Działania firmy windykacyjnej – czym zajmuje się windykator? [2023]

Rate this post

Chociaż pojęcie windykacji jest powszechnie znane, mylenie windykatora z komornikiem to częsta praktyka. Działania firmy windykacyjnej skupiają się na polubownym ściągnięciu długu. Obawiasz się, że wierzyciel wynajmie windykatora? Oto, czego możesz się spodziewać.

Jakie uprawnienia ma windykacja?

Przede wszystkim trzeba podkreślić, że firma windykacyjna powoływana jest przez wierzyciela, nie sąd. Tym samym stanowi ona pierwszy etap procedury prowadzącej ściągnięcia długu. Jest to kluczowa informacja, ponieważ wpływa to ograniczająco na uprawnienia windykacji.

Znane są przypadki uporczywych prób kontaktu windykatora z dłużnikiem. Niestety często właśnie na tym polegają działania firmy windykacyjnej. Pełni ona rolę pośrednika między osobą posiadającą dług a wierzycielem i nie ma prawa stosować przymusu. Głównym zadaniem windykacji jest doprowadzenie do odzyskania środków od dłużnika albo przynajmniej uznanie przez niego długu.

Postępowanie windykacyjne krok po kroku

Procedura windykacji jest złożona i czasochłonna. Na początku wierzyciel zazwyczaj próbuje nawiązać kontakt z dłużnikiem na własną rękę. Jeśli stronom nie uda się dojść do porozumienia wierzyciel przekazuje sprawę windykatorowi.

Istotne jest, że działania firmy windykacyjnej polegają na stosowaniu tzw. windykacji miękkiej, inaczej nazywaną polubowną. Do wykorzystywanych w tym celu metod należą:

  • kontakt telefoniczny i mailowy
  • powtarzające się listowne wezwania do zapłaty
  • bezpośredni kontakt z dłużnikiem
  • nachodzenie dłużnika w miejscu pracy lub w domu

Jeżeli i tu próby negocjacji z dłużnikiem się nie powiodą, wierzyciel może skierować sprawę do sądu. W ostateczności prowadzi to do egzekucji komorniczej.

Trudno jest przewidzieć, w jakim czasie od powstania długu odezwie się firma windykacyjna. Czasem jest to kilka miesięcy, a czasem dłużnik zdąży zapomnieć o istnieniu zadłużenia, nim windykator wkroczy do gry. Najlepiej jest nie zwlekać i rozpocząć oddłużanie, zanim odsetki wpłyną znacząco na wielkość długu.

Czego windykator nie może?

Niestety często działania firmy windykacyjnej opierają się na nękaniu i osaczeniu. Znajdujący się pod presją dłużnik szuka szybkiego wyjścia z sytuacji. Najczęściej prowadzi to do  zaciągnięcia kolejnego długu, czego skutkiem jest powstanie spirali zadłużenia.

Dłużnik również ma swoje prawa. Ofiary nękania ze strony windykatora mogą postąpić na trzy sposoby:

  • złożyć skargę do Prezesa Urzędu Konkurencji i Konsumenta
  • wnieść pozew o wszczęcie postępowania cywilnego
  • zawiadomić policję o nękaniu

Pamiętajmy też, że w przeciwieństwie do komornika, firma windykacyjna ma znikome uprawnienia. Oznacza to, że nie może np. dokonywać spisu majątku i egzekucji.

Kiedy przedawnia się dług w firmie windykacyjnej?

Obecnie termin przedawnienia wynosi 6 lat. Po upływie tego czasu dalsze dochodzenie roszczenia nie jest możliwe bowiem trakcie procesu można podnieść zarzut przedawnienia.

Pomożemy Ci w walce z firmą windykacyjną

Podejrzewasz, że windykator nadużywa swoich uprawnień? Wierzyciel wniósł pozew do sądu, więc szukasz skutecznej obrony? Skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci zatrzymać proces windykacji. Napisz lub wyślij do nas dokumenty,  a odezwiemy się do Ciebie tak szybko, jak to możliwe.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Kobieta wskazująca na nakaz zaplaty w postępowaniu nakazowym
Poprzedni wpis

Nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym przeciwko konsumentom niezgodny z Konstytucją – wyrok Sądu Najwyższego z dnia 11 maja 2022 r., I NSNc 408/21

Następny wpis

Oszustwa finansowe w Internecie – sprawdź jak chronić się przed oszustem i bankiem

Ostatnie z Windykacja