zgloszenie-wierzytelnosci-do-syndyka

Długi ukryte przed syndykiem wyszły na jaw – i co dalej? | Zgłoszenie wierzytelności do syndyka [2021]

Rate this post

Na samym początku podkreślić należy, że nie warto zatajać wierzycieli we wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej (zgłoszenie wierzytelności do syndyka). Pominięcie wierzycieli oraz wierzytelności w procesie ogłoszenie upadłości przyniesie więcej szkód niż pożytku, ponieważ niesie ze sobą bardzo poważne konsekwencje. Tak, więc wypełniając wniosek bardzo ważne jest ustalenie stopnia swojego zadłużenia w sposób bardzo skrupulatny. 

Z wnioskiem o ogłoszenie upadłości konsumenckiej najczęściej zgłaszają się osoby zmagające się z nadmierną wysokością zobowiązań, które nie są w stanie ogarnąć skali swojego zadłużenia, nie spłacali zobowiązań, często starych zobowiązań, przez co na dzień uzupełnienia wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej nie są oni w stanie wskazać, wysokości zadłużenia, a tym bardziej wszystkich swoich wierzycieli. Wskazać jednak należy, że inne skutki niesie za sobą niecelowe pominięcie zobowiązania, inne zaś kiedy zatajenie wierzytelności jest celowe. Istotny jest również moment całego procesu upadłościowego, tak więc kiedy przypomniałeś sobie o zobowiązaniu.

Co kiedy przypomnisz sobie o zobowiązaniu niezwłocznie po jego złożeniu we wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej? 

Początkowy etap postępowania, czyli etap tuż po złożeniu wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej jest dobrym momentem na szybkie zreflektowanie i uzupełnienie brakujących wierzycieli, ponieważ wtedy jeszcze masz szanse bez konsekwencji poprawić swój wniosek. Można tego dokonać na dwa sposoby: po pierwsze składając pismo w uzupełnieniu danych z naszego pierwotnego wniosku, wskazując wszelkie wymagane dany tj. dane wierzyciela – nazwę oraz adres kontaktowy, wysokość wierzytelności oraz datę jej wymagalności. Po drugie na tym etapie możesz jeszcze wycofać błędnie wypełniony wniosek i po naniesieniu stosowanych poprawek i uzupełnieniu brakujących informacji wnieść go ponownie. Szybkie działanie uchroni Cię przed negatywnymi skutkami.

Co kiedy przypomnisz sobie o zobowiązaniu już po ogłoszeniu upadłości lecz przez ustaleniem planu spłaty wierzycieli? (zgłoszenie wierzytelności do syndyka)

W sytuacji jak powyżej liczy się szybkość działania, musisz poinformować syndyka o pojawieniu się nowego wierzyciela (zgłoszenie wierzytelności do syndyka), który nie został wskazany we wniosku o ogłoszenie upadłości, zanim zrobi to sam wierzyciel. Informując o tym syndyka, nie zatajając przed nim żadnych nowych faktów uchronisz się przed negatywną oceną skutków twojego zachowania. Szybkie doinformowanie syndyka o pojawieniu się wierzyciela, który dla przykładu przez dłuższy okres pozostawał nieaktywny, nie powinno negatywnie wpłynąć na proces twojego oddłużenia.

Jeżeli nie poinformujesz syndyka o pojawieniu się wierzyciela, ten po uzyskaniu takiej informacji z postronnego źródła może stwierdzić, że przedstawione przez ciebie we wniosku informację są niezgodne ze stanem faktycznym, prawdą lub niepełne, co finalnie doprowadzi do umorzenia postępowanie na tym etapie. Na powyższe skutki wskazuję jednoznacznie przepis z art. 49110 § 2a ustawy prawo upadłościowe.

Co kiedy przypomnisz sobie o zobowiązaniu już po ustaleniu planu spłaty wierzycieli?

Po ustaleniu planu spłaty w zasadzie postępowanie jest zakończone, pozostaje ci jedynie regularnie go realizować. Więc co jeśli na tym etapie otrzymasz wezwanie do zapłaty bardzo starej należności lub nakaz zapłaty od wierzyciela, który nie został ujęty w planie spłaty wierzycieli.

Ten przypadek wymagał będzie zaangażowania wierzyciela, ponieważ to on będzie musiał złożyć do sądu wniosek o zmianę planu spłaty tak, aby plan spłaty uwzględniał przypadającą jemu wierzytelność. W tej kwestii warto współdziałać z pominiętym wcześniej wierzycielem, gdyż rozwiązanie zaistniałej sytuacji poprzez jego zgłoszenie będzie korzystniejsze z punktu widzenia dłużnika. 

Rozwiązanie wskazane powyżej jest o tyle korzystniejsze, że tak pominięty wierzyciel po uzyskaniu tytułu wykonawczego będzie mógł wszcząć egzekucję komorniczą z twojego majątku, nie zważając na fakt ogłoszenia przez dłużnika upadłości konsumenckiej. Jest to wyjątek od zasady zakazu wszczynania egzekucji. 

Inne skutki nieujawnienia i ukrywania wierzytelności przed syndykiem!

Co, więcej, jeśli długi zostały przez Ciebie zatajone umyślnie, nie zostaną one umorzone w wyniku upadłości konsumenckiej. Tak, więc jeśli nie ujawnisz we wniosku wszystkich wierzytelności, nie zostanie osiągnięty priorytetowy cel całego postępowania upadłościowego, a więc oddłużenie.

Ponadto za umyślne ukrywanie długów grozi odpowiedzialność karna. Powyższe wynika wprost z art. 522 p.u., który wskazuję „Kto będąc dłużnikiem podaje we wniosku o ogłoszenie upadłości nieprawdziwe dane bądź w postępowaniu w przedmiocie ogłoszenia upadłości podaje sądowi nieprawdziwe informacje co do stanu majątku  – podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5”.

Zważając na powyższe, nieujawnienie wierzytelności jest zwyczajnie nieopłacalne, gdyż niesie za sobą szereg negatywnych skutków. Tak, więc ważnym jest, aby przed przystąpieniem do wypełnienia wniosku dokładnie ustalić stan swojego zadłużenia, w tym celu dobrze jest skontaktować się z wierzycielami lub zlecić sprawę profesjonaliście. 

Prawnik w dziale ochrony klienta rynku finansowego. Swoje doświadczenie zdobywała w kancelariach zajmujących się prawem upadłościowym i ochroną konsumenta , które to dziedziny prawa pozostają nadal w spectrum jej zainteresowań. Obecnie zajmuje się sprawami z zakresu prawa bankowego.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

dlug-we-wschodnim-banku-cukrownictwa
Poprzedni wpis

Sprawa Trigon Profit i dług we Wschodnim Banku Cukrownictwa (2021 r.)

umorzenie-zobowiazan-bez-planu-splaty
Następny wpis

Upadłość konsumencka – kiedy doprowadzi do całkowitego umorzenia twoich zobowiązań? Umorzenie zobowiązań bez planu spłaty 2021 r.

Ostatnie z Upadłość konsumencka