie go wcześniej jest niezgodne z prawem.   

W jaki sposób możesz się z nami skontaktować?

Jeśli dostajesz telefony od Alektum lub odebrałeś od nich pismo z wezwaniem do zapłaty, skontaktuj się z nami. Nasz zespół doświadczonych prawników dokona bezpłatnej analizy dokumentów i udzieli Ci stosownych porad. W ramach współpracy odpowiemy na wszystkie Twoje pytania i przeprowadzimy przez proces windykacji.

Absolwentka medioznawstwa, aktualnie studentka dziennikarstwa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu i praktykantka w dziale marketingu w Kancelarii Pledziewicz. Interesuje się sztuką, poezją, kinem niezależnym i wszystkim, co pozwala rozwijać wrażliwość na świat. W wolnej chwili chętnie bierze udział w życiu kulturalnym Torunia, próbując tym samym lepiej zrozumieć otaczającą rzeczywistość. Miłośniczka natury, która raz na jakiś czas musi zostawić za sobą miastowy zgiełk, by udać się w zacisze wiejskiego krajobrazu.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Klepsydra, która informuje o przedawnieniu
Poprzedni wpis

Przedawnienie roszczeń – kiedy następuje przedawnienie długu? [2023]

Kobieta siedząca na kanapie trzymająca w ręce umowę kredytu oraz umowę pożyczki. Porównuje co jest lepsze - czy kredyt czy pożyczka
Następny wpis

Kredyt a pożyczka – różnica między kredytem, a pożyczką [2024]

Ostatnie z Bez kategorii