jak-wyjsc-z-dlugow

Jak wyjść z długów? Oddłużanie krok po kroku – kompleksowy poradnik 2021

/

W ostatnim czasie na naszym blogu pojawiały się wpisy dotyczące sporów z instytucjami finansowymi w procesie sądowym lub na etapie przedprocesowym – takim jak postępowanie reklamacyjne. Zdajemy sobie jednak sprawę, że jest to tylko wierzchołek góry lodowej wśród problemów, z którymi zmagają się nasi klienci i tak częstego pytania “Jak wyjść z długów?”. Dużo łatwiej poradzić sobie z długiem w sytuacji, gdy wiemy kto jest wierzycielem i z jakiego tytułu dochodzi zapłaty. Prostsze jest również podjęcie działań zmierzających do rozwiązania problemu. Instrukcje o tym jak rozmawiać z bankiem lub firmą pożyczkową są łatwo dostępne w Internecie. Stosowne pouczenia wydają także sądy doręczając pozew/nakaz zapłaty. Coraz częściej w wiadomościach od naszych klientów otrzymujemy jednak pytania o komorników i windykatorów pojawiających się „znikąd”. Przytłaczająca może okazać się również ilość i skala zobowiązań. Warto pamiętać, że i w takich okolicznościach możliwe jest wyjście z długów. Jeżeli jesteś w podobnej sytuacji i chciałbyś rozwiązać problem swojego zadłużenia – ten artykuł jest dla Ciebie!

Jak wyjść z długów – krok po kroku

Krok pierwszy – zaprzestanie zadłużania się
Krok drugi – spis zobowiązań i analiza sytuacji
Krok trzeci – odzyskiwanie roszczeń, reklamacje i negocjacje
Krok czwarty – sprawy sądowe
Krok piąty – ponowne negocjacje z wierzycielami
Krok szósty – spłata pozostałych zobowiązań

Długi a upadłość konsumencka

Pierwszym rozwiązaniem, które przychodzi na myśl w walce z nadmiernym zadłużeniem, jest ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Warto jednak mieć świadomość, że upadłość konsumencka nie jest dla każdego. Po pierwsze nie jest dobrym wyjściem w sytuacji, gdy chcesz zachować swój majątek lub w ostatnim czasie dokonywałeś znacznego rozporządzenia swoim mieniem (w formie darowizny czy sprzedaży majątku). Po drugie – aby upadłość odniosła pożądany skutek (tj. by prowadziła do oddłużenia) konieczne jest zgromadzenie informacji o stanie i wysokości długów, jak i o samej osobie wierzyciela.
Upadłość konsumencka nie jest także wyjściem dla każdego, ponieważ może się okazać, że Twoje problemy można rozwiązać w inny sposób – nieprowadzący do tak radykalnych rozwiązań jak upadłość.
To czy w Twoim przypadku upadłość jest dobrym pomysłem musi być przedmiotem analizy. Tym musisz zająć się w Kroku drugim – spis zobowiązań i analiza sytuacji

Konsolidacja kredytów, pożyczek, chwilówek jako oddłużanie

Czy konsolidacja jest sposobem na wyjście z długów? Bardzo często proponowana jest przez różnego rodzaju instytucję finansowe jako remedium na Twoje problemy finansowe. Niestety staje się pułapką bez wyjścia. W 98% przypadków konsolidacja zobowiązań nie jest rozwiązaniem Twoich problemów, chociaż na pierwszy rzut oka może wyglądać jak solidne koło ratunkowe. Dlaczego konsolidacja kredytów nie jest dobrym rozwiązaniem? Jest kilka przyczyn dlaczego się tak dzieje. Pierwszą z niech jest pogłębianie wielkości zobowiązania. Każda konsolidacja powoduje zwiększenie salda zobowiązania. Przy wcześniejszych kłopotach ze spłatą kredytów czy pożyczek, kolejne zwiększenie wysokości Twoich długów jest tylko pogłębianiem problemu. Nawet jeżeli w pierwszej chwili wygląda jak remedium bo maleje Twoja rata. Drugim problemem jest aspekt psychologiczny brania pożyczek. Po konsolidacji powstaje złudne poczucie, że problem został rozwiązany. Jednak nie rozwiązaliśmy problemu tylko jego skutek. Za chwile pojawią się dalsze pomysły na zadłużanie. W tym miejscu należy zatrzymać się, przestać brania jakichkolwiek zobowiązań i podjąć działania naprawcze.

Raport BIK – czyli dobry początek

Świadomość, że ma się dług wobec banku lub firmy pożyczkowej to klucz do rozwiązania problemu zadłużenia. Jednym z pierwszych kroków w oddłużeniu, zaraz po tym jak zdałeś sobie sprawę, że Twoja sytuacja finansowa nie jest najlepsza, powinno być wygenerowanie Raportu BIK.
Z Raportu BIK możesz dowiedzieć się o wysokości Twoich zobowiązań, dniach zaległości, czy choćby o tym, czy umowa jest wypowiedziana, a może już w pełni wyegzekwowana przez wierzyciela. Z Raportu BIK da się również wywnioskować czy Twój dług został sprzedany na rzecz innego podmiotu. Ilość informacji, którą możesz pozyskać z Raportu BIK jest naprawdę duża – jest to niejaki przewodnik po Twojej historii finansowej. Więcej informacji na ten temat przeczytasz w artykule https://prawnicyoddlugu.pl/raport-bik-pierwszy-krok-w-oddluzaniu/.
Pamiętaj, że mogą być zobowiązania, w szczególności w stosunku do parabanków czy firm chwilówkach, których w bik-u nie znajdziesz. Sam raport będzie jednak niezbędny do wykonania spisu długów.

Spis długów – rejestr zobowiązań

Mając raport bik, własne dokumenty, e-maile, możemy przystąpić do spisywania swoich długów. Celowo używam słowa dług, bo na tym etapie ważnym jest, żeby zdać sobie sprawę, że posiada się długi, z którymi trzeba będzie się uporać. W pierwszej kolejności spis. W spisie powinno znajdować się klika kwestii. Przede wszystkim komu zalegamy, ile, kiedy był brany kredyt czy pożyczka. Ostatnim najważniejszym jest status. Czy na jaki etapie jesteśmy: windykacja, wypowiedzenie umowy, wezwanie do zapłaty, pierwsze wezwanie do zapłaty, komornik itd.

Jak mądrze spłacać długi i wyjść z długów?

Zrobiłeś spis. Wiesz już ile i komu jesteś winny. Teraz trzeba zastanowić się, gdzie jesteś w stanie obniżyć saldo swojego zobowiązania, a gdzie musisz dług spłacić, a w którym przypadku nie powinieneś tego robić. W założeniach sprawa jest prosta, wykonanie jest jednak bardziej skomplikowane. Na tym etapie niezbędna może okazać się pomoc specjalisty. Długi musisz podzielić na takie, które mają silną podstawę do dochodzenia ich w procesie i te, które możesz podważyć. Drugim podziałem jest podział na umowy, w których mogą pojawić się Twoje roszczenia przeciwko Instytucji finansowej. Trzeci i ostatnim podziałem będzie stopień skomplikowania potencjalnej sprawy sądowej i szanse powodzenia w procesie. Te wszystkie informacje trzeba odnieść do Twojej sytuacji finansowej i planów na przyszłość oraz możliwości finansowych. Wygląda to dość skomplikowanie więc postaram się omówić to na przykładzie:

Pan Janusz ma klika zobowiązań, z których część reguluje, ale zarobki nie wystarczają na pokrycie wszystkich:

 • Profi Credit 15 000 zł umowa z 2018 roku
 • Getin Noble 280 000 zł kredyt CHF z 2008 roku
 • Santander Bank Polska 12 000 zł z 2015
 • Rapida 48 000 zł pożyczka z 2019 roku
 • Nest Bank 150 000zł kredyt z 2018 roku
 • Alior Bank 78 000 zł kredyt z 2018 roku
 • Aforti 3500 zł pożyczka 2020 roku
 • AASA 14 000 zł pożyczka z 2019 roku
 • VIVUS 8000 zł pożyczka z 2019 roku

Na ciężko sytuację finansową złożyło się klika kwestii. W 2018 roku zwolnienie i zmiana pracy spowodowała przejściowe problemy finansowe. Sytuacja finansowa pana Janusza byłą napięta już wcześniej. Wpływ na to miał ciągle rosnący kurs franka oraz wspomaganie jednoosobowej działalności żony (sklep spożywczy) dodatkowymi środkami finansowymi. W 2018 roku Pan Janusz dał się namówić na skonsolidowanie sowich zobowiązań w dwóch kredytach Alior Bank i Nest Bank. Nie pomogło to jednak w spłacie zobowiązań i już w 2019 roku Pan Janusz zaczął posiłkować się pożyczkami z parabanków i chwilówek. Było to spowodowane brakiem zdolności w bankach i niewystarczającymi przychodami do spłaty bieżących zobowiązań.

Na chwilę obecną Pan Janusz przestał regulować zobowiązania chwilówek i parabanków oraz ma opóźnienia w bankach. Stara się regularnie spłacać kredy w CHF bo jest on zabezpieczony hipoteką mieszkania, w którym mieszka Pan Janusz z żoną i dziećmi. Jak pomóc Panu Januszowi?

Analiza sytuacji i plan oddłużenia:

Profi Credit 15 000 zł umowa z 2018 roku – brakuje kilku rat do zamknięcia kwoty kapitału tego zobowiązania. Po spłacie rekomendujemy zaprzestanie spłaty i złożenia reklamacji oraz wszczęcie postępowania przed Rzecznikiem Finansowym(RzF). Opłaty w pożyczce są zawyżone i nierynkowe. W dalszej kolejności będziemy czekać na proces sądowy, w którym będziemy zmierzać do oddalenia powództwa w całości.

Getin Noble 280 000 zł kredyt CHF z 2008 roku – do zamknięcia kapitału kredytu pozostało 30 000 zł. Rekomendujemy zaprzestanie spłaty i pozwanie banku o unieważnienie umowy kredytu frankowego

Santander Bank Polska 12 000 zł z 2015 – analiza umowy, jeżeli nie będzie tam Sankcji Kredytu Darmowego (SKD) lub innych naruszeń rekomendujemy spłatę tego zobowiązania. Jeżeli nie wystarczy środków na spłatę wejdziemy w procedurę antywidnykacyjną.

Rapida 48 000 zł pożyczka z 2019 roku – spłata do wysokości kapitału, sprawdzenie SKD, postępowanie przed RzF

Nest Bank 150 000zł kredyt z 2018 roku i Alior Bank 78 000 zł kredyt z 2018 roku – tu postępowanie będzie podobne, analiza umów w poszukiwaniu SKD, odzyskanie prowizji z konsolidacji, analiza ubezpieczeń do kredytu w celu sprawdzenia czy nie występuje tam misselling produktowy. Maksymalne obniżenie zobowiązań.

Aforti 3500 zł pożyczka 2020 roku i AASA 14 000 zł pożyczka z 2019 roku i VIVUS 8000 zł pożyczka z 2019 roku – analizujemy czy kapitał został spłacony, jeżeli tak zaprzestajemy spłaty. Dodatkowo analizujemy możliwość odzyskania kwot z wcześniejszych refinansowań

Efekt:
Obniżenie wysokości rat o około 80%.
Odzyskanie łącznej kwoty 14 000 zł
Obniżenie salda zobowiązania z ponad 600 000 zł do około 250 000 zł
Rozłożenie, w toku negocjacji pozostałej kwoty na raty.
Czas trwania ok. 3-4 lata

Oczywiście w takiej sytuacji stosujemy pełen wachlarz technik z zakresu prawa, finansów i negocjacji. Efektem tych połączonych działać powinna być znaczna poprawa sytuacji klienta, obniżenie zobowiązania, zatrzymanie nieruchomości i rozłożenie zobowiązań na dogodne raty. Jest to często jedyny sposób na uniknięcie komornika i upadłości konsumenckiej.

Nie masz dokumentów dotyczących zadłużenia?

No dobrze, a co jeżeli nie jesteś w stanie znaleźć żadnych dokumentów dotyczących Twojego zadłużenia? Kolejnym krokiem jaki warto zrobić w walce z zadłużeniem jest pozyskanie dokumentacji związanej ze zobowiązaniami zarejestrowanymi w BIK. Jeżeli nie masz jej w swych zbiorach – nic nie szkodzi. Zawsze można zwrócić się o jej wydanie do banku lub firmy pożyczkowej. Instytucja finansowa w trybie reklamacyjnym wynoszącym 30 dni powinna zaś udostępnić Ci pożądane informacje.

Dlaczego to takie ważne? Ponieważ może się okazać, że to nie Ty jesteś dłużnikiem instytucji finansowej, tylko bank lub firma pożyczkowa powinna zwrócić Ci pieniądze! W umowie kredytu lub umowie pożyczki znajdujemy opłaty i koszty abuzywne, czy też w inny sposób nienależne, które nie powinny być egzekwowane. Umowy konstruowane są z naruszeniem ustawy o kredycie konsumenckim, co skutkuje sankcją kredytu darmowego (a więc obowiązkiem zwrotu kwoty kredytu bez dodatkowych kosztów). Często istnieją podstawy do żądania zwrotu opłaconych kredytem lub pożyczką kosztów ubezpieczenia. Natomiast w przypadku konsolidacji zobowiązań warto upewnić się czy bank rozliczył prowizje dotyczące konsolidowanych kredytów i pożyczek.

Komornik domaga się zapłaty długu

Czasami docieracie do nas będąc już na etapie egzekucji komorniczej. Czy wszczęcie egzekucji przez komornika przekreśla szanse na uwolnienie się od długów? W tym miejscu warto jest określić czy i w jaki sposób otrzymaliśmy pismo z sądu, które mogło zawierać tytuł egzekucyjny (tj. nakaz zapłaty lub wyrok), będący obecnie podstawą wszczętej przez komornika egzekucji.

Fotokopia akt i wniosek o wydanie kodów dostępu do akt sprawy

Jednym ze sposobów, dzięki któremu możemy dowiedzieć się w jaki sposób nakaz zapłaty lub wyrok został uznany za doręczony są fotokopie akt i wniosek o wydanie kodów dostępu do akt sprawy.

Zanim jednak zrobienie fotokopii akt będzie możliwe, musimy uzyskać informacje o tytule wykonawczym, którym jest nakaz zapłaty lub wyrok. W takiej sytuacji, najprostszą drogą jest skierowanie do wszczynającego egzekucję komornika zapytania z prośbą o wskazanie na podstawie jakiego tytułu wykonawczego toczy się egzekucja. Po otrzymaniu odpowiedzi od komornika jesteśmy w stanie ustalić jaki sąd i kiedy wydał nakaz zapłaty lub wyrok. Wówczas to do Ciebie należy decyzja czy fotokopie akt chciałbyś zrobić samodzielnie czy wolałbyś skorzystać z pomocy tzw. substytuta. Substytutem jest nikt inny jak profesjonalny pełnomocnik, którym może być radca prawny czy adwokat. Należy mieć jednak na uwadze, że wykonanie fotokopii akt przez substytuta jest odpłatne. Koszt z jakim trzeba się liczyć zależy tak naprawdę od grubości akt, jednak zazwyczaj waha się w granicach od 150 – 400 zł. Pomoc fachowego pełnomocnika może okazać się nieoceniona, wtedy kiedy siedziba Sądu, który wydał nakaz zapłaty lub wyrok nie mieści się blisko naszego miejsca zamieszkania.

Pamiętaj również, że decydując się na samodzielnie wykonanie fotokopii akt, uprzednio należy skontaktować się z Sądem, aby dać mu czas na sprowadzenie akt.

Kolejną z metod na uzyskanie informacji o sposobie doręczenia nakazu zapłaty, jest złożenie wniosku o wydanie kodów dostępu do akt sprawy. Wniosek o wydanie kodów dostępu do akt sprawy możemy złożyć jedynie wówczas, kiedy okaże się, że nakaz zapłaty został wydany przez tzw. sąd elektroniczny, a dokładniej Sąd Rejonowy Lublin- Zachód w Lublinie, VI Wydział Cywilny. Po czym można poznać, że właśnie ten sąd wydał nakaz zapłaty? Po sygnaturze, która zawiera taki układ liter: „Nc-e”. Wniosek taki możesz złożyć samodzielnie lub działając przez profesjonalnego pełnomocnika. Wzór wniosku możesz znaleźć w artykule https://prawnicyoddlugu.pl/dostep-do-akt-sprawy-w-lublinie-on-line-wzor-wniosku/.

Elektroniczny dostęp do akt sprawy bez wątpienia stanowi duże ułatwienie. O tym jaka była treść pozwu – i przede wszystkim – na jaki adres doręczono nakaz zapłaty jesteśmy się w stanie dowiedzieć korzystając nawet z prywatnego komputera, po pobraniu w formie pliku PDF akt sprawy.

Niewłaściwe doręczenie nakazu zapłaty a powstanie długu

Po wykonaniu fotokopii akt lub po przeanalizowaniu elektronicznych akt sprawy w przypadku nakazu zapłaty wydanego przez Sąd w Lublinie, może okazać się, że tytuł wykonawczy (stanowiący podstawę egzekucji komorniczej) został doręczony w niewłaściwy sposób. Wbrew pozorom, taka sytuacja nie zdarza się rzadko.

Do niewłaściwego doręczenia nakazu zapłaty dochodzi najczęściej w dwóch sytuacjach:

 • kiedy powód w pozwie wskazał adres, pod którym Ty w momencie doręczenia nakazu zapłaty nie zamieszkiwałeś, lub
 • osoba, która odebrała korespondencję w Twoim imieniu nie jest Twoim domownikiem, a więc nie zamieszkuje z Tobą.

W takiej sytuacji należałoby skierować do sądu, który wydał nakaz zapłaty, pismo informujące o niewłaściwym doręczeniu nakazu zapłaty wraz z prośbą o jego doręczenie na adres pod którym obecnie zamieszkujesz – lub gdy jesteś reprezentowany przez profesjonalnego pełnomocnika – na adres siedziby kancelarii radcy prawnego czy adwokata. Analogicznie należy postąpić w przypadku odbioru korespondencji przez osobę nieuprawnioną.

W piśmie warto również zawrzeć wniosek o uchylenie postanowienia nadającego nakazowi zapłaty klauzulę wykonalności. Pismo, po jego przychylnym rozpatrzeniu przez sądu, pozwoli przywrócić termin na wniesienie sprzeciwu od nakazu zapłaty i powstrzyma egzekucję komorniczą.

Pamiętaj! Do pisma należy załączyć wszelkie dokumenty, które mogą potwierdzać, że w chwili doręczenia nakazu zapłaty nie zamieszkiwałeś pod adresem wskazanym przez powoda w pozwie. Może być to umowa o pracę, umowa najmu lokalu, rachunki czy zaświadczenie o okresach zameldowania. Jest to bardzo ważne, ponieważ dokumenty potwierdzające Twoje inne miejsce zamieszkania w chwili doręczenia nakazu zwiększają szanse na pozytywne rozpatrzenie przez sąd Twojego wniosku o przywrócenie terminu.

Jeżeli sąd przychyli się do Twojego wniosku o przywrócenie terminu, wówczas doręczy on pozew wraz z nakazem zapłaty na wskazany przez Ciebie adres lub na adres Twojego pełnomocnika. Od tego momentu masz 14 dni na wniesienie sprzeciwu od nakazu zapłaty. O tym, jak złożyć taki sprzeciw dowiesz się z naszego artykułu https://prawnicyoddlugu.pl/sprzeciw-od-nakazu-zaplaty-krok-po-kroku/.

Od nakazu zapłaty wydanego w postępowaniu upominawczym należy odróżnić nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym. Od obu tytułów powinieneś złożyć środek zaskarżenia, jednak od tego drugiego nie będzie to sprzeciw, a zarzuty. Główną różnicą między nimi jest to, że zarzuty podlegają opłacie sądowej wynoszącej ¾ opłaty od pozwu.

Gdy sąd umożliwi Ci złożenie środka zaskarżenia w sprawie warto pamiętać, aby do komornika prowadzącego egzekucję na podstawie zaskarżonego nakazu zapłaty złożyć wniosek o umorzenie postępowania egzekucyjnego. We wniosku tym należy wskazać na okoliczności, które podkreślaliśmy we wniosku o przywrócenie terminu, a więc fakt, że nakaz zapłaty będący podstawą wszczętej egzekucji nie został prawidłowy doręczony. Podkreślić przy tym należy, że w takiej sytuacji umorzenie postępowania egzekucyjnego następuje z urzędu.

Wyrok zaoczny a powstrzymanie egzekucji komorniczej

Podobnie jak w przypadku nakazu zapłaty, niewłaściwe doręczenie może nastąpić w przypadku wyroku zaocznego. Wydanie wyroku zaocznego najczęściej następuje, gdy:

 • wierzyciel w pozwie poda Twój nieaktualny adres zamieszkania, lub
 • korespondencję sądową odbierze osoba nieuprawniona.

W takim przypadku, w celu określenia sytuacji związanej z długiem, warto sporządzić fotokopię akt. Następnie zaś, podobnie jak w poprzednim punkcie, niezbędnym będzie złożenie wniosku o prawidłowe doręczenie wyroku zaocznego. W przypadku uwzględnienia wniosku kolejnym krokiem będzie złożenie sprzeciwu od wyroku zaocznego wraz z wnioskiem o wstrzymanie egzekucji komorniczej. Sprzeciw od wyroku zaocznego podlega opłacie, która wynosi ½ opłaty od pozwu.

Zawieszenie egzekucji komorniczej

W przypadku doręczenia korespondencji na niewłaściwy adres w drodze tzw. podwójnego awizowania (zostawianego przez listonosza w razie niezastania adresata przesyłki) z pomocą przychodzi nam też ustawodawca. Zgodnie z art. 139 § 5 k.p.c. sąd, który nadał przesyłkę, na wniosek strony wyda zaświadczenie o niewłaściwym doręczeniu nakazu zapłaty lub wyroku zaocznego. Zaświadczenie te, przedstawione komornikowi, będzie stanowiło podstawę do zawieszenia egzekucji przez komornika.

Egzekucja bez procesu – czyli bankowy tytuł egzekucyjny

Omawiając kwestie oddłużeniowe nie sposób pominąć bankowego tytułu egzekucyjnego, na podstawie którego bank może wszcząć postępowanie komornicze bez klasycznego procesu sądowego. W takim przypadku o swoim długu dowiadujesz się najczęściej bezpośrednio od komornika.

Również w takim przypadku można starać się o oddłużenie. Bankowe tytuły egzekucyjne, choć stanowią istotną formę uprzywilejowania banków, nie są niewzruszalne. Często zdarza się, że zawierają błędy formalne lub okoliczności ich wystawienia budzą zastrzeżenia, co warto podnieść w powództwie przeciwegzekucyjnym tamującym egzekucję.

Powództwo przeciwegzekucyjne

Powództwo przeciwegzekucyjne, lub innymi słowy – pozew o pozbawienie tytułu wykonawczego wykonalności, to jedna z form obrony przed długiem, która może być przydatna także w Twoim przypadku. Kiedy warto wystąpić z takim pozwem? O tym stanowi art. 840 kodeksu postępowania cywilnego:

Art.  840.  [Powództwo opozycyjne]
§  1.  Dłużnik może w drodze powództwa żądać pozbawienia tytułu wykonawczego wykonalności w całości lub części albo ograniczenia, jeżeli:
1) przeczy zdarzeniom, na których oparto wydanie klauzuli wykonalności, a w szczególności gdy kwestionuje istnienie obowiązku stwierdzonego tytułem egzekucyjnym niebędącym orzeczeniem sądu albo gdy kwestionuje przejście obowiązku mimo istnienia formalnego dokumentu stwierdzającego to przejście;
2) po powstaniu tytułu egzekucyjnego nastąpiło zdarzenie, wskutek którego zobowiązanie wygasło albo nie może być egzekwowane; gdy tytułem jest orzeczenie sądowe, dłużnik może oprzeć powództwo także na zdarzeniach, które nastąpiły po zamknięciu rozprawy, na zarzucie spełnienia świadczenia, jeżeli zgłoszenie tego zarzutu w sprawie było z mocy ustawy niedopuszczalne, a także na zarzucie potrącenia;
3) małżonek, przeciwko któremu sąd nadał klauzulę wykonalności na podstawie art. 787, wykaże, że egzekwowane świadczenie wierzycielowi nie należy się, przy czym małżonkowi temu przysługują zarzuty nie tylko z własnego prawa, lecz także zarzuty, których jego małżonek wcześniej nie mógł podnieść

Dziedziczenie długu

Wszystkie omówione wyżej przypadki dotyczyły zasadniczo rozwiązywania problemu własnego zadłużenia. Co jednak gdy przejąłeś długi po spadkodawcy?

W przypadku dziedziczenia długów najprostszym rozwiązaniem jest odrzucenie spadku. Najprostsze rozwiązanie nie zawsze równa się jednak rozwiązaniu najlepszemu – zwłaszcza, gdy prócz długów spadkodawca zostawia po sobie znaczny majątek.

Od października 2015 roku dziedziczenie z automatu odbywa się z dobrodziejstwem inwentarza – chyba, że sam spadkobierca postanowi rozszerzyć lub ograniczyć swój zakres odpowiedzialności (odpowiednio przyjmując spadek w całości lub odrzucając go). W praktyce omawiany sposób dziedziczenia stanowi zabezpieczenie przed długami spadkowymi przewyższającymi wartość nabytego majątku spadkowego.

Zarówno przy przyjęciu spadku w całości, jak i z dobrodziejstwem inwentarza, może zajść konieczność zmierzenia się z długami spadkodawcy. Wówczas warto mieć na uwadze wszystkie wyżej przywoływane uwagi, bowiem jako spadkobierca możesz przywoływać wszystkie zarzuty dotyczące długu przysługujące bezpośrednio spadkodawcy. W celu poszukiwania długów spadkodawcy przydadzą się także te same mechanizmy jak w przypadku poszukiwania własnych długów.

Pomoc specjalisty w oddłużaniu

Jeżeli mimo powyższych wskazówek wciąż nie wiesz jak zabrać się za rozwiązanie własnego problemu z długami, warto skonsultować się ze specjalistą w tej dziedzinie. Dopiero posiadając pełen wachlarz rozwiązań można wybrać odpowiednią strategię zarówno o w procesie jak w negocjacjach z wierzycielem.

APLIKANT RADCOWSKI | W prawie rynków finansowych specjalizuje się od 2017 roku, choć praktykę w dziedzinach pokrewnych zdobywała już od II roku studiów w kancelariach w Olsztynie i w Toruniu. Początkowo, jej zainteresowania skupiały się wokół szczególnych przywilejów bankowych i wiążących się z nimi zagrożeniami dla konsumentów, takimi jak bankowe tytuły egzekucyjne. Ocena tej instytucji była przedmiotem jej pracy magisterskiej, którą obroniła na najwyższą notę. Aktualnie działalność zawodową wiąże z ochroną wszystkich klientów rynku finansowego – w tym przedsiębiorców. Prywatnie mól książkowy oraz miłośniczka szachów.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Poprzedni wpis

Profi Credit – Czy Trzeba Płacić Dług?

Następny wpis

Restrukturyzacja zadłużenia 2021 – czyli zmiana warunków spłaty zobowiązania

Ostatnie z Antywindykacja