masa-upadlosci-upadlosc-konsumencka

Masa upadłości, czyli majątek w upadłości konsumenckiej [2021 r.]

Rate this post

Jeżeli zdecydujemy się na upadłość konsumencką, musimy mieć świadomość, że jej nieodłącznym skutkiem jest utrata prawa do zarządu nad własnym majątkiem. Skutkiem ogłoszenia upadłości konsumenckiej jest przekształcenie naszego majątku w tak zwaną masę upadłości.

Czym jest masa upadłości?

Masa upadłości to najprościej rzecz ujmując majątek osoby, która ogłosiła upadłość, a który jest przeznaczony do zaspokojenia wierzycieli. Masą upadłości zarządza syndyk. Zasadą jest, że do masy upadłości wchodzą wszelkie aktywa upadłego konsumenta jakie posiadał on w dniu ogłoszenia upadłości, ale także te które zostały przez niego nabyte w trakcie postępowania upadłościowego, a które mogą zostać spieniężone przez syndyka i tym samym służyć zaspokojeniu wierzycieli. Należy również pamiętać, że niektóre z podejmowanych przez Ciebie czynności w stosunku do składników wchodzących w skład masy upadłości mogą być uznane za bezskuteczne, a nawet nieważne.

Czy to jednak oznacza, że z dniem ogłoszenia upadłości zostajemy pozbawieni całego naszego dorobku? Niekoniecznie. Ustawodawca wyszczególnił pewną grupę składników majątkowych, które nie będą wchodziły w skład masy upadłości. Oznacza to, że z mocy prawa są one z niej wyłączone. Skutkiem tego stanu rzeczy jest to, że co do pewnych składników swojego majątku zachowujesz możliwość rozporządzania nimi.

Jakie zatem składniki nie będą wchodziły w skład masy upadłości?

Wyłączenia spod masy upadłości

Zgodnie z art. 63 Prawa upadłościowego w skład masy upadłości nie wchodzi:

  • mienie, które jest wyłączone od egzekucji według przepisów ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. z 2019 r. poz. 1460, z późn. zm.);
  • wynagrodzenie za pracę upadłego w części niepodlegającej zajęciu;
  • kwota uzyskana z tytułu realizacji zastawu rejestrowego lub hipoteki, jeżeli upadły pełnił funkcję administratora zastawu lub hipoteki, w części przypadającej zgodnie z umową powołującą administratora pozostałym wierzycielom;
  • środki pieniężne znajdujące się na rachunku będącym przedmiotem blokady rachunku podmiotu kwalifikowanego w rozumieniu art. 119zg pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r. poz. 900, z późn. zm.).

Mienie wyłączone od egzekucji według Kodeksu postępowania cywilnego

Kwestię wyłączeń spod egzekucji reguluje przede wszystkim art. 829 Kodeksu postępowania cywilnego. Zgodnie z nim spod egzekucji wyłączone będą m.in.:

  • przedmioty urządzenia domowego niezbędne dla dłużnika i jego domowników, w szczególności takie jak lodówka, pralka, odkurzacz, piekarnik lub kuchenka mikrofalowa, płyta grzewcza służąca podgrzewaniu i przygotowywaniu posiłków, łóżka, stół i krzesła w liczbie niezbędnej dla dłużnika i jego domowników oraz po jednym źródle oświetlenia na izbę;
  • pościel, bielizna i ubranie codzienne, w liczbie niezbędnej dla dłużnika i jego domowników, a także ubranie niezbędne do pełnienia służby lub wykonywania zawodu;
  • zapasy żywności i opału niezbędne dla dłużnika i będących na jego utrzymaniu członków jego rodziny na okres jednego miesiąca;
  • narzędzia i inne przedmioty niezbędne do osobistej pracy zarobkowej dłużnika;
  • przedmioty niezbędne do nauki, papiery osobiste, odznaczenia i przedmioty służące do wykonywania praktyk religijnych oraz przedmioty codziennego użytku.

Ponadto egzekucji, a zatem i wyłączeniu spod masy upadłości będą podlegać świadczenia alimentacyjne, świadczenia rodzinne, dodatki rodzinne, świadczenia z pomocy społecznej czy zasiłek dla bezrobotnych.

Powyższe wyliczenie ma charakter wyłącznie przykładowy. W rzeczywistości bowiem katalog składników majątkowych wyłączonych spod egzekucji według Kodeksu postępowania cywilnego jest znacznie szerszy.

Wynagrodzenie za pracę

W skład masy upadłości nie będzie również wchodziło wynagrodzenie za pracę w części niepodlegającej zajęciu.

Zgodnie z regulacją zawartą w art. 87 (1) Kodeksu pracy wolną od potrąceń jest kwota wynagrodzenia za pracę w wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie odrębnych przepisów, przysługującego pracownikom zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy, po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne, zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych oraz wpłat dokonywanych do pracowniczego planu kapitałowego, jeżeli pracownik nie zrezygnował z ich dokonywania.

Co więcej, jeśli byłbyś zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu, powyższa kwota ulegnie proporcjonalnemu zmniejszeniu do wymiaru czasu pracy.

Jak widać, sam fakt, że Twój majątek z dniem ogłoszenia upadłości konsumenckiej przekształca się w masę upadłości, nie oznacza, że pozostaniesz bez środków do życia. Ustawodawca mając na względzie konieczność zapewnienia dłużnikowi podstawy egzystencji stworzył katalog składników majątkowych niewchodzących w skład masy upadłości.

Aplikant radcowski. Prawnik w dziale ochrony klienta rynku finansowego w sporach sądowych i upadłości konsumenckiej. Ukończyła studia wyższe na kierunkach prawo oraz finanse i rachunkowość na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Biegle włada językiem angielskim, ukończyła kurs Comparative Law School. Jej specjalizacją pozostaje badanie naruszeń występujących w umowach kredytów i pożyczek konsumenckich.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

egzekucja-komornicza-a-windykacja
Poprzedni wpis

Nękanie przez firmy windykacyjne – jak się przed nim bronić? Działania firm windykacyjnych a egzekucja komornicza [2021 r.]

pozew-z-alektum-capital-wyrok
Następny wpis

Pozew z Alektum Capital II AG (SuperGrosz, umowa przez Internet, pozytywny wyrok 2021 r.)

Ostatnie z Upadłość konsumencka