upadlosc-konsumencka-a-500+

Upadłość konsumencka a 500+ i inne świadczenia społeczne – jaki ma wpływ?

Rate this post

Zastanawiasz się, czy ogłosić upadłość konsumencką, ale masz obawy dotyczące tego, co stanie się ze świadczeniami społecznymi, które pobierasz? Upadłość konsumencka a 500+ i inne świadczenia społeczne – postaramy się rozwiać Twoje wątpliwości w tym temacie.

Jakie składniki podlegają wyłączeniu z masy upadłości?

Odpowiedź na to pytanie znajdziemy w art. 63-67a prawa upadłościowego – przepisy te określają wyjątki, które zostały wyłączone spod składu masy upadłości, tym samym zostając we władztwie upadłego, nie wykluczając przy tym dysponowania nim. 

Zgodnie z art.63 do masy upadłości nie wchodzi m.in.:

1) wynagrodzenie za pracę upadłego w części niepodlegającej zajęciu;

2) mienie, które jest wyłączone od egzekucji według przepisów Kodeksu postępowania cywilnego;

3) kwota uzyskana z tytułu realizacji zastawu rejestrowego lub hipoteki, jeżeli upadły pełni funkcję administratora zastawu lub hipoteki, w części przypadającej zgodnie z umową powołującą administratora pozostałym wierzycielom;

4) środki pieniężne znajdującej się na rachunku będącym przedmiotem blokady rachunku podmiotu kwalifikowanego w rozumieniu art. 119 zg pkt 2 ustawy z 29.08.1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2019 r. poz. 900 ze zm.).

Upadłość konsumencka a 500+, czyli co stanie się ze świadczeniem 500 plus, kiedy ogłosisz upadłość konsumencką?

W związku z wprowadzeniem świadczenia wychowawczego uregulowanego ustawą z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowaniu dzieci (Dz. U. z 2016 r. poz 195), znaczna cześć osób pobiera tzw. ,,500 plus’’ Co więc stanie się z tymi pieniędzmi? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie w niniejszym wpisie.

Zgodnie z art. 833 § 6 k.p.c., egzekucji nie podlegają świadczenia alimentacyjne, świadczenia pieniężne wypłacane w przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów, świadczenia rodzinne, dodatki rodzinne, pielęgnacyjne, porodowe, dla sierot zupełnych, zasiłki dla opiekunów, świadczenia z pomocy społecznej, świadczenia integracyjne, świadczenie wychowawcze oraz jednorazowe świadczenie, o którym mowa w art. 10 ustawy z dnia 4 listopada 2016 r. o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem” (Dz. U. z 2019 r. poz. 473 i 1818).

Nadto, dyspozycja art. 831 § 1 punktu 2 k.p.c. wskazuje, iż nie podlegają egzekucji sumy przyznane przez Skarb Państwa na specjalne cele (w szczególności stypendia, wsparcia), chyba że wierzytelność egzekwowana powstała w związku z urzeczywistnieniem tych celów albo z tytułu obowiązku alimentacyjnego. Zapis ten powoduje, że tzw. 500 plus nie wchodzi w skład masy upadłości, zatem pozostaje on w majątku dłużnika. W takiej sytuacji syndyk nie ma możliwości dysponowania tymi środkami. Podsumowując środki pieniężne z tytułu 500 plus w przypadku ogłoszenia upadłości konsumenckiej nie wejdą do masy upadłości i nie będą one mogły być pobrane od upadłego.

Jak wygląda zatem kwestia innych świadczeń społecznych w przypadku upadłości konsumenckiej? Przyjrzyjmy się temu zagadnieniu krok po kroku.

Alimenty – upadłość konsumencka a alimenty

Jak już wiesz ze wcześniejszych wpisów, alimenty nie mogą być umorzone poprzez upadłość konsumencką. Zgodnie z art. 49121 ust. 2 prawa upadłościowego nie podlegają umorzeniu zobowiązania o charakterze alimentacyjnym, zobowiązania wynikające z rent z tytułu odszkodowania za wywołanie choroby, niezdolności do pracy, kalectwa lub śmierci, zobowiązania do zapłaty orzeczonych przez sąd kar grzywny, a także do wykonania obowiązku naprawienia szkody oraz zadośćuczynienia za doznaną krzywdę, zobowiązania do zapłaty nawiązki lub świadczenia pieniężnego orzeczonych przez sąd jako środek karny lub środek związany z poddaniem sprawcy próbie, jak również zobowiązania do naprawienia szkody wynikającej z przestępstwa lub wykroczenia stwierdzonego prawomocnym orzeczeniem oraz zobowiązania, których upadły umyślnie nie ujawnił, jeżeli wierzyciel nie brał udziału w postępowaniu.

Co więcej, od powyższej regulacji nie przewidziano żadnych wyjątków zatem alimenty nie zostaną umorzone poprzez skorzystanie z upadłości konsumenckiej.

Alimenty, które są zaś należne upadłemu lub osobom pozostającym w jego pieczy nie będą z kolei mogły zostać przeznaczone na pokrycie należności względem wierzycieli. 

Emerytura oraz renta

Problem ten nie został uregulowany wprost w przepisach, jeśli chodzi o rentę oraz emeryturę istnieje tutaj pewne ograniczenie co do zasady w wysokości 25% świadczenia. Zgodnie z powyższym, jeśli ktoś ogłosi upadłość konsumencką, a w skład masy upadłościowej wchodzi jego renta lub emerytura to ZUS może zostawić upadłem kwotę w wysokości 825 zł. Co w takim razie z resztą emerytury lub renty ? – osoba ogłaszająca upadłość powinna oddać resztę syndykowi masy upadłościowej, jeśli ten tego żąda. Zważyć jednak należy, że zgodnie z informacjami zamieszczonymi w Biuletynie Informacji Publicznej RPO  ,,nie można jeszcze mówić o utrwalonej linii orzeczniczej w tym zakresie – w szczególności, gdy chodzi o orzecznictwo Sądu Najwyższego oraz orzecznictwo sądów apelacyjnych”.

Podsumowując, świadczenia społeczne nie podlegają zajęciu w związku z ogłoszeniem upadłości konsumenckiej, nie musisz się więc martwić, że syndyk zajmie środki wynikające z przyznanego Ci świadczenia społecznego np. świadczenia wychowawczego uregulowanego ustawą z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowaniu dzieci (Dz. U. z 2016 r. poz.195) – nazywanego 500 plus.

W razie jakichkolwiek pytań pracownicy naszej kancelarii chętnie udzielą Ci wsparcia i rozwieją Twoje wątpliwości.

Studentka 5 roku prawa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, absolwentka Comparative Law School, stażystka w Kancelarii Pledziewicz, swoje zainteresowania kieruje wokół prawa bankowego, prawa finansowego oraz ochrony konsumenta, w wolnych chwilach lubi podróżować, chodzić do teatru, i czytać książki kryminalne. Dodatkowo stara się poszerzać swoją wiedzę biorąc udział w certyfikowanych warsztatach m.in. z zakresu umów o zakazie konkurencji, czy zwolnieniach grupowych.

2 Comments

  1. Dzień dobry,
    Mam syndyka i świadczenie rehabilitacyjne. Jestem samotną matką i utrzymuję trójkę dzieci. Czy w większości moje świadczenie będzie zajęte? Czy zastosowanie mają tu przepisy dotyczące osób na utrzymaniu?

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

umorzenie-zobowiazan-bez-planu-splaty
Poprzedni wpis

Upadłość konsumencka – kiedy doprowadzi do całkowitego umorzenia twoich zobowiązań? Umorzenie zobowiązań bez planu spłaty 2021 r.

syndyk-a-komornik
Następny wpis

Syndyk a komornik – zasadnicze różnice

Ostatnie z Upadłość konsumencka