Upadłość firmy i co dalej?

Upadłość firmy i co dalej? [2023]

Rate this post

Istnieje wiele czynników, które w skrajnych sytuacjach mogą spowodować upadłość firmy. W ostatnich latach przedsiębiorcy przekonali się, że nie zawsze przyczynę kryzysu da się przewidzieć. Pandemia na dłuższy czas wstrząsnęła rynkiem zbytu, co niestety odbiło się na funkcjonowaniu działalności gospodarczych.

Aktualnie właściciele firm wciąż nie mają lekko. Rosnące koszty życia utrudniają przedsiębiorstwom oszacowanie popytu na dystrybuowany towar. Upadłość działalności gospodarczej zawsze wiąże się z brakiem możliwości spłaty wierzytelności. Bez względu na powód niewypłacalności firmy, widmo bankructwa powinno stanowić dla przedsiębiorcy motyw do podjęcia działania. Nie warto czekać z ogłoszeniem upadłości do ostatniej chwili, a tym bardziej zaciągać kolejne pożyczki celem uregulowania zobowiązań.

Czytaj również: https://prawnicyoddlugu.pl/upadlosc-konsumencka/

Kiedy ogłosić upadłość działalności gospodarczej?

Wszystkie kwestie związane z ogłoszeniem upadłości reguluje Prawo upadłościowe. Na potrzeby artykułu skupimy się na podkreśleniu najistotniejszych informacji. Zależy nam, by po lekturze czytelnik miał usystematyzowaną wiedzą w temacie dotyczącym upadłości.

Niepokojącym sygnałem dla właściciela firmy powinien być moment, w którym nie jest on w stanie spłacić bieżącego zobowiązania. Popyt na dany towar często zależy od kilku czynników, dlatego chwilowy brak zadowalających przychodów powinien wzmożyć czujność. Natomiast dopiero stan niewypłacalności jest sytuacją, która bezwzględnie wymaga reakcji.

O niewypłacalności firmy można mówić, jeśli przedsiębiorstwo nie jest w stanie spłacić wierzycieli dłużej niż przez 3 miesiące. W takim wypadku należy złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości. Radzimy nie czekać z nadzieją, że sytuacja finansowa ulegnie poprawie, gdyż termin na złożenie wniosku wynosi 30 dni od osiągnięcia stanu niewypłacalności.

Przedsiębiorca może zdawać sobie sprawę, że sytuacja nieustannie się pogarsza. Ogłoszenie upadłości firmy nie jest jednak ani przyjemną, ani łatwą decyzją, dlatego jakiekolwiek wątpliwości zawsze warto skonsultować z prawnikiem.

Ogłoszenie upadłości gospodarczej

Jak już wspomnieliśmy, decyzję o ogłoszeniu upadłości najlepiej zacząć od dokładnej analizy sytuacji. Dopiero będąc pewnym, że bankructwo firmy jest nieuchronne, należy zabrać się za sporządzenie wniosku o ogłoszenie upadłości.

Pismo trzeba złożyć w wydziale gospodarczym sądu rejonowego zgodnie z położeniem głównej siedziby firmy. Podkreślamy, że wszelkie braki formalne we wniosku skutkują jego nieskutecznością. Innymi słowy, wniosek niespełniający wymogów formalnych nie będzie przez sąd rozpatrywany. Ważne jest skompletowanie niezbędnych załączników, do których należą:

  • dowód opłaty za wniesienie wniosku w wysokości 1000 zł;
  • dowód uiszczenia zaliczki za koszty postępowania upadłościowego

Samo wniesienie wniosku nie jest równoznaczne z uwzględnieniem go. Zanim sąd wyda decyzję, w pierwszej kolejności przystępuje do weryfikacji sytuacji dłużnika. Wniosek zostanie oddalony, jeżeli zagrożenie utratą zdolności do zaspokojenia wierzycieli nie zostanie stwierdzone.

Możliwe jest także, że sąd odrzuci wniosek, jeśli wartość majątku przedsiębiorstwa nie wystarczy na pokrycie kosztów postępowania. Do kosztów tych należy:

  • wycena majątku;
  • umieszczenie ogłoszeń o sprzedaży majątku;
  • wynagrodzenie dla syndyka i jego zastępcy;
  • wynagrodzenie dla osób zatrudnionych przez syndyka

Uwaga! Złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości firmy jest obowiązkiem prawnym, który określa art. 21. Prawa upadłościowego. Dłużnik musi złożyć wniosek, nawet jeśli jest świadomy, że jego majątek nie starczy na pokrycie kosztów postępowania.

Co się dzieje, gdy firma ogłasza upadłość?

Jeśli sąd zaakceptuje wniosek, majątek firmy nie jest w dalszym ciągu zależny od właściciela. Wówczas do gry wkracza syndyk, czyli organ odpowiedzialny za zarządzanie majątkiem w postępowaniu upadłościowym. Z wyłączeniem pewnych wyjątków określonych w Prawie upadłościowym, stan posiadania właściciela wchodzi w skład masy upadłości. Uściślając, art. 62. Prawa upadłościowego brzmi:

W skład masy upadłości wchodzi majątek należący do upadłego w dniu ogłoszenia upadłości oraz nabyty przez upadłego w toku postępowania upadłościowego […].

Syndyk ma za zadanie dokonać likwidacji z masy upadłości. Prościej mówiąc, obowiązkiem syndyka jest spieniężenie majątku dłużnika, by następnie podzielić fundusz między wierzycieli.

Ile kosztuje upadłość przedsiębiorstwa?

Chociaż założeniem postępowania upadłościowego jest wyzwolenie działalności z długów, sama procedura wiąże się z niemałymi kosztami.

Poza wspomnianą opłatą za wniesienie wniosku należy doliczyć kwotę zaliczki za postępowanie, której dokładną sumę znaleźć można na stronie Głównego Urzędu Statystycznego. Kwota ta zmienia każdego roku, a na ten moment wynosi 7065,56 zł. Do tego należy wziąć pod uwagę koszty związane z likwidacją majątku i-jeśli zajdzie taka potrzeba-opłatę za skorzystanie z porady fachowca.

To, ile ostatecznie wyniesie koszt postępowania upadłościowego, jest trudne do oszacowania choćby dlatego, że wysokość wynagrodzenia syndyka ustala sąd. Trzeba natomiast mieć świadomość, że może być to suma liczona w dziesiątkach tysięcy. Właśnie z uwagi na to upadłość firmy jest uwzględniana tylko, jeżeli majątek wystarczy na pokrycie kosztów postępowania.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Postępowanie upadłościowe - etapy, przebieg i skutki
Poprzedni wpis

Postępowanie upadłościowe – etapy, przebieg i skutki [2023]

Przedawnienie długu u komornika - to musisz wiedzieć
Następny wpis

Przedawnienie długu u komornika – to musisz wiedzieć.

Ostatnie z Bez kategorii