Jak zatrzymać działania windykacyjne? [2023]

Rate this post

Firmy windykacyjne potrafią zachowywać się w agresywny i bezczelny sposób. Nękanie dłużnika ma prowadzić do szybkiego ściągnięcia długu. Kiedy możesz zatrzymać działania windykacyjne i w jaki sposób tego dokonać?

Czym jest windykacja?

Termin ten z pewnością u większości ludzi budzi nieprzyjemne skojarzenia. Windykacja jest czynnością legalną, chociaż sposób działania powołanych do tego firm czasem budzi wątpliwości i niekiedy wychodzi poza ramy prawa. Windykator ma za zadanie w imieniu wierzyciela  skłonić dłużnika do uregulowania należności. Należność ta w przypadku banków lub firm pożyczkowych często jest nienależna, wygórowana lub przedawniona.

Zanim rozpoczną się działania windykacyjne, wierzyciel najczęściej sam stara się skontaktować z dłużnikiem. Radzimy nie ignorować prób kontaktu, gdyż odpowiednio przeprowadzone negocjacje pozwolą uniknąć dalszego postępowania.

Windykacja a egzekucja

Zarówno windykator, jak i komornik stosują różne metody działania. Różnica polega na doborze środków. Windykator ma mniejsze uprawnienia od komornika i w przeciwieństwie do niego, nie ma prawa stosować przymusu.

Zanim dojdzie do egzekucji na drodze sądowej, wierzyciel zwraca się do firmy windykacyjnej, która stosuje tzw. windykację polubowną. Prościej mówiąc, czynności windykatora mają charakter perswazyjny. Komornik natomiast działa po wyroku sądu, a wstrzymanie postępowania na tym etapie jest możliwe tylko w szczególnych sytuacjach.

Windykacja sądowa

Wbrew pozorom, kiedy sprawa trafi do sądu, dłużnik również ma pole do obrony przed dalszym postępowaniem. Działania windykacyjne prowadzone przez firmy bywają irytujące. Niestety na tym etapie dłużnik nie może wiele zrobić. W przypadku natrętnych windykatorów można zawiadomić policję o nękaniu. Dopiero gdy sprawa wkroczy na drogę sądową, należy rozpocząć konkretne działanie.

Przede wszystkim wsparcie prawnika daje większą szansę powodzenia. Jeśli wierzyciel wniósł pozew do sądu, dłużnik znajdzie w swojej skrzynce nakaz zapłaty. Jest to odpowiedni moment na działanie. W ciągu 14 dni od odebrania listu należy wnieść sprzeciw od nakazu zapłaty. Odpowiednio wniesiony, gwarantuje wstrzymanie postępowania i daje dłużnikowi czas na uporządkowanie swoich finansów.

Oddłużanie

Kiedy działania windykacyjnezostały wstrzymane, jest to najlepszy moment na wdrożenie konkretnej strategii. Wówczas skutecznym może okazać się proces oddłużania. Polega on na częściowym lub całkowitym pozbyciu się długu i jest świetnym sposobem na ustabilizowanie sytuacji finansowej.

Oddłużanie można przeprowadzić samemu, jednak jest to proces złożony. Zawiązanie współpracy z profesjonalistą usprawni procedurę i uchroni dłużnika przed nieprzemyślanym działaniem.

Bezprawne działanie firm windykacyjnych

Choć windykacja jest działaniem zgodnym z prawem, nie wyklucza to możliwości stosowania nielegalnych praktyk. Dłużnik może zgłosić naruszenie prawa rzecznikowi praw konsumenta w przypadku windykatora lub złożyć skargę na czynności komornika.

Do nadużyć ze strony windykacji zalicza się m.in.:

  • nachodzenie dłużnika w domu lub w pracy
  • stosowanie gróźb
  • naliczanie dodatkowych kosztów
  • naruszanie nietykalności cielesnej

Zajmiemy się Twoją sprawą

Nasza kancelaria skutecznie broni praw dłużnika. Reprezentujemy naszych klientów w procesach antywindykacyjnych, utrzymując wysoką jakość świadczonych usług. Dostałeś nakaz zapłaty? Pomożemy Ci postawić kolejne kroki. Szukasz wsparcia w procesie oddłużania? Z naszą pomocą odzyskasz stabilność finansową. Prześlij do nas dokumenty, a odezwiemy się z gotową analizą.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Poprzedni wpis

Czym skutkuje spóźniony sprzeciw od nakazu zapłaty? [2023]

Budynki banków takich jak Nest Bank
Następny wpis

Wygrana w sprawie z Nest Bankiem! Oddłużyliśmy klienta na ponad 200 tys. złotych! [2023]

Ostatnie z Windykacja