książki, prawo
książki, prawo

Rząd staje w obronie dłużników

//

Wygląda na to, że nareszcie doczekaliśmy się reakcji rządu na masowy handel przedawnionymi długami. Zauważono problem, z którym od lat borykają się miliony Polaków.

Przeciętny Kowalski w zderzeniu z potężną firmą, dysponującą sztabami prawników, najczęściej nie wie gdzie szukać pomocy i pozostaje bierny. A często dysponuje potężną bronią – zarzutem przedawnienia. Musi jednak stać się aktywny, bo obecnie sąd nie może z własnej inicjatywy brać pod uwagę upływu okresu przedawnienia – nawet, gdy z dokumentów w oczywisty sposób to wynika.

Sąd musi czekać na reakcję pozwanego, który albo napisze stosowne pismo, albo przybędzie na rozprawę i powoła się na przedawnienie. Powoduje to rażącą nierówność stron procesu. Dlatego rząd podjął prace nad gruntowną nowelizacją instytucji przedawnienia. Zmiany mają wejść w życie w pierwszej połowie obecnego roku.

Najważniejszą zmianą będzie zobowiązanie sądów do badania upływu terminu przedawnienia z urzędu, czyli z własnej inicjatywy. Jeśli z dokumentów sprawy będzie wynikać, że roszczenie przeterminowało się, to sąd będzie mógł wydać wyrok oddalający powództwo nawet wówczas, gdy pozwany nie podejmie żadnej obrony.

To rewolucja na rynku przedawnionych długów. Na naszym portalu będziemy informować Was na bieżąco o wynikach pracy rządu nad tym przełomowym projektem.

Prezes i współwłaściciel spółki Legal Media zajmującej się dochodzeniem roszczeń od banków i instytucji finansowych, która m.in jest właścicielem serwisów PrawnicyOdDlugu.pl, BankMachina.pl, LatwePrawo.pl. Nasze doświadczenie to ponad 1300 zakończonych procesów sądowych z instytucjami rynku finansowego.

4 Comments

  1. Zamiast piać z zachwytu może przedtem przeczytać ” propozycje”? Jeśli ustawa wejdzie w takim kształcie w jakim złożono projekt- będzie to EWIDENTNE zlikwidowanie instytucji przedawnienia. Przecież wiadomo, że wszystkie firmy windykacyjne, fundusze i inne . będą składać wnioski o nieuznanie terminu przedawnienia. A “obiektywne” Sądy…. 🙂 :). Czyli klasyczne bicie piany, by zyskać przychylność sporej grupy ludzi….

  2. I dobrze że wreszcie rząd zaczął się opowiadać po stronie ludzi, przecież im też należy się jakieś wsparcie i pomoc.

  3. a co jesli już ma się nakazy zapłaty przeważnie z e sądu wiele lat temu i firma firmie odsprzedaje i co jakiś czas ląduje się u komornika jak się bronić ?są to stare długi?

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Poprzedni wpis

Postanowienie o umorzeniu na kwotę 11 575,50 zł

Następny wpis

E-Ultimo

Ostatnie z Ogólne

E-Ultimo

5 / 5 ( 7 votes ) Już jakiś czas temu rzucił mi się w oczy